şükela:  tümü | bugün
  • öğretmenlerin; kimi zaman ağlaklık olarak tanımlanabilecek davranış ya da eylemleri olduğu doğrudur. hatta bir öğretmen olarak şu platformda az saydırmamışımdır fırsatçı meslektaşlarıma. lakin işin bir de hak arama boyutu var. yükselen her sesi ağlamak olarak değerlendirmemek lazım. özlük haklarının iyileştirilmesi ya da sistemin aksayan yönlerine dikkat çekilmesi için yapılan eylemler yasal olarak haktır, aynı zamanda görevdir. bir örnekle açıklayayım:

ben bir köy okulunda birleştirilmiş sınıf okutuyorum. dört sınıf aynı derslikte öğrenim görüyor. ders saatleri tek öğretmen nezaretinde bölüştürülerek çalışılıyor. burada her öğrencinin ciddi bir ders kaybına uğradığı bir gerçek. mesela şehirde birinci sınıf öğrencisi haftada altı saat okuma yazma çalışması yapabiliyorsa benim okulumda bu sayı ikiye düşüyor. beş saat matematik dersi sınıfına göre bir saate kadar düşüyor.

öğrencinin mağduriyetini dile getirdiğimde "ağlama" şeklinde bir yorum yapılırsa benim öğrencilerin haftada altı saat ders gören diğer çocuklarla aynı sınava girdiklerinde yaşayacakları mağduriyetin sorumlusu kim olacak?

öğretmenleri eleştirebilirsiniz. ama lütfen bunu makul sınırlar içinde yapın. kör bir nefretle, sırf zarar vermek amacıyla yapmayın. niyetiniz çok belli oluyor.