şükela:  tümü | bugün
 • türklerin atası olan kahraman. uğuz (uz) han, oğur (ogur, ugur) han olarak da bilinir. ilk türk devleti’nin kurucusu. bütün yaşamı boyunca gökkurt (börteçine) kendisine kılavuzluk etmiştir. yaşamı, daha doğumundan başlayarak olağanüstü olaylarla doludur. yüzünün rengi maviye çalar. gözleri al (kızıl) renklidir. ağzı ateş gibidir. çok çabuk büyümüştür. doğar doğmaz yemek yemiştir. bir kez süt emip sonra çiğ et yemiştir. gücü simgeleyen boynuzlu bir tacı vardır. babası kara han’ı öldürür. ormanda tek boynuzlu bir yaratıkla vuruşarak onu yenip öldürür. gergedan olduğu söylenen bu canlı olasılıkla aslında bir şeytandır. pek çok boya adlarını o verir (uygur, kanglı, kıpçak, kalaç, karluk).

  iki eşinden toplam altı tane oğlu olmuş ve bunların çocuklarından da oğuz boyları meydana gelmiştir. avlanırken, bir ada bulur. bu adanın ortasındaki bir ağacın kovuğunda ışıklar saçan çok güzel bir kız oturmaktadır (yarsub “yer-su” bu kızla sembolize edilir). saçları akarsular gibi mavidir ve dişleri inci gibidir. onunla evlenir ve üç oğlu olur. aradan yıllar geçer, bir gün gökten güçlü mavi bir ışık düşer ve ortasında güzel bir kız bulur (gök-kalığ “gök-hava” da bu kızla sembolize edilmiştir). inanılmaz güzellikte olan bu kızın başında kutup yıldızı gibi ateşten bir ışık demeti vardır. bu kızla da evlenir ve üç çocuğu olur. rüyasında gördüğü gümüş ok’u, bulup getiren ilk üç oğluna bölerek paylaştırır. aynı şekilde rüyasında gördüğü altın yay’ı da, ikinci karısından olan çocuklarına paylaştırır. ünlü tarihçi rüstem paşa’ya göre kuran-ı kerim’de adı geçen zülkarneyn (çiftboynuz) adlı kutlu kişi oğuz han’dır. çünkü çiftboynuzlu tacı ile tanınmıştır. lak (ılak), rak (ırak), zak (ızak) gibi efsanevi ülkelerin kağanlarını yenerek buraları fetheder.

  oğuz boyları
  bozoklar: kayı, bayat, alkalı, karalı, yazır ,yıpar, dodurga, döğer, avşar, kızık, bektili, karkın
  üçoklar: bayundur, becene, çavuldur, çepni, salgur, eymür, alayunt, üreğir, iğdir, büğdüz, yıva, kınık
  başoklar: sorkı, lala, saklab, murdaşay, turumçı, karaçık, kazığurt, kanga, kalaç, teken, karluk, kıpçak

  oğuz: (oğ/og/uğ/ug). mübarek, kutlu ayrıca yetenekli, bilgili demektir. ruh anlamına da
  gelir. iyi huyluluk da belirtir.

  (kaynak: türk söylence sözlüğü, deniz karakurt)

  not: 2 ay önce verilmiş liberalim uktesi bu.
 • mehmet demirkol'un oğuzhan özyakup'u taşıdığı makam yada verdiği ünvan.

  gerçekten hakediyor mu oğuzhan bunu? bence biraz daha üstüne koyarsa evet. verdiği paslar gerçekten keyif veriyor insana.
 • oğuz kağan destanı’nda “oğuz han”la özdeşleştirilen hun hükümdarı mete han’dır
 • gençliğinde, oğuz boylarının canına ve malına zarar veren korkunç bir canavarı öldürerek meşhur olmuştur.