şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle merhabalar, başlık sınırlamaya takılmasaydı “öğretmenlerin iki aylık tatili hak ediyor olduğu gerçeği olacaktı”.
    geleneksel ekşi sözlük öğretmene sallama aylarına girmiş bulunmaktayız, hepimize hayırlı uğurlu olsun.
    malumunuz eleştirilerin büyük çoğunluğu yaz aylarındaki iki aylık tatilimiz üzerine.
    aslında buna söylenecek tek şey eğitim fakültesinin herkese açık olması. git ol kardeşim, ol arkadaşım, gözümün nuru git öğretmen ol ve iki ay tatil yap. neyse malum öğretmenim ve sen anlayana kadar anlatacağım.

öğretmenlik mesleğinin zor kısımlarına gelelim.
    meslektaşlarım okulda öğretim görevini yerine getirirken aynı zamanda çocuk bakıcılığı da yapıyorlar. iki ay çocuğunuza bakmak mı zor geliyor yoksa? hem de bir çocuğa da bakmıyoruz biz.
    onların derdi tasası da oluyor, birinin babası hasta oluyor diğerinin ailesi sorunlu oluyor. bir başkasının maddi durumu kötü oluyor.
    birinin karnı acıkıyor, birinin sağlık sorunu oluyor.
    biri intihar ediyor, biri öğretmen dövüyor.
    diğeri öğretmene küfrediyor.
    mesela çıkışta bir problem yaşanıyor güvenlik görevlisi olup gerekirse yara alıyorsun öğrencin için.
    biraz oturup düşünsem buraya belki bin tane şey yazabilirim bu tarz, mübalağasız. ve
    bunların hepsi senin çocuğun. hepsinin derdiyle ilgileniyorsun, ilgilenmeye çalışıyorsun.
    ilçe merkezine 40 km uzakta bir dağ okulunda görev yapıyorsun mesela.
    ilçendeki avmde ya burada şu marka neden yok diye ağlayan sen 6 yılını allahın unuttuğu bir yere verir misin bir sor hele kendine.
    servis sıkıntın oluyor milli eğitime gidiyorsun ve at arabasıyla git diyorlar.
    mesela doğru düzgün öğretmen lojmanı olmadığını da bilmezsiniz siz. harikulade ve çok sayıda lojmana denk gelirseniz bilin ki öğretmen lojmanı değildir o. ya polis ya da asker lojmanıdır.
    okulumda iki öğretmenim eşinden ayrı yaşıyor.
    benden duymuş olmayın eş durumu ataması da kalktı.
    hatta şu an türkiyede eşinden ve çocuklarından ayrı yaşamak zorunda kalan bir sürü meslektaşım var. bu rahatsız ediyor mu sizi?
    bir de bunların doktolara sallayan tipleri var çok para kazanıyorlarmış.
    git ol iki gözümün çiçeği git doktor ol.
    sayın meslektaşlarım sizlere önerim bundan sonra açılan bu başlıkların altına savunma içeren mesajlar yazmamanız.

https://youtu.be/aphhvqp-_6y

bu linki buraya bırakıyorum.
    bu kadın arkadaşımız kız kardeşiniz, eşiniz olabilirdi ya da yerinde siz olabilirdiniz. ve inanın şu video bir yıllık eğitim-öğretim süresince yaşananların yanında bir hiç.

her şeye rağmen öğretmenlik güzel.
    saygılarımla, bir köy öğretmeni.
  • doğru önermedir.

bizim bir afacan var, ablamın oğlu. 3.5 yaşında dünya tatlısı bir bebe.

fazlaca da naif bir kişiliğe sahip. üstelik de kibar mı kibar. dayıcım su verir misin lütfenden, anneannecim sen yedirir misin lütfene, her şeyi yaptırıyor dümbelek.

yalnız 2 saat kendisi ile münakaşa etmek, istediklerini yapmak, oyun oynamak o kadar yorucu ki, bu yaşlarda 20 küsür tane çocuğa, her allahın günü bir şeyler öğretmeye çalışan insanların halini düşünemiyorum.

o yüzden 3 ay bence fazla bir tatil değil.
  • aynen katılıyorum.

ve sunu da buraya bırakıyorum.

dünyada ve türkiye'de öğretmenlerin yaz tatili süreleri
    avusturya yaklaşık 9 hafta
    belçika yaklaşık 9 hafta
    çek cumhuriyeti 8 hafta
    danimarka 7 - 8 hafta
    estonya 8 hafta
    finlandiya 10 - 11 hafta
    fransa 9 hafta
    almanya 6 hafta
    yunanistan 12 hafta
    macaristan 11 hafta
    izlanda 11 hafta
    irlanda 9 hafta
    italya 12 - 13 hafta
    letonya 12 - 13 hafta
    lihtenştayn - 6 hafta
    litvanya 13 hafta
    lüksemburg 8 hafta
    norveç yaklaşık 8 hafta
    polonya 47 gün
    portekiz 12 hafta
    slovakya 9 hafta
    slovenya 12 hafta
    ispanya 11 hafta
    isveç yaklaşık 10 hafta
    isviçre 5 - 10 hafta
    türkiye 8 hafta
    birleşik krallık 6 hafta
  • biz öğretmenler tatili haketmiyor demiyoruz. herkes tatili hakediyor öğretmenlerin ne özelliği var diyoruz.
    herkes indirimli yolculuğu hakediyor sizin ne farkınız var diyoruz.

ne özelliğiniz var bunu açıklarsan okuyucam bebeyim?
  • başlığı açan arkadaş her şeyi söylemiş. öğretmen değilim. böyle düşünmem ve bunu taze tutmam için yılda iki kere veli toplantısına gitmem yeterli oluyor.

şu anki ekonomi bilgimle ve vizyonumla yetkili bir abla olsam 10 bin tl maaş + sigorta + yol + yemek derdim. yemişim enflasyonu devalüasyonu:)
  • indirimli akbil başka bir tartışma konusu,yine de fikrimi söyleyeyim bence asgari ücretliye bedava olmalı.
  • hak etmek bir yana, 2-3 aylık dinlenme ile gelecek yıla hazırlanmaktır.
    iyi bir nesil yetiştirebilmek için zihin ve bedenen dinlenmek şart.
  • milletvekillerinin tomarla para kazandıkları halde 2 yılda emekli olup üstüne öğretmen maaşının kat kat fazlasını emekli maaşı olarak almalarından şikayetçi olmayan çomarların gündeme getirdiği konu...
    (bkz: bak şurdan siktir git)
  • adil olmayan dağılım tartışılıyor, yoksa kimsenin aslında öğretmen tatiline lafı yok.
    sabah 8 akşam 6 çalış didin, öğretmen kadar maaş alama, yol yardımı da alma. bir de üstüne üstelik yıllık iznini bölük börçük kullan. kar kış kıyamet okul tatil, işçi fabrikaya. hastalan iki günden fazla rapor al işin tehlikede.
    anlaşılmayacak ne var bunda ?
  • bende yaz tatiline gitmek istiyorum.yahu bunaldım hergün işe gitmekten adamlar 9 hafta tatil ne yahu.