1. biraz unutulan, kısmen tutunamayan... hayatın içeriğine uzaktan gülümseyerek bakan; modern türk edebiyatının başyapıtlarından birinin sahibi olan.
  2. keşke bir süre daha yaşasaydı da "türkiye'nin ruhu"nu bir de kendisinin gözlerinden görebilseydik dedirten yazar. ayrıca "bir bilim adamının romanı" adlı kitabı unutulmasın, çok yönlü bir insan olmanın hiçbir zararının olmadığını da gayet güzel izah etmiştir bu kitabında..
  3. ilk kez lise deydim sanirim, cok sevdigim ali adinda bir dostum vermishti tutunamayanlar i okiim die. sona yillar sona da eski sevgilim onun kitabindan alinma 'dusuncemin duvarlarina resimler asmak isterdim' cumlesini duvara yazmishti. ii mi etmishti o ayri, fakat bana ilk kez way be dedirten yazardir. (baska yokmush gibi nieyse..)
  4. her kitabını okuduktan sora en az bi hafta gözlerim dolu dolu dolaştığım tek yazar. her okuyuşta yaşamdan kopuş garantili sanırım
  5. türkiye'nin james joyce'u diyenler varmış. bunu duysaydı ne kadar dalga geçerdi onlarla. enis batur tutunamayanlar'a önsöz yazarken elini titretmiş ''ya bizim oğuz yaşasaydı kimbilir neler derdi bana'' diye. bence özgünlüğün değerini en iyi anlatan yazarımız.