şükela:  tümü | bugün
 • oğuz kağan türk ırkının atası değildir zira türk ailesi oldukça geniştir. öte yandan oğuz kağan türk ırkının bir kolu olan oğuzların atasıdır
  (bkz: oğuz boyları)
 • uygur türkçesiyle yazıya geçirilen destanında, son sözleri:

  ay oğullar köp men aşdum
  uruşgular köp men gördüm
  çıda birle köp ok atdum
  aygır birle köp yürüdüm
  düşmanlar-nı ığlagurdum
  dostlarım-nı men kültürdüm
  kök tengri-ge men ötedim
  sen-ler-ge bire men yurtum

  ey oğullar ben çok yaşadım
  çok savaşlar gördüm
  çıta ile çok ok attım
  aygır ile çok yürüdüm
  düşmanlarımı ağlattım
  dostlarımı güldürdüm
  gök tanrıya (borcumu) ödedim
  sizlere yurdumu veriyorum
 • (bkz: altin yay)
  (bkz: uc gumus ok)
 • doğduğunda tüm vücudu kıllarla kaplı olan, kundaktayken konuşmaya başlayan, annesinden bir kez süt emen daha sonra çiğ et ve kımız isteyen, büyüdüğünde göğsü ayı göğsü gibi, beli kurt beli gibi, omuzları ise samur omuzları gibi olan destan kahramanı. ilk karısı bir ağacın kovuğunda gökten gelen bir ışık huzmesi sonucu var olan çıplak bir kadındır. diğer karılarını da çok normal şekillerde bulduğu söylenemez. çocuklarına dağ, deniz, ay, güneş vb. dünyevi isimler vermiştir. bence edebiyatımızın -kronolojik olarak- hz.ali'den önce gelen fiziksel güç sembolüdür.
 • en eski oğuz kağan destenını uygurların yazmış olması ilginçtir çünkü genel görüşe göre uygurlar oğuz değildir.
  oğuzların çok sonra kendi elleriyle yazdığı, oğuz kağanı hikaye den oğuznamede ise uygur destanının islama aykırı yönleri törpülenmiştir. bir kez süt emdikten sonra şarap istememiştir de kelime-i şahadet getirmiştir gibi... hatırladığım kadarıyla kendisi müslüman olup annesini babasını da hak yola çağırıyor, bu uğurda mücadele veriyordu.

  büyük ihtimalle oğuzların zaten mevcut olan boy teşkilatlanmasını (üç ok, boz ok, gök han, gün han, kayı, kınık vs...) temellendirmek için var sayılmış hayali bir kişiliktir.

  bir de oğuz kağan'ın zülkarneyn olduğu iddiaları vardır.
 • bugün görev yaptığım ilköğretim okulundaki koridorların birinde gördüğüm "türk büyükleri" temalı köşede
  çipil çipil mavi gözleri!!??(orta asyalı ve mavi gözlü) tüysüz suratı üzerine bindirilmiş zoraki cüneyt arkın bıyığı ile götoşun,totoşun önde gideni olarak resmedilerek, nadide yerini almış, yazık edilmiş türk büyüğü.
  resim aşağı yukarı şunun aynısı, bi kılkuyruk bıyık çiz üzerine tamamdır.

  http://www.imdb.com/media/rm62755328/nm0484178

  ha bu arada diğer türk büyüğü tasvirleri arasında yüzü kriminal, kurt adam suratlı, taşşak yanaklı olmayan bir tane bile büyüğümüz yoktu. korkmadım desem yalan olur.
 • joseph von hammer-purgstall'a göre ibrahim peygamberle muasır bulunmuştur.
 • turklerin islamiyeti kabulunden yuzyillarca once yasadigi tahmin edilen oguz kagan bazi internet sitelerinde musluman ilan edilmistir... oyleki henuz yeni dogmus, el kadar bir bebekken "putperest" olan annesinin memesini emmeyi reddettigi de rivayet olunuyor bu sitelerde. diyorum ki "cehalet erdem degildir".
 • hakkında asla uzlaşıya varılamayacak kişidir. çünkü gerçek bir kişi de değildir. efsanevi bir kişidir, dolayısıyla hakkındaki tartışmalar asla bitmez. bir yazar tarihteki şu kişi olduğunu söyler, başka bir yazar başka bir kişi... bir yazar x tarihte yaşadığını söyler, başka bir yazar y tarihinde... fakat bunların hepsi olmayan iğneyi samanlıkta aramaya benzer.
 • oğuz kağan destanında oğuz'un oğulları 6 tanedir, gün, ay, yıldız, gök, dağ ve deniz. böylece oğuz kağan ile beraber 7 rakamı ortaya çıkar. her biri han ünvanını alır, gün-han, ay-an, yıldız-han, gök-han, dağ-han ve deniz-han.

  "bu han'lar kendi adlarının işaretlendiği alanların sorumlularıdır. bu yüzden destana göre yalnız yeryüzü değil bütün kainat türk idaresine alınmış, türk töresinin himayesinde birleştirilmiş oluyordu" (kafesoğlu, 2004:255)

  ayrıca destanda oğuz kağan'ın "gökyüzü çadırımız" cümlesi de gözlerden kaçmamalıdır. (bkz: gökyüzü çadırımız güneş ise bayrağımız olsun)

  * * *

  edit:

  destan kahramanı oğuz kağan(oğuz han) büyük hun hakanı mete (mao-tu m.0.210-175) dir. destana göre mete han iki kere evlenmiş. birinci eşi gökten bir ışık içinde inmiş, bu eşinden gün, ay ve yıldız, adında üç oğlu olmuştur. ikinci eşini ise bir adanın ortasındaki ulu bir ağacın içinde bulmuş ve onunla evlenmiştir. bu eşinden de gök, dağ ve deniz adında üç oğlu olmuş. mete han gökler tanrısının kutsal kızı ve yerler tanrısının kutsal kızı ile evlenerek, gökyüzüne ve yeryüzüne egemen olmayı amaçlayan tanrısal bir sahipliği simgeler. bunun içinde oğuz han kendini dünya kağanı ilan eder. oğuz kağan;

  "ben sizlere oldum kağan,
  alalım elimize kılıç ile kalkan.
  gökyüzü çadırımız,
  güneş ise bayrağımız olsun."

  diyerek dört yana yayılmak amacıyla büyük bir imparatorluk kurar. kendisi yaşlanınca büyük bir kurultay oluşturur ve imparatorluğu oğulları arasında paylaştırır. ülkeyi sağ ve sol olmak üzere iki kola ayırır. sağ kolu bozoklar olarak birinci eşinden olan oğulları gün, ay ve yıldız' a sol kulu da üçoklar adıyla ikinci eşinden olan oğulları gök, dağ ve deniz' e verir. bu altı oğlundan da dörder torunu olmuş ve böylece oğuz han’ dan 24 türk boyu türemiştir.

  (bkz: resmi tarih)
  (bkz: http://www.bayat.gov.tr/…fault_b0.aspx?content=1008)