şükela:  tümü | bugün
  • bu sabah kardeşim aradı, bir suç işlemiş gibi hüzünlü bir sesti karşımdaki. öğretmenlik mülakat sonuçları açıklanmış. 86.4 olan puanı mülakattan sonra 89'a yükselmiş yani her türlü ataması kesinleşti. " ağabey, o sınava beraber girdiğim arkadaşlar var en az benim kadar çalışmış olan. kaç kişinin hakkına giriliyor bu yükselen mülakat puanıyla, içim hiç rahat değil" dedi. kardeşim 4 senedir sınava hazırlanıyor. verdiği emeğe, harcadığı çabaya yakından şahidim. bu işe hiç girişmeyip beni dinlese belki de şu anda bambaşka bir akademik kariyeri olacaktı lakin her şeyi göze alıp çıktı yola ve sonunda öğretmenliğe "sözleşmeli" de olsa ulaştı. giden en güzel yıllarının ardından elde ettiği "4" yıllık kölelik süreci"...

bu köleliğe bile razı olan insanlar arasında ne kadar büyük adaletsizlikler yapıldığını anlattı kardeşim. kpss puanı 84 olup mülakat sonrası 90'a çıkarılanlar, kpss puanı 90 olup mülakat sonrası 80'e indirilenler. seksen üstü puanlarla zaten adam atanır diyenler için bir not: öyle olmuyor işte, özellikle bahsettiğim rakamlar edebiyat için geçerli. edebiyat, 50 bin işsiz öğretmen ordusuyla açık öğretimi açılan bir bölüm. böyle öngörülü devlet yöneticilerimiz var ve sanırım bu sene en düşük 84 kpss puanı ile kapatıyor. 60 puanla ala ala bitiremedikleri malum(!) bölümleri, sınavsız alma noktasına getirdikleri an inşallah başka bölümlere de sıra gelecek... neyse siktir et bilimi, imanımız bütün olsun yeter!

olay çok uzun dostlar, duyduklarım yürek burkan cinsten ama konuyu fazla uzatma taraftarı değilim. sadece şunu da not düşmek istiyorum. bu bahsettiğim adaletsizliklere maruz kalanlar arasında kpss puanı 91,93 olup türkiye ikincisi olarak alan sıralanmasında yer alan ama mülakattan sonra puanı 82 küsura düşürülerek atanması engellenen genç bir arkadaşımız da varmış. bu adam üniversiteyi bitirmiş, formasyon almış, gece gündüz çalışıp kpss'de derece yapmış. bu jüri nobel ödüllü filan mı ki bu çocuğu yetersiz görüp atanmasını engelleyebiliyor? daha ne söylenir bilmiyorum, adaletiniz batsın.

benim elimden gelen tek şey bunları burada anlatmak. meb ile hiçbir ilgisi bulunmayan bir akademisyen olarak, kardeşi atanacak puanı elde etmiş bir ağabey olarak bunları yazıyorum. çünkü adalet, sadece işimiz düştüğünde peşinden koşacağımız bir kavram değil. sessizlerin sesi olabilmek, mazlumların bir nebze de olsa göz yaşını dindirmek, onların yaralarına merhem olabilmek için yazdık, yazacağız. eğer karanlıklar aydınlığa çıkacaksa, susmayanlar olarak biz yanmaya hazırız.

teşekkür editi: eğitimci olmadığı hâlde başlığı destekleyen duyarlı yazarlara, başlığı twitter'a taşıyarak konunun sözlük dışında da tartışılmasına vesile olan ve tweet sayısının yüz binlere ulaşmasını sağlayan dostlara, hakkına ve emeğine sahip çıkan hür fikirli cumhuriyet gençlerine selam olsun...
  • vicdan azabını, haksızlık yapanların değil buna maruz bırakılanların çektiği rezalet.
  • dikkat çekmesi gereken bir konudur. mülakat demek bu ülkede torpil demektir, subjektiflik demektir.
  • devlet çatır çatır torpille adam alıp liyakatı ayaklar altına alırken her sike car car konuşan reisçi, eski solcu yeni liboşları, islamcıyım demeye utanan çakma liberlaleleri falan asla göremeyeceğiniz rezaletlerden.
    işleri zor, nereden daha mağduriyet çıkarırız onu arıyorlar.
  • öğretmenlerin mülakatla alınmasına dair ilgili yönetmeliğin maddesine hemen bir göz atalım,

madde 15 - (1) sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alanlardan sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere başvuruda bulunanların atamaları, sözlü sınav puanı üstünlüğüne göre tercihleri de dikkate alınarak ilan edilen kontenjanlar dahilinde elektronik ortamda gerçekleştirilir. puan eşitliği halinde kpss puanı üstünlüğü dikkate alınır; eşitliğin devamı halinde atanacak aday bilgisayar kurası ile belirlenir.

işte bu madde nice insanın umudunu çalan maddedir.madem ki sen mülakat sonucunda alınan puana öncelik vereceksin o zaman kpss puanı ne işe yarıyor?sadece mülakata katılmak için mi?geçiniz efendim geçiniz.

adam kpss'den 85 almış normal şartlarda atanması neredeyse kesin.gidip bu adama mülakattan 80 vererek tüm geleceğini,tüm emeğini bir çırpıda çalıyorsunuz veya tam tersi adam kpss'den 75 almış mülakat sonucu ise 85 ve bu adam bir anda binlerce kişinin önüne geçebiliyor.atanma şansı hiç yokken mülakat komisyonundaki 3-5 kişinin lafıyla mis gibi atanıyor.peki ya kpss için bunca sene emek veren arkadaşa ne oldu? hiç !!!
  • türkiyede yapılmış en büyük haksızlık. kpss ye yıllarca çalıştırt insanları sonrasında mülakat getirt ve kpss nin hiç hükmü kalmasın.

nasıl bir mantıktır nasıl bir anlayıştır. kpss puanı ile atanacağı kesin olan insanlar şimdi atanması imkansız hale getirilmiştir. aferin çok güzel düşünmüşsünüz.

adı nedeniyle mülakatta kötü alınan mı dersin baba adı nedeniyle sorgulanan mı dersin.
  • asıl büyük haksızlık bu değil ki...

hadi üç beş puan arkandaki adam mülakatla bir iki puan önüne geçip atanmış...bu sınavda bir iki soru demek...aslında yine de hak yeniyor tabii ama o seni geçen adamla aranda uçurumlar olmadığını biliyorsun yine de...asıl hak yemek nasıl olur biliyor musunuz?

asıl hak yemek dershane öğretmenlerini kpss'ye dahi tabi tutmadan almaktır. bilseydik dershaneye bir beş sene de biz köle olurduk kpss'ye çalışmak yerine.

amannn yaaa neyse...yol yabıyorlar, dünya lideri, feto, ehonomimiz çoh eyi.
  • ne yazık ki esra özcan ve türevi başlıklar kadar ilgi görememiş başlık. 91 puanlı birisine mülakatta 48 puan verilerek eleniyor. bu en barizi ve bunun gibi niceleri var. torpil hak olmuş haberimiz yok. ve kimsenin umrunda değil. çogenteresan.
  • objektifliği matematiksel verilerle elde edilen bir sınavdan 88 puan alan değil de 65 puan alanı öğretmen olarak görmek isteyen, bunu da subjektif yollarla yapan bir devleti göstermiştir bize.
  • bimer'e

sözleşmeli öğretmenlik sözlü sınav sonuçları 29.09.2016 tarihinde açıklanmıştır. sonuçlara bakıldığında kpss puanı çok düşük olan pek çok kişinin mülakat puanlarının 15-20 arttığı, bazılarının aynı kaldığı, bazılarının ise kpss puanının oldukça altında bir mülakat puanı aldığı görülmektedir. ülke genelinde bu iş için yüzlerce komisyonda binlerce insan birbirinden bağımsız değerlendirme yapmış, bu da aksi iddia edilemez şekilde öznel değerlendirmelere neden olmuştur. sabahtan akşama kadar çalışan komisyon üyelerinin binlercesinin her dakika şaşmaz bir hassasiyetle ve objektiflikle değerlendirme yapması zaten imkansızdır. on binlerce insan mağdur edilmiş durumdadır. bu kapsamda sözlü sınavın iptal edilerek adayların nesnel bir değerlendirmeyle atanmasını istiyorum. arz ederim.

şeklinde başvuru yapabilirsiniz.

[https://www.bimer.gov.tr/ https://www.bimer.gov.tr/]