şükela:  tümü | bugün
 • men sinlerge boldum kaan,
  alalıng ya takı kalkan,
  tamga bizge bolsun buyan,
  kök böri bolsun gıl uran,
  temür cıdalar bol orman,
  avlakta yürüsün kulan,
  takı taluy takı müren,
  gün tuğ bolgıl kök kurikan.

  sekizliği aklımda kalmış olan 6 ayda bir okunası destan..
 • texas tech universitesi online kutuphanesinden pdf formatında yuklenebilir;

  http://www.aton.ttu.edu/pdf/oguz_kagan.pdf
 • bu destanda uğuz'un bir gergedanla kapışması da anlatılır.
  (bkz: kıyant)
 • milattan öncede geçen destan 13.yy'da uygurca olarak yazıya geçirilmiştir. büyük bir kısmı kayıp bu asıl metin, ne yazik ki şu an fransız milli kütüphanesi'nin* türkçe eserler bölümünde 1001 numaralı kayıt altında sergilenmektedir.
 • uygur el yazması ve muhtemelen en eski kopyası günümüzde fransa'da bulunan destan.
  bu belgelerin paris milli kütüphanesinde bulunması hırsızlık mı; yoksa türkiye ve orta asya türk devletlerinin umursamazlığı mı bilemedim?
 • hakkında mehmet kaplan'ın aynı adlı eserinde çok yerinde tespitler yaptığı destandır. kaplan, destanın geneline bir "sürat ve hareket" fikrinin egemen olduğunu savunur. yapılan savaşlar birbiri ardına anlatılır ve tasvirlere fazlaca yer verilmez; çünkü tasvir etmek için durmak gerekir. "zaman" ve "mekan" bulunulan şeyler değil, sürekli aşılması gereken ve aşılan şeylerdir. örneğin; oğuz kağan çocukluk devresini çabucak geçip 40 günlükken ata binmeye ve avlanmaya başlar. yine, duvarları altından, penceresi gümüşten bir ev gördüğünde kalıp içinde ne olduğuna bakarak zaman kaybetmek yerine, bunun için bir başkasını görevlendirir ve harekete devam eder. o, tarım toplumlarının içe dönük ve durgun insan tipinin tersine dışa dönük ve eylemcidir. bu durum göçebe toplulukların günlük yaşamında avcılık, akıncılık ve yağmacılık gibi faaliyetlerin ön planda olmasıyla ilgilidir. ayrıca destanda, budizm, maniheizm, hristiyanlık veya islamiyet'in getirdiği, iç dünyayı, maneviyatı ve ruhu yücelten mistik anlayış görülmez, tersine maddi gerçekliği ön planda tutan bir bakış açısı hakimdir.
  ayrıca;
  (bkz: türk mitolojisi)
 • türkiye'deki, türk mitolojisi okumacılığına çok şey katacağına, aynı zamanda "fantastik edebiyat" ürünü ortaya koymak isteyenlere de yardımı dokunacağına inandığım, "farklı" bir incelemesi arpad tarafından yapılmış.

  http://www.kayiprihtim.org/…kagan-efsanesi-uzerine/
 • türk mitolojisinin sadece efsane değil aynı zamanda gerçek olayların hikayeleştirilmiş olmasının bir yansımasıdır oğuz kağan destanı.oğuz kağan (bkz: mete han)
 • asya hun devleti'ne ait onemli turk destanlarindan biri.
hesabın var mı? giriş yap