şükela:  tümü | bugün
185 entry daha
 • ayyy ne güzel 3 ay tatiliniz var
  diyenlere 2 ay tatil, geri kalanı seminer demekten dilimde tüy bitti...
  öğrencilere ders anlatmaktan daha zor
  bu insancıklara bunu anlatmak...
  notbilmeyenlere sırf laf atacaklar diye zaman zaman öğretmen olduğumu söylemediğim doğrudur.
 • idealist olduğunuzda oldukça fazla olan zorluklardır. bazen onca çabaya rağmen hala sınıfınızda bir şeyler veremediğiniz öğrenci vardır. daha başa ne yapılabilir? ya söylediğim kötü bir sözden bütün hayatı olumsuz bir şekilde etkilenirse? ya yeterince ilgilenmediğim için çok iyi durumda olabilecek bir öğrenciye yeterince yardımcı olamıyorsam? ahmet babasından şiddet görüyor, bunu nasıl engelleyebilirim? yusuf dersime karşı çok ilgisiz , onun ilgisini nasıl çekebilir, nasıl o çocuğa dersi sevdirebilirim? işte öğretmenliğin belki de en zor yanı, bazı elinizde olmayan şeylere rağmen kendinizi sorumlu hisseder, vicdanınızı rahatsız hissedersiniz. eğer bir dükkandan satın aldığınız ürün hatalı çıkarsa, dükkana iade edebilirsiniz, idare edebilirsiniz, en olmadı çöpe atabilirsiniz ancak öğretmenliğin telafisi yoktur. diğer mesleklere benzemez.

  tabi öğretmenliğin zor yanları koşullara göre değişir. hakkari' de bir dağ köyünde, köy çocuklarına tuvalet eğitimi vermeye çalışan, türkçe öğretmeye çalışan bir öğretmenle; antalya' da denize nazır bir okulda godamanların çocuklarını okutan bir öğretmenin yaşadığı sorunlar tamamen farklıdır. okulun fiziki şartları, öğrencilerin sosyoekonokültürel durumu, özel okul/ devlet okulu olması gibi bir çok etmen var.

  en yatan öğretmen bile olsa idarecilerin derse geç kaldığında ayrı, evrağı geç getirdiğinde ayrı fırça yemesi, hiç ders anlatmasa da öğrencilerin omuzlara yüklediği sorumluluk , kısaca bütün bunlardan doğan stres öğretmenliğin en zor yanıdır. ama ne gamsız öğretmenler vardır, onlara zorluk yok. öğretmenler odasında vatan kurtaranı da vardır, ek iş yapanı da, karılarla kızlarla alem yapanı da.
102 entry daha