• sebep olduğu cinayetler birkaç açıdan incelenmeli..

--- varan 1 ---

şimdi meseleyi türkiye cumhuriyetinin birtanesi karayolları müdürlüğününün canısı yöneticileri açısından inceleyim..
    şimdi ey güzel insan, sen kgs denen sisteme ne kadar yabancı olduğun belli, peki açılımını biliyor musun onu söyle bana..

dur, yorma sen kendini, ben söyleyeyim: kartlı geçiş sistemi

yani burada senin bir karta ihtiyacın var, peki sırf çıkışta mı? girerken de ihtiyacın var..

sen oradaki nakit gişelerini kaldırırken hiç düşünmedin.. bari kgs gişelerini koyarken düşünseydin, bu adamın bu gişeden geçerken ya kgs kartı yoksa diye..

düşünmedin çünkü sen hem çok zekisin, hem de insan hayatına, insanların zamanına ve boşa harcayacakları dünyanın en pahalı bilmemkaçıncı yakıtına değer veren çok sorumlu ve şerefli birisin..

şu video izlenmeli mutlaka..

--- varan 1 ---

--- varan 2 ---

hadi çok akıllısın ve kart satış gişesi koymadın.. peki o insan karşıdan karşıya geçip kart almak zorunda.. sen bunu düşündün mü hiç? bir üst geçit aklına gelmedi mi, bu kadar zor mu yani? gişelerden elde ettiğin parayı tuvalet kağıdı almaya mı harcıyorsun?

--- varan 2 ---

--- varan 3 ---

video'da sağ tarafta görülen tabelalara bakacak olursak, asgari hız 40 km/sa tabesından sonra, 30 km/sa azami hız sınırı tabelası koymak sadece türkiye cumhuriyetine özgü bir davranıştır..

kurallara uymuyor diye şoför suçlamadan önce şu kurallara bir bakın hele.. uyabilirseniz siz uyun..

--- varan 3 ---

--- varan 4 ---

şuan benim yazdığım bu cümleleri okuyamıyor belki ama sercan otçu sana söylüyorum, yiğidim sen anla.. (bkz: tesadüfen yaşamak/@schaker) bunun farkında olmalı herkes.. trafik ışığında yeşilde karşıdan karşıya geçerken alakasız bir yerden gelen minibüs tarafından katledilen elbruz bilge'yi duydun mu hiç? duymalıydın, tesadüfen yaşıyoruz çünkü.. adımımızı atarken 2 kere değil, 3 kere düşünmeliyiz ama durup düşünecek vaktimiz de yok.. elimizden gelen de yok.. almayın kart, oraya kadar geldiyseniz, geçin gidin, 20 lira verin gişeye.. durmaya kalkmayın, bunun yolu bu değil..

lastiğiniz mi patladı durmayın sakın, bırakın parçalansın lastik, jant.. 1000 liradan daha mı değersiz canınız, adamın birinin sizi emniyet şeridinde gelip biçmesinden?

--- varan 4 ---

--- varan 5 ---

o gişeden 30'la da geçseniz, 70'le de geçseniz, 200'le de geçseniz (geçebiliyorsanız tabii) önünüze yaya atlaması gibi bir durumda ne durmanız mümkündür, ne de yavaşlayabilecek bir refleks göstermeniz mümkündür..

kaldı ki, yaya trafiğine kapalı alandan bahsediyoruz, bu konuda en ufak bir suçunuz dahi yok..

suçunuz olmasa bile cinayetten yargılanacağınızı geçtim, bir insan öldürdünüz.. haklı olsanız da, suçsuz olsanız da, bir seri katil değilseniz, bunun bilinciyle nasıl hayatınıza devam edeceksiniz?

asıl cinayeti işleyen siz olmasanız bile hem de..

--- varan 5 ---

--- varan 6 ---

eleştirip de, çözüm sunmuyor gibi gözükmeyelim, çözüm de var güzel kardeşim.. (bkz: salik)
    her şeyi kopyalıyorsunuz ya, şunu da yapın size zahmet.. o bariyerleri de sökün evinizin önüne monte edersiniz, sizi bir güzel korur..

buyrun bu da sistemin fotoğraf: http://www.salik.ae/images/barsha_toll_point.jpg
    gişe var mı? bariyer var mı?

bilgisizlik neyse de, böyle önemli bir şeyin yönetiminde böyle bir şey görmedim.. örnekleri var örnekleri..

--- varan 6 ---

işin kötü yanı ne biliyor musunuz, mevsim yaz ve çeşme otoyolu trafiği daha yeni başlıyor.. bu konuda bir şey yapılmazsa, (ki yapılmayacak, çünkü yukarıda yazılı sebeplerden ötürü) ne yazık ki, daha çok insan ölecek..

biz de sadece buraya gelip ona buna sövüp sözde kendimizi rahatlatacağız, 30'la değil de 50'le, 100'le gidiyor diye şoförlere söveceğiz,
    bu bariyerler ve lüzumsuz kartlı geçirme sistemi de kullanılmaya devam edecek..

gg editi: yukarıda cümle içlerinde geçen sıfatlar gerçekleri yansıtmayabilir, öyle olması gerekiyor.. hayır para iadesi de yapmıyoruz.. öte yandan, bu entry'de bahsi geçen ölümlere sebebiyet veren sorumluların bilmukabele, sercan otçu ve daha onlarcasıyla aynı kaderi paylaşmalarını dilerim..

edit 2022: mazi kalbimde yaradır. linkler ölmüş, araştırmacı gazeteciliğe arama motoru üzerinden devam edebilirsiniz.
  • abone olmayanlarin gecmeyi denemesi durumunda ordan gecme sikerler
  • arkadaslar guzel kardesler sevgili userlar cemiskezekliler bu ogs denen meretin sensoru sizi 160 km/h a kadar detect edebildigi icin lutfen giseye girerken hizimizi iq muz ile ayni seviyedeki hizlara cikarmaya ozen gosterelim (inaniyorum ki hepiniz 100 un uzerindesinizdir). mal gibi 10 km/h hiza dusenleri uyaralim (gerek elle, gerek dille ) gerekirse de dovelim.
    (bkz: entry ile mesaj vermek)
  • kara listeye alınmamak gereken sistem. şöyle ki: kredi az uyarılarını damarlarımdaki asil kandan kelli "amaan ne kadar az olabilir ki boşveer" şeklinde salladım bir süredir. taa ki dün akşam köprüde yanarlı dönerli bir "kara liste" uyarısını görene kadar. efendim hikaye burada başladı. hemen bir ziraat bankası şubesine başvurup "merhaba ben yusuf" diyerek borcumu ödemek istedim ancak gördüm ki sadece para yatırmak yetmemekteymiş bu lanet şey için. parayı yatırıyorsunuz sonra ogs'yi aldığınız şubeye bir dilekçe ile ogs aletini bırakıyorsunuz. çünkü müthiş ogs teknolojisi ancak türkiye'nin silikon vadisi ankara'dan yönetiliyor ve ogs aletleri ancak oradan programlanabiliyor. siz de ogs'niz gelene kadar ki bu süre 1 ay imiş (yazıyla bir ay) ister köprüde plakanızı gazeteyle kapatıp kaçak geçiyorsunuz, ister alternatif yolları kullanıyorsunuz ya da lanet olsun diyerek karşıdaki eşi dostu sevgiliyi 1 ay görmüyorsunuz.
    meraklısına edit: kara listeye sebebiyet veren toplam borcum 116ytl bu arada
  • abartı memnun olduğum sistemdir. 2008 aralığında iş bankasının sıfır faiz kampanyası varken 6 aylık bir kredi çektik diye hediye etmeleri sonucu aracıma taktığım aleti hala kullanıyorum. 7 yıl olmuş! hala aynı pil, hala aynı cihaz.

bir kere bile sıkıntı yaratmadı, benden önce de söylendiği gibi bırakın 80i 100ü, denemişliğim var, 150-160km hızlarda bile okuyor. duyduğum rivayetlere göre ise 180e kadar okuyormuş, hgsnin aksine aktif bir alettir, pillidir.

dönem dönem 2 araba oluyor evde, bazen de tek arabaya düşüyorum tekrar; iki araba kullanırken hgs alıyorum. alırken de, cama yapıştırırken de, aracı satarken de hep sövüyorum hgsye. 7 yılda 11-12 araba değiştirdim, ogs kullandığım araç sayısı da sanıyorum 6-7 tanesidir. hepsinde de keyifle işimi hallettim. aracı satarken cihazı camdan sök bankaya git pasif hale getirt, yeni araç alınca bankaya git aktifleştir yeni plakaya (hatta telefonla bile yaparsın. gitmene de gerek yok)

lan bu sistem iptal edilir mi? yıllardır devletin yaptığı sistemler içinde en düzgün çalışanı, en sorunsuz olanı. bunu iptal etmek tam bir şerefsizliktir. hem %20 indirim hala devam ediyor diye biliyorum, ordan gelecek paranın peşindeler. hem de gişe yaptırmak olsun, yeni ihaleler olsun, yeni etiket satışları olsun bunun peşindeler. şunu ellemeyin gözünüzü seveyim, çok memnunum ben ön camımdaki üzerinde iş yazan beyaz aletle
  • aşırı fantastik bir skandala sahne olan sistemdir.

2008 yılında yeni aldığım arabam için ogs cihazı alıp, limit aşımında problem yaşamamak ve sürekli elle para yatırmak zorunda kalmamak için otomatik ödeme talimatı vermiştim. bakiye belirli bir limitin altına düştüğünde kredi kartımdan otomatik olarak para çekiyor, ogs'ye yüklüyor. bu arada otomatik uyarı sistemini de açmıştım, her ay rapor geliyor aylık geçişler.

ogs aldıktan kısa süre sonra büyük bir kaza geçirdim, arabam pert oldu. hep merak etmiştim özenle seçtiğim araç plakam ne olacak, başkasına verecekler mi acaba diye. veriyorlarmış.

bir kaç ay evvel baktım benim adıma bir köprü geçişi gözüküyor. nasıl olabilir böyle bir şey? ogs cihazı hala bende, başka kimseye vermedim. sonra fark ettim ki, kaçak (ya da problemli) geçişlerde plaka okuyan sistem, eğer o plakaya kayıtlı bir ogs cihazı varsa geçiş bedelini ondan düşüyor.

meğer karayolları benim plakamı başka birine vermiş. o kişi de köprüden geçtikçe maaşallah benim hesaptan düşüyor. herhalde bir iki kere yanlışlık oldu dedim, pek önemsemedim. sonra geçen ay gördüm ki kredi kartımdan otomatik ödeme yapılmış. şaka gibi, plakanın bağlı olduğu ogs cihazı bende olmasına rağmen limitin altına düştüğü için ek ödeme çekmiş sistem kredi kartımdan.

karayollarını aradım, bize bir e-posta gönderin elinizde aracın pert olduğuna dair evrak varsa dediler. tamam deyip kapadım, sonra bankayı arayıp ogs aboneliğimi iptal ettirdim.

ya arkadaş, iyi güzel bir sistem yaptın. görüntü işlemeyle hatalı okumaların önüne de geçebiliyorsun... her şey çok iyi, çok güzel.

fakat bu sistemin arasına "plakanın sahibiyle ogs'nin sahibi tutuyor mu" kontrolünü niye koymadın ya? nasıl koymadın?

mavi ekran veriyorum halen.
  • ogs sisteminin şimdiye kadar dikkatlerden kaçmış, ama bir çok kişinin de başını ağrıtmış bir handikapı varmış. ben de yeni duydum
    malum bu cihaz alındığında aracnızın plakası üzerine kayıt ediliyor.
    bu sayede teknik bir nedenden ötürü kaçak geçiş yapmış olsanız bile (misal cihazın pili bitmiş olsun)
    kaçak geçiş esnasında çekilen fotoğraf ile aracın plakası üzerine kayıtlı bir ogs olup olmadığı kontrol edilebiliyor.
    eğer plaka üzerine kayıtlı bir ogs hesabı varsa, gişelerden yapılan kaçak geçişler ogs hesabınızdan normal geçiş ücreti olarak düşülüyor.

işte bu nokta da kötü niyetli kişi devreye giriyor ve sizin aracınıza ait plakanın bir kopyasını kendi aracına takıyor ve başlıyor köprülerden geçmeye.
    tabi her geçiş sırasında aracın fotoğrafı çekiliyor, plaka kontrol ediliyor ve plaka üzerine kayıtlı ogs hesabından (bu sizin ogs hesabınız oluyor) geçiş ücreti düşülüyor.
    daha sonra normal şartlarda ay da bir veya iki defa köprü geçişi yapan siz, bir ay içinde 300 ytl lik köprü geçişi yaptığınızı öğreniyor ve şok oluyorsunuz.
    t.c.k'ya itirazda bulunmanız bu parayı ödemeyeceğiniz anlamına gelmedği için, ilk önce bu parayı ödüyorsunuz ve yeterince sabırlıysanız başlıyorsunuz mahkeme yollarını aşındırmaya.
    mahkemede itiraz ettiğiniz geçişlere ait fotoğraf kayıtları getiriliyor, her fotoğraftaki araç farklı ama plaka aynı.
    bu olayı dinlediğim kişinin mahkemesi hala sürmekteydi.
  • ogs cihazları 80'den daha hızlı gidildiğinde aldılayamamakta ve ileride polis sizi çevirmektedir. çevirdiğinde aracınızda ogs sistemini gördüğünde size hız kuralını ihlal etme suçundan ceza kesmektedir. ayrıca herkes dar bir alandan 120 ile geçmeyi başaracak kadar becerikli bir şöför olmak zorunda değildir. zaten ogs'nin amacı köprülerde para verip alma eylemini azaltmaktır. köprüden hızla geçmeyi sağlamak değil.
    ama motorsikletiniz varsa gece vakitleri ogs kameraları onları yakalayamamaktadır. zaten hiç fark etmez normal gişeden de hızla geçerseniz gişe memuru sadece elini kaldırıp "ne yapiim ben" tarzında söylenmektedir. ayrıca bunların hepsi yaşanmıştır.
  • tem çıkışlarındaki gişelerinde açılıp kapanan bariyer bulunan ve olası bir okunamama veya bozulma durumunda beş metrede duramayacağınız için bariyere çarpmanızı sağlayacak türk mühendislik harikası
  • ödenilen cihaz bedelinin iade edilmeyeceği görülen cihaz.
    arkadaş, sen bize aklınca bu cihazı sattın. o zaman ne diye bi de depozito aldın? madem mal benim, neden bi de depozito alıyosun?

hadi bu soruya cevap verdin diyelim, ben bu aletin parasını senden geri alamicam, onu anlıyorum. bana bu aleti kullanabileceğim bir mecra söyler misin? evimin kapısına kurup anahtarsız giriş sistemi olarak mı kullanayım ne yapayım? farklı kullanım alanı olmadan bana bu aleti satan, üstüne depozito alan ve bu paraları hiç eden değerli kurum kuruluş ve organizasyonlar, cevap alamadığım her soru için bela okuyacağım yedi ceddinize...

bunu altında yatan vatandaşını kaz gibi görüp soyan devlet zihniyeti var. bu zihniyet ne bu ne de bundan önceki iktidarlarda farklı değildi. devlet için millet değil, millet için devlete geçip ileri demokrasiye atlarsak belki ben de kapıya ogs ile alıçan kapı sistemi entegre ederim.
hesabın var mı? giriş yap