şükela:  tümü | bugün
  • celisen bir hipotez ve bunun karsiti mevcut:
    1. oguz atay abartilmis bir yazardir
    2. oguz atay abartilmis bir yazar degildir.

occam's razor mantigi ile hareket edecek olursak bunlardan en kompleks kabullenmelere sahip olan birincisinin yanlis oldugu sonuca varmali. neden? oncelikle data yeterli degil, tek bir 'datapoint' boyle diyor ama onun 'noise' olup olmadigini dahi bilmiyoruz. noise olmasa ve cok edebi bilgisi olan bir sahis dahi olsa 'statistically significant' degil. bunun uzerine saglam bir kaynak, bir temele dayanmiyor. oysa ki bu hipotezin karsiti kabullenmelerden uzak, gerceklere ve verilere dayaniyor. onbinlerce seven ve sevmeyen okurun notlandirmlasini/yorumlarini 'gaussian distribution'a 'fit' ettigimizde ortaya cikan sonuc: 'mean'in cok yukarilarda oldugu (ki bu diger yazarlara nazaran daha basarili oldugunun bir proxy'sidir) ve varyansin dusuk oldugu (ki bu daha tutarli ve surprizsiz bir sonuca delalet eder) bir dagilim.

arguman: sig incelemeler. el-cevab: cok zeki ve basarili bir insani intihara iten ruh halini dunyada en iyi betimleyen yazarlardan oldugu iddia edilen, bu yordamla tutunamayanlar gibi bir basyapit ortaya
    cikarmis yazarin derin incelemeler yapmadan bu sonuca ulasmasinin olasi olmamasi.

arguman: dil ve anlatim eksik. destek? bu sonuca nereden vardin? malum dostum gotunu uluslararasi bir kaynak olarak alamiyoruz.

ha bak yeni birsey icat etmiyorsun dostum. senin bu dediklerinin aynisini james joyce icin soyleyen ukalalar da oldu. 2-3 gunluk sohret ugruna bunu dediler ve sonrasinda tarihe gomulduler. he guzelim he, onlarca yildir oguz atay okuyan onca insan bunun farkina varamadi da sen vardin. super-duper bir analiz kabiliyetin var ondandir elbet.

tanim: oguz atay'i anlamaya kapasitesi yetmediginden ona camur atan insan soylemi.
  • her okur kendini yazara katarak okuduğundan ve oğuz atay türkiye'de ilk defa buna meydan verdiğinden yanlış veya doğru bir önerme değildir. atay okura sürekli çağrı yapar gizli veya açık. okurlarının kendilerini kaybederek yaptığı bir abartma olabilir ve türkiye için konuşulursa her yazarın başına gelir bir anlamda. adamakıllı bir eleştiri de olmadığından beylik önermeden geçilmez.

abartılan yazar bahsinde ilginç çalışma ise tolstoy'un "shakeaspeare abartılmış bir yazardır" temalı makalesidir ve belki de hayatının bu son incelemesinde tolstoy malum kişiyi yerden yere vurur, demediğini bırakmaz, şarlatana vardırır. sanat nedir adlı derlemesinde bulunabilir.

tanrıyazar kategorisinde olup herşeyi dört dörtlük yazanlar ise abartılmaz, onlar kendilerini abartırlar kimse o yazına katılamaz. belki de okunurken de eserin devam ettiği hatırlanabilir.

(bkz: romanın edebi bir tür olarak sonlanması) düşünülesidir.
  • sözüm meclisten dışarı ya da içeri de olabilir duruma göre;

şimdi benim bu başlığın açıklamasına yani ilk enrtye katılmam mümkün değil elbette. belli ki mübalağ içeren bir takım açıklamalar var. yalnız abartıldığı konusuna ucundan kıyısından katılırım. şöyle ki;

bugün az buçuk kitap okumuş herkese göre oğuz atay çok büyük bir yazar, tutunamayanlar ise hayatının kitabı. hangi tutunamayanlar? ilk çıktığında eleştirmenlerce yerden yere vurulan tutunamayanlar.

peki bu tutunamayanlar' ın yazarı ne diyor? ey okuyucu! neden beni anlamıyorsun sen? diyor. bas bas bağırıyor bunu. oğuz atay ki kendisi bana göre türk edebiyat tarihinde çok önemli bir yazardır, bir mihenk taşıdır, yaşadığı dönemde anlaşılamamaktan yakınıyor. yani öyle ima filan ederek de değil ama, baya baya beni niye anlamıyorsunuz diyor.

aranızda oğuz atay' ı yemiş yutmuş olup bana ders verebilecek olanlar vardır, saygım sonsuz ama yayınlandığı dönem eleştirilen bir kitap ve bizzat kendisinin anlaşılamamaktan yakındığı bir yazar nasıl oluyor da bir anda herkesin anladığı, çok sevdiği bir şeye dönüşüyor? cidden merak ediyorum.

işte abartmaktan kasıt buysa ben buna katılırım. bir kitabı iyi yapan şey altı çizilip twitterda paylaşılacak cümlelerin sayısındaki fazlalık değildir.

benim kitaplarla aram baya iyidir. en azından ben öyle sanıyorum. orhan pamuk' un yeni hayat kitabını okudum, sonra kitabı anlamak için gittim yıldız ecevit' in orhan pamuk'u okumak kitabını okudum. şimdi sorum şu, gerçek oğuz atay hayranlarını bir kenara koyarak soruyorum; sağda solda oğuz atay' ın olan ya da olmayan sözleri paylaşıp da oğuz atay' a üstat diyenler yıldız ecevit' in adını hiç duydular mı? çünkü gerçek bir oğuz atay hayranı yıldız ecevit' i bilmek zorundadır.
  • anlamak için anlattığı hikayelerdeki karakter ve tiplerin yakınından geçmiş olmayı gerektiren bir yazarın anlaşılamaması.
  • ali atay'ın şarkıcılığının abartıldığı günümüzde abartılmayı hakeden yazar.
  • hay ben senin ense tıraşını...