şükela:  tümü | bugün
  • kadir inanır'ın vatan gazetesine verdiği röportajda sarfettiği söz. inanamayıp bir daha baktım. öyle. oğuz atay'ın yakın arkadaşı imiş bir zamanlar. o da (yani kadir inanır) bir tutunamayan imiş. hatta gerçek tutunamayan oymuş. yani kadir inanır. link veremiyorum çünkü gazete en önemli yerleri siteye koymamış. neyse, iyi arkadaşmışlar yani kadir inanır ile oğuz atay. ben bir tuhaf oldum, hava almaya çıkıyorum.
  • kadir inanirin oguz ataydan bahsedis seklide ilgincti bu olayda.istanbuldaki ilk yilimda kanka olduk,daha arkadasligimiz besinci yilini doldurmadan oldu adam((bkz: adam)).ama roportajda oguz atay beni yazdi demesine ragmen daha cok benim hayatimda ordaki karekterlere benziyo vurgusu vardi,yani birebir benden esinlendi demek istememistir tahminimce.(umarim)
    ama kadir inanirin tutunamayanlari okumasi ve bilmesi bile dumur etti beni nedense.dusunuyorum bi turlu bulamiyorum acaba oguz atayla ne muhabbeti yapiyolardi,ortak konulari neydi acaip merak ettim.
  • bi sonraki asama "dostoyevski suc ve cezada beni yazdı, raskolnikovaslında benim " olabilir, kadir abide o potansiyeli goruyorum.
  • yada roportajda bahsettigi sey karekterlerle kendimi cok ozdeslestiriyorum,beni yazmis sanki anlamina gelir bu olaydan dolayi.
  • (bkz: kadirizm) *
  • kadir beyin sebnem iyinam hanimin yuzune karsi da sarf ettigi, sebnem hanimin roportajina baslik yaptigi (internetteki baslik farkli) sansasyon*.
    http://www.radikal.com.tr/…004&ek_tarihi=15/05/2004
    (bkz: utanamayanlar)
  • eger dogru ise adama "herhalde adamcagiz su an kadir inanir'in nereye ve nasil geldigini görse idi kitabin toplatilmasi ve daha sonra imhasi icin mahkemeye basvururdu kesin" dedirten yazis olma ihtimali yüksek iddia. (bkz: bonussimo) (bkz: celik)
  • kadir abi gibi "oğuz, tutunamayanlar'da beni yazdı kardeşim" gibi di'li geçmiş zamanda cümle kuranları bir yana bırakırsak, özellikle 80 sonrası gençlikte tutunamayanlar'ı okuduktan sonra "abi vallaha bu adam beni yazmış" şeklinde cümle kuranlar çoktur.. öğrencilik yıllarının ilk senelerinde üzerlerindeki depresyon hırkası ile ortalıklarda gezinen bu arkadaşlar, bir sene sonra hızlı birer solcu olup; okulun son senesinde "hayatın gerçeklerini" anlayıp, okulu bitirdikten sonra bir baltaya tutunmaya çalışır (genelleme yaptım, belki de halt ettim).. okul bittikten 4 sene kadar sonra görülen bu insanlarda "tutunamamak" eylemi konusunda bir emareye rastlamak mümkün olmaz..

oğuz atay ne yazdığını çok iyi biliyordu, kim bilir, belki de bize yukarıdan bakıp "canım insanlar, sonunda bana bunu da yaptınız" diyordur, yazdıklarına ithafda bulunarak..