şükela:  tümü | bugün
  • okullar o kadar niteliksiz öğretmen kaynıyor ki artık öğretmenlerin de ölçülmesi gerektiğini düşünüyorum, düşünüyoruz. her sene aynı cümleleri hiç yeni bir şey katmadan, gündemden ve orijinallikten uzak tekrar eden öğretmenlerin ve bu öğretmenlerin genelinin artık mesleklerini yalnızca para kaynağı olarak görmeleri vee hatta bu öğretmenlerin genelinin öğrencilerden çok* yaşlı olması sebebiyle oluşan kuşak farkıyla gelen iletişimsizlik artık eğitim sistemini köreltmiş, öğrencileri de bezdirmiş durumda. binlerce kaliteli ve dinamik, atama bekleyen öğretmen adayı dururken bunlardan yararlanılmıyor oluşu gerçekten hayret verici.

eğer ki öğretmen, öğrenciyi hazırlayacağı sınavda kendisi dahi yetersiz kalıyorsa öğrencilerin başarılı olması nasıl beklenir?

bu şekilde düşünen veya düşünmeyen, eleştirisi ya da daha farklı bir çözüm yoluna sahip sözlük kullanıcıları varsa düşüncelerini benimle de paylaşmalarını rica ediyorum.

edit: bugün görmezden gelinen öğrenciler, çocuklarınızın öğretmenleri olmaya adaylar.

edit2: yazılanlardan anladığım kadarıyla sanırım öğretmenlerimiz birazcık tırstılar ahaha merak etmeyiniz canım öğretmenlerim benim, eğer ki nitelikliyseniz zaten korkacak bir şey de yoktur değil mi?

edit3: gerçekten sorularınıza cevap vermek istiyorum ama önce mesaj alımınızı açabilirseniz eğer iyi olur :ı

not: eğer ki küfürlü bir mesaj atacaksanız zahmet etmeyin, yeteri kadar küfür yedim. bu da düşüncemin haklılığını doğrular niteliktedir sanıyorum.
  • öğretmenlerin genelinin öğrencilerden yaşlı olması! derken? aynı cümleleri tekrarlayıp hiç katkı yapmıyorlar derken! müfredat diye bir şey var kardeş dışına çıkarsan sorun da beraberinde gelir genelde.

bence önce sen kendine biraz katkı yap geliştir sonra öğretmenlerin durumu hakkında yorum yapmayı hak et.

t: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak bu olsa gerek dedirten tespitler.

ek:başlığı açıp ilk entry'i yazan zırcahil arada editleyip çok umursandığı havasına da girmiyor mu acıyorum,

kendi kendine gelin güvey olmak ta bu olmalı, belli ki eğitilemez bir canlı organizma, bunun adına utanılmaz bile, yazık.

sana küfretmek senin seviyesizliğine ortak olmaktır, o kadar düşmez aklı başında bir insan.

edit:ek
  • ara ara gelir böyle teklifler.

anlamadığınız nokta şu: bir şeyi iyi bilmek sizi iyi öğretmen yapmaz. kpss gibi sınavlar sizin bilginizi ölçer ve sizi diğerleri ile bir sıralamaya koyar.

atanmış her öğretmen bilir ki okulda hiç bir bok öğrenememiş olursunuz nerdeyse. mesleğe başladıktan sonra öğretmenliğin ne olduğunu anlarsınız. bilmek ile öğretmenin ayrımını yapalım. derece yapan bir matematikçi kardeşimiz vardı kpss'de ama her gün sızlanırdı bu çocuklar anlamıyor benim anlattıklarımı diye. haklıydı çocuklar anlamıyordu çünkü öğretmesini bilmiyordu. muhtemelen o da öğrenmiştir artık.

teknik ile uygulama çok farklıdır. sınavda yanınıza ağlayarak gelen ayşe'yle nasıl konuşmanız gerektiğinin tek cevabı vardır ama her ayşe için aslında cevap farklıdır.

ha okulda aldığınız eğitim tamamen sıfır mı? değil elbette. bakış açısı, farklı yöntemler, materyal geliştirme gibi ek kazanımları var. temel öğretmenlik yaparak öğreniliyor sadece.

edit: ciddi anlamda öğretmen algısında geçmişten gelen mevcut yüceltme klişeleri hakim. öğretmenler olarak önce bunu yıkmamız lazım. biz bu toplumdan ayrı değiliz. sen neysen biz de oyuz. adam sözlükte benim öğretmen gibi davranmamı istiyor. öğretmen gibiden kastı da açık değil hani. o ağzımıza sıçacak sözlükte, karşılık verince "aa hocam yakışıyor mu?" diyecek. her zaman iki yüzlüydünüz yine aynısınız.

bakın mesleğimiz kutsal değil.
    biz de fedakar değiliz. olmak zorunda hiç değiliz. şartları zorlarız ama feda edilecek bir durum değil eğitim.
    benim tasarrufuma bırakılamaz. sınıftaki öğrenciye ben kendi cebimden defter alırsam süper öğretmen oluyorum. bu kadar aptallık olmaz. bunun benim öğretmenliğimle zerre alalakası yok. ne kadar amelelik yapan, şov yapan öğretmen varsa baş tacı ediyorsunuz. prim yapmak için kullanıyor bazı öğretmenler de bunu.

biri öğretmeni övmek için şunları yazmış. soruları görmek için her sene sınava girermiş öğretmen, öğrenci psikolojisini anlamak için. düpedüz salaklık düpedüz şov ama nasıl yer etmiş bakın. lan zaten bugün yayınlandı sorular, öğretmen olana kadar 300 tane sınava girdin neyin şovu bu birader?

gece gece sinirlendim gene.

edit 2: kpss öğretmenlik sınavı değildir. kpss sıralama sınavıdır. kpss kazanamayan yetersiz değildir kpss kazanamayan diğer arkadaşlarından genel anlamda daha az bilgilidir. daha az bilgili olması onu kötü öğretmen yapmaz.

edit: sonradan gelen yorumları okumamıştım. keşke okumasaydım. adam ilk paragraftaki öğretmekle bilmek farklı şey kısmını dahi anlamamış ki. bir şey bilmeyen adam ne amına kodumun salağı. sen kimsin de, ösym sınavını geçmiş, fakülte bitirmiş, kpss sınavını geçmiş, adaylık sınavını geçmiş adama bir şey bilmiyor diyorsun sığır! ben sana yapacağın sınavla bir bok ölçemeyeceğini söylüyorum.

öğretme'nin ölçülmesi gibi bir aptallığı ilk defa bu sözlükte görüyorum. adam demiş ki ürünün ne bir bakalım. ya ciddi ciddi yazmış bunu. olm hiç mi düşünmüyorsunuz lan? yemin ediyorum ciddi soruyorum. ben böyle bir şey diyorum ama acaba yanlış mı diye? hadi ölçün amk. çankaya'daki cumhuriyet ilkokulu 4. sınıf öğretmeni ile bingöl solhan köy okulundaki öğretmeni ölçün kıyaslayın. becerebilir ve nasıl yaptığınızı açıklarsanız elinizi ayağınızı öpeceğim.
  • kesinlikle doğru bir gerekliliktir.

her sene sınava girmeliler, kendi branşlarından ve diğer temel konulardan belirli barajları aşmalılar. bir aksiliğe vs. karşı ilk başarısız olunan yılda yaptırımı olmasa bile iki yıl üst üste başarısız olanların lisansının askıya alınması gibi şartlar olmalı.

elindeki kitaptan tahtaya yazarak ders anlatan, elindeki kitaptaki örneklerden farklı bir soru gelince bu da sana ödev olsun haftaya getir diye öğrenci kitleyip soru sormaktan korkan bir sınıf yetiştiren öğretmenlere bir nebze çözüm olur belki.
  • sonuna kadar desteklediğim gereklilik.

bilmek ve bunu aktarabilmek elbette ki farklı meziyetler. fakat küçücük çocukların çözdüğü yeni nesil soru sisteminde çuvallayan, soru hatalı diyerek kestirip atan birçok öğretmen mevcut ne yazık ki devlet okullarında.

yazlık taksidi için, kızının düğün masrafları için emekliliği öteleyen öğretmenler adına da mis gibi doğal seçilim olur bu sistem.
  • mevcut eğitim sistemi şu (bkz: #85422409)

bu sistemde öğretmende sorun arayan kişi tartışmaya mahal bırakmayacak şekilde hiç bilmediği konularda boş atıp dolu tutturmaya çalışan hıyarın tekidir. öğretmenler asla mükemmel değildir ama siz motoru bitmiş arabayı makyajlayıp makyajlayıp trafiğe salıp da her defasında "bu araba niye gitmiyor ağğbiiea" diyerek şoföre suç bulursanız sadece gülünç duruma düşersiniz.

eğitim öğretim mevzuları bizzat içinde olmayıp her önüne gelenin yorum yapabileceği "benim oğlan var 7'ye gidiyo, biz de okul okuduk, inşaat mühendisliğinde mastırım var" tarzı kahvehane muhabbetleri değildir. öyle olsaydı ben de herhangi bir nörologa gidip dişim ağrıyo dedikten sonra olumsuz bi cevap alınca "niye dişte sinir yok mu, ne biçim doktorsun sen, bunlar da doktor olacak, bunun yapacağı doktorluktan nolur" diyerek saçmalayabilirdim. yapıyor muyum? yapmıyorum. siz de yapmayın. işinize bakın.
  • oooo başlığa gel. hadi doluşun altına, 3 ay tatil yapıyorsunuz da deyin (gerçi 6 ay oldu)
  • götümüzü de siksinler mi, ister misin?

hadi doluşun şimdi, küfür eden öğretmen mi olur diye de size de biraz giydireyim.

tanım: öğretmen olmadığına köpek gibi pişman olan yazar beyanatı.

edit: beni sınava alacak olan adam önce gitsin sırasıyla şu eğitim ve sertifikaları alsın.
    -diksiyon eğitimi
    -yaratıcı yazarlık eğitimi
    -senaryo yazarlığı eğitimi
    -oyunculuk eğitimi
    -anlayarak hızlı okuma eğitimi
    -uluslararası abaküs temelli beyin geliştirme eğitimi
    - uluslararası erasmus+ proje yazarlığı eğitimi
    -tübitak proje yazarlığı eğitimi
  • kesinlikle katılıyorum basit dil bilgisi kurallarını bile bilmeyen bir sürü öğretmen tanıyorum. bir öğretmen olarak çok sinirleniyorum böylelerini gördükçe. en azından konuştuğun dili öğren. sen kendin daha öğrenememişsin başkalarına neyi öğreteceksin?