şükela:  tümü | bugün
 • ''biz aldıklarımızla yaşamımızı idame ettiririz ,
  fakat verdiklerimizle bir yaşam yaratırız.''

  n.macewan
 • öğretmenin gerçekleştirdiği mesleğe verilen addır. tüm zamanlar boyunca kutsiyet sahibi olduğu söylenen meslek dalıdır. meslek olmaktan öte anlamlar yüklüdür ya da yüklenmiştir. kanaatkarlik ve çile çekmeyi gerektirir maaşı azdır. (özel olanları hariç). ek iş yapma yasağı vardır. 657 sayili devlet kanununa tabi olan meslektir (özel olanları hariç). fedakarlık ister, ayrılık getirir. rotasyona tabidir öğretmenler (özel olanları hariç). lisans programından ilgili bölümü ve pedagojik formasyonu alıp mezun olmak ile başlanılamayan meslektir. ilgili branş için ödenek bulunup kadro açılması beklenen, açılan kadrolara yapılacak atamalar için gerçekleştirilen kpss sınavına girilmesi ve aynı branş için başvuru yapan kişiler arasından, açılan kadronun adedi ile denk sıralamaya dahil olmak için gerekli puanın alınması icabeden meslek dalıdır. "isteyen yapar istemeyenin yerine elbet bir isteyen veya bir öğretmenlik idealisti çıkar" düsturu doğrultusunda zorunluluğu bulunmayan meslektir.
 • toplumda genellikle "kebap iş" olarak görülen; fakat kendi veya bir yakını tarafından icra edilmesi suretiyle zorlukları ve sorumlulukları anlaşılan son derece değerli bir meslek.
 • amerikalı bi' lise öğretmeninin "you know, you're a teacher when you say 2, wirte 3, but mean 4." cümlesiyle özetlediği meslek.
 • ulkemizde "kutsal meslek" olarak gorulur ama "hic bir şey olamazsan öğretmen ol" derler.
  maaşı ve çalışma koşulları yuzunden artık bilgi ve becerisi yeterli olanlar yerine, devlete kapağı atmayı planlayanların seçtiği meslek olmuştur.
  maaşları azdır, huzurları yoktur, sağlıkları gittikçe bozulur (ornegin ses telleri yıpranır, bacaklarda varis oluşur).
  3 ay tatili, haftalık off gunleri goze batar ama ruhsal yorgunluklarına kimse aldırmaz.
  sadece sınıflarındaki öğrenciyle uğraşırlar sanılır ama o öğrencilerin 2 adet de velisi ile uğraşmak zorundadirlar.
  kötü olanlar hep orda burda anlatılır, iyi olanları ise sadece öğrencileri hatırlar.
 • hakkında sürekli yorucu, zor, yıpratıcı olarak yapılan yorumların, o meslegi yapmadıkça anlaşılamayacağı meslek. klişe laflardan "boğaz patlatmak" bir öğretmen tarafından söylenildiğinde çok da önemsenmez ama gerçekten kalabalık, iyi olmayan bir sınıftaysanız; sus demekten yerine otur demekten, sesinizi duyurmak için yüksek sesle konuşmaktan sesiniz kısılıyor* sınıf dışında da bağırarak konuşuyor öğretmenler. öğretmenler odasında herkes yüksek sesle konuşuyor. sürekli stresli, sıkıntılı, yorgun...bunun gibi yeni yeni farkettiğim bir çok değişiklik oluyor kişide. hakikaten kutsal meslek. herkesin yapamayacağı en önemli mesleklerin başında geliyor.
  20 kişilik, belli bir kültürü, görgüyü, aile eğitimini almış öğrencilerden oluşan bir sınıfta görev yapmak daha kolay. o eğitime daha çok ihtiyacı olan yerlerde ise bunun tam tersi maalesef. sınıflar kalabalık ve öğrenciye ulaşmak çok zor. öğretmen ideal, hedef, amaç vs duygularından arınıyor. sadece temel şeyleri öğreteyim bari derdine giriyor.
  bir dokun bin ah işit..
 • behcet necatigil'in "ders" adli siirinde zorluklarina deginilen meslek:

  ders

  kitaptaki konulari
  ogretmis olsaniz
  yerinize baskasi gelince
  gormedik, der butun sinif,
  okutmadi, ogretmedi.

  meslek cilveleri--
  sonraki, yerinme!
  ogrenciler
  hep yeni agizdan duymak ister,
  yinele ayni seyleri!
 • insanların çoğunun yapamayacağı ve belki yapmak istemeyeceği iştir. bu mesleğe, "yeniden seçme şansım olsa yine öğretmen olurdum" diyecek kadar bağlı olanlar da vardır.
  aldıkları para emeklerinin karşısında komik kalır, fazla boş zamanları yoktur. ama ellerinde olanı değerlendirmeyi de bilirler. kendilerine ayırabildikleri az bi parayı abuk sabuk gece eğlencelerine filan harcamak yerine tiyatro, konser, sinema gibi kültürel etkinliklere harcama bilincine sahiptirler. senede belki yapabildikleri bir haftalık tatil bile onlara yeter, çünkü tatilin, eğlencenin sadece içmek sıçmak olmadığını bilirler.
  en azından benim gördüğüm öğretmenlerin çoğu böyledir.
  (bkz: öğretmen çocuğu olmak)
 • nerede icra edildiğine göre bu işin niteliği çok değişir. güzel sanatlar lisesinde resim öğretmeni olmak da var, normal lisede de. veya fen lisesinde matematik öğretmeni olmak da var, meslek lisesinde de.
 • sözleşmeli olanlarının canlarına ot tıkanması çalışmalarının uzay zamanı bükercesine ilerlediği meslek

  http://www.milliyet.com.tr/…/07/02/son/sontur13.asp