şükela:  tümü | bugün soru sor
  • içinde bulunduğum bu yığının sorunlarını çözecek zorunluluktur. yığın diyorum çünkü öğretmenlik amaçsız, ortak hedefe yönelmeyen kendi çıkarlarını güden ve günü kurtaran kimselerden oluşuyor. bunda en büyük etken tabiki milli eğitimin yapısı ve yönetim. bu öğretmenlerin derdi hiç bitmez. dedikoduyla beraber sosyolojik olarak klikleşme üst seviyededir. öğrencileri gözlerini kırpmadan kendi çıkarları için kullanırlar. yaptıkları çocuklar için değil diğer öğretmenler görsün diyedir. eş mağduriyeti bitmez, çocuğu bitmez. okuldaki işler bunların çocuk ve evlilikleri yüzünden yürümüyor. kendim branşçıyım. sınıf öğretmenlerinde okula devam daha fazla ancak sınıf öğretmenleri ortaokul ve ilkokulun birlikte olduğu yerlerde düzeni bozuyor. branşçılar da bende kusma hissi uyandırıyor artık. okulda çalışasım gelmiyor ancak öğrencilerin gelişimi beni motive ediyor ve işime sarılmama yardımcı oluyor. derslere girişte problemler var. insanlar okulu eve çevirmeye çalışıyor. halbuki okul bir kurumdur. iş disiplini ve ahlakı yok. nöbete karşıyım ancak ücret alınıyorsa layıkıyla tutulmalı. tutulmuyor. öğretmenlere kurum kültürü verilmiyor ve her işleri esnetiliyor. okullar eğitimciler için katı kurallara bağlanmalı. bu işi sokaktan geçen değil g.tü yiyen yapmalı.
  • hemfikiriz dediğim başlık.
  • her şeyden önce doktorlarda veya askerlerde olduğu gibi rütbe sıralaması gerekir. direkt öğretmen sıfatını taşımamalı. misal; öğretici, eğitmen, öğretmen gibi kademeler olması şart. sadece stajla olacak iş değil. günümüz koşulları artık bunu gerektiriyor. eskisi gibi uğraşan, çabalayan değerli öğretmenlerin sayısının çok az seviyede olması faydasız nesillerin büyük oranda doğmasını sağlıyor.

edit: imla
  • fakirlik sınırının altında maaş alan bir kitleden kalite filan talep edemezsin, kusura bakma. idealize etmeye çalışılan öğretmen için onu cezbedecek maaş ve özlük hakları şarttır. ha sen bunu kabul etmezsin, asgari ücret alsın köpek gibi çalışsın, işi bu, dersin ama sahada olanlar bugünkü manzaradan farklı olmaz.

önce öğretmenlerin insani şartlar altında yaşamasını ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağla sonra hala savsaklayan olursa kıçına tekmeyi bas! itiraz eden ne olsun. ama şu şartlarda en iyi yürekli öğretmenin yapacağı şeyin adı fedakarlıktır. onun da bir boka yaramadığını bizzat test ettim.