• doğduğunda tüm vücudu kıllarla kaplı olan, kundaktayken konuşmaya başlayan, annesinden bir kez süt emen daha sonra çiğ et ve kımız isteyen, büyüdüğünde göğsü ayı göğsü gibi, beli kurt beli gibi, omuzları ise samur omuzları gibi olan destan kahramanı. ilk karısı bir ağacın kovuğunda gökten gelen bir ışık huzmesi sonucu var olan çıplak bir kadındır. diğer karılarını da çok normal şekillerde bulduğu söylenemez. çocuklarına dağ, deniz, ay, güneş vb. dünyevi isimler vermiştir. bence edebiyatımızın -kronolojik olarak- hz.ali'den önce gelen fiziksel güç sembolüdür.
  • oğuz kağan türk ırkının atası değildir zira türk ailesi oldukça geniştir. öte yandan oğuz kağan türk ırkının bir kolu olan oğuzların atasıdır
    (bkz: oğuz boyları)
  • uygur türkçesiyle yazıya geçirilen destanında, son sözleri:

ay oğullar köp men aşdum
    uruşgular köp men gördüm
    çıda birle köp ok atdum
    aygır birle köp yürüdüm
    düşmanlar-nı ığlagurdum
    dostlarım-nı men kültürdüm
    kök tengri-ge men ötedim
    sen-ler-ge bire men yurtum

ey oğullar ben çok yaşadım
    çok savaşlar gördüm
    çıta ile çok ok attım
    aygır ile çok yürüdüm
    düşmanlarımı ağlattım
    dostlarımı güldürdüm
    gök tanrıya (borcumu) ödedim
    sizlere yurdumu veriyorum
  • "ulu tanrım!
    türk ulusunu lafçı değil, elinden iş gelir insanlar et! bir şey söylemek görev yapmak değildir. onu gerçekte yapmanın ve yaptırmanın görev olduğunu beyinlerine sok!
    ulu tanrım, namussuz bir türk yaratacağına bütün türkleri helak et!"
  • turklerin islamiyeti kabulunden yuzyillarca once yasadigi tahmin edilen oguz kagan bazi internet sitelerinde musluman ilan edilmistir... oyleki henuz yeni dogmus, el kadar bir bebekken "putperest" olan annesinin memesini emmeyi reddettigi de rivayet olunuyor bu sitelerde. diyorum ki "cehalet erdem degildir".
  • kuran-ı kerim'de adı geçen zülkarneyn olduğu söylenen türk kağanı.
  • joseph von hammer-purgstall'a göre ibrahim peygamberle muasır bulunmuştur.
  • türklerin kutlu atasıdır.

düşmanların ığlagurdum
    dostlarımını men küldürdüm
    kök tengrige men ödedim
    senlerge bir men yurdum

düşmanları ben ağlattım
    dostlarımı ben güldürdüm
    gök tanrı'ya ben ödedim
    size veriyorum yurdum

(talat tekin, türk dili: türk şiiri özel sayısı ı (eski türk şiiri), cilt lı, sayı: 409, ankara: türk dil kurumu yayınları, 1986, s.103)
  • atatürk'ün örnek aldığı büyük türk kaanı.
    keşke bağzıları! da arapları değil, kendi kaanlarını örnek alsaydı.
  • bilinen ismi mete han'dır. asya hun devletinin kurucusu olan teoman han'ın oğludur.

kendisine ihanet eden babasını öldürüp tahta geçmiştir. onlu sistemi bulup düzenli orduyu oluşturan ilk hükümdardır. tahta çıkış yılı olan m.ö. 209 senesi türk silahlı kuvvetlerinin kuruluş yılı olarak geçmektedir.
hesabın var mı? giriş yap