şükela:  tümü | bugün
  • aslında sadece öğretmenlerin okuması gereken kitaplar değil. başta en büyük öğretici oldukları için anne ve babanın okuması gerekiyor ama en azından öğretme işine gönül vermiş kişilerin okumasını tavsiye edebileceğim, akademisyen adayı olarak benimde içinde bulunduğum öğretmen kadrosunun okuması gerektiğini düşündüğüm bir kaç kitap var. bu kitaplar kişisel gelişimden ziyade, bir öğretmenin daha doğrusu bir öğreticinin nasıl olması gerektiğini direk söylemek yerine örnekler üzerinden anlatıyor. elbette tek düze bir eğitim tarzı değil bu bahsedilen. nasıl daha iyi öğretilir de değil. her öğreticinin öğrenci profiline göre tarz benimsemesini söylüyor kitaplar.

ortaokula geçene kadar 3 yıl babam okuttu beni. kendine tarz bir eğitim sistemi vardı. mesela okulda kimse laf etmesin diye en çok beni azarlardı ve bu azarın sebebini bildiğim için hiç zoruma gitmezdi. babam dersleri olabildiğince somut örneklerle anlatırdı. bir derste mevsimleri anlatmaktansa, her mevsim geldiğinde o mevsimle ilgili detayları anlatırdı hayat bilgisi dersinde. ansiklopedi kullanmayı filan öğretirdi.

iyi bir eğitimci olmanın bence baş şartı, iyi bir okuyucu ve dinleyici olmaktır. üniversitede anatomi dersinde herkes pür dikkat kesilirken fizyoloji dersinde ben dahil herkes yatıyordu. anatomi dersi çok başarılıyken fizyoloji dersinden geçen öğrenci sayısı çok azdı. bunun sebebi akademisyenler arasındaki müthiş anlatım farkı. sabit bir anlatımı tercih etmektense, öğrenciyle mümkün olduğunca çok konuşabileceği şekilde ders anlatan anatomi hocasının dersinden bu kadar çok öğrencinin başarılı olmasına şaşırmamak gerekiyor.

üniversitede slaytlardan ders anlatmakla ne yazık ki akademisyen olunmuyor, lisede yazılı yapmaktan başka bir işe yaramayan öğretmen olmaktansa hiç olmamak daha iyi bence.

benim önereceğim bir kaç kitap,

1- peyami safa - eğitim-gençlik-üniversite

2- oğuz atay - bir bilim adamının romanı

3- immanuel kant - eğitim üzerine

4- frank mccourt - öğretmen

5- ivan illich - okulsuz toplum

hepsi birbirinden değerli 5 kitap. benim için en kıymetlisi oğuz atay'ın bir bilim adamının romanı adıyla hocası mustafa inan'ı anlattığı kitaptır. bir solukta okuyacağınızdan adım gibi eminim. özellikle akademisyenlik yapmak isteyen genç bilim adamlarına tavsiyemdir.

ek: eklemeyi unuttum, uluslararası bir dergide yayımlanan bir çalışmada öğretmenlerin okuması gereken 100 kitap belirtilmiş. hadi bu kitapların tamamını geçtim, hayatında 100 tane kitap okumamış insanın iyi bir öğretmen olacağını düşünmüyorum açıkçası. işte kitaplar. bu kitaplar arasındaki favorim ise kleinbaum'un ölü ozanlar derneği'dir.
  • thomas more- utopia
    george orwell-1984
  • (bkz: bir dinozorun anıları)
    kırk yıllık bir öğretmenin, ingiliz edebiyatı hocasının, cânım mina urgan'ın kalemi...
  • ...
  • öğretmenim moriyle salı buluşmaları
    ve tabiki herkesin okuması gereken amak-ı hayal
  • özellikle sayısal branş hocaları için naçizane bir öneri
    (bkz: dünyayı değiştiren beş denklem)
  • hayret kimse yazmamış; "bokun tarihi"
  • aslında yazılacak çok fazla kitap var, liste hep eksik kalacak. benim için;
    george orwell 1984