şükela:  tümü | bugün
 • nlp uzmanı, kişisel değişim stratejileri, negatif limanlardan pozitif sulara adlı gibi kitapları vardır.
 • hayat yayınları'ndan çıkan kitapları ile bir dönemin yükselen değeri olmuştu. üniversiteye hazırlanan öğrenciler, oğuz saygın'ın metodları için seminerlerini takip ederdi iyi hatırlıyorum; akra fm kurumsal destek vermişti.
 • soyle muhtesem bir sozu vardir bu zat-i alinin:

  "dusuncelerin degisirse duyguların degisir, duygularin degisirse davranisların degisir, davranislarin degisirse kisiligin degisir, kisiligin degisirse sen degisirsin."
 • ikna edici bir uslubu bulunmayan, aksine mesnetsiz söylemlerinin kişide negatif etki bırakması olası olan bir insan. bir şekilde bu şahsın 10 vcd'lik nlp kişisel gelişim seti elime geçmişti. anlatımı zayıf, linguistikten bahseden fakat retorikten bi haber kendi içinde çelişen karamizahlık bir eğitim setiydi. gerek dede korkut hikayesi tarzında anlatılanlara gerekse stüdyodaki seyirciler ve gitar çalan tipe epey gülmüş eğlenmiştim. ilk vcd'yi izledikten sonra bu kadar şamata yeter diyerek diğerlerini shift delete ile bilinmeyene yollamıştım. dosyalar da pozitif düşünsün biraz.
 • oğluyla birlikte kurmuş oldukları saygın & saygın ünvanlı eğitim ve danışmanlık firmaları vardır. kişisel gelişim, liderlik ve takım çalışması, yönetim ve organizasyon adına ciddi eğitimler vermektedir.
 • dün bir sempozyumda dinledim kendisini çok komik bir insan ayrıca kendisini saatlerce dinleten insanlardan.kendisi çok unutkandır bir gün sinemada çocuğunu unuttuğunu anlatmıştır
 • renklere göre karakter analizi çok dikkat çekicidir. (bkz: bilge simitçi) adlı kitabında detaylı bir şekilde hikayelendirmiş bu analizini. kitapta klasik bir hikaye işlemektedir. fakir bir genç, sevdiği bir kız vardır. bir gün dünya çapında hamburgerciyi görür ve karşısına bir simitçi açarak ona rakip olmak ister. eğer doğru ve bilgece yaparsa işini bu onun için dünyaya açılan kapı olacaktır.

  renk analizine dönecek olursak bilge simitçinin etrafındaki insanları sınıflandırarak anlatır kitapta. dört renkte insan vardır ve herkes bu dört rengin özelliklerini bilirse birbirleri ile iyi geçinebilirler.

  kırmızı karakterli kişilerin özellikleri:
  güçlü kararlı tiplerdir. az laf, çok iş derler. sonuç odaklıdırlar. herkesin onlar gibi düşünüp hareket etmesini isterler. gereksiz konuşmalardan ve işlerden hoşlanmazlar. hep yapacak işleri ve alınmış kararları vardır. önemli olan onlara göre işin özünü anlamak ve sonucu elde etmektir. bu yüzden kararlarını uygularken gözleri başka bir şey görmez. yüksek; ancak gerçekçi hedefler belirlemekten ve bunları gerçekleştirmeye çalışmaktan büyük zevk alırlar. son derece bağımsız insanlardır. zaman yönetimi konusunda üstün bir becerileri vardır. konuşması hızlı ve tempoludur. çalışma ortamları, ne çok dağınık ne de çok düzenlidir. hep dik durmaya çalışırlar, kimseden yardım istemeyi sevmezler. kendilerini daima haklı görme eğilimleri vardır. eleştiriden pek hoşlanmazlar. kararlı ve iş bitiricidirler. ani kararlarıyla insanları şaşırtabilirler. işlerine aşırı odaklanırlar; fakat sonuçlar konusunda yeterli değerlendirmeyi yapamayabilirler. lider özelliklidirler. özgüvenleri yüksektir.

  mavi karakterli kişilerin özellikleri:
  mükemmeliyetçidirler. duruşları, kıyafetleri ve her şeyleriyle çok düzenlidirler. her şeyleri uyum içinde görünür. kurallara çok bağlıdırlar. çalışma ortamları tam anlamıyla mükemmel ve profesyoneldir. her şeyleri planlı ve programlıdır. hassas insanlardır. ayrıntılar konusunda titiz davranırlar. çoğu zaman karar vermede büyük sıkıntılar yaşarlar. genelde yalnızlıktan hoşlanırlar. konuştuklarında ses tonları alçaktır. konuşma hızları düşüktür. duygularını açıkca ortaya koymazlar, mantık ağırlıklıdırlar. heyecanları ve duyguları ölçülüdür. bir olumsuzluk esnasında sakin ve akılcı olabilirler. kuralcı olduklarından kolay kolay değişmek istemezler. daima tedbirlidirler. olayların olumsuz yönlerini görüp kaygılanırlar. detaycıdırlar. meraklıdırlar, araştırmacıdırlar. riskleri önceden görürler. ciddi ve ağır başlıdırlar. standartları yüksektir. yeteneklidirler.

  yeşil karakterli kişilerin temel özellikleri:
  orta yollu tiplerdir. dikkat çekici hatalarda bulunmazlar. en belirgin yönleri her yerde mutlu olabilmeleri ve hallerinden memnuniyet duymalarıdır. sabırlıdırlar. ayırt edilmesi en güç olan ve zor anlaşılan kişilerdir. içten içe çok inatçıdırlar. projeleri yarım bırakabilirler. pek fazla kimseye hayır diyemezler. barışçıl ve fedakardırlar. en çok önemsedikleri şey çevreden saygı görmektir. daha duygulu ve heyecanlıdırlar. gruplarla uyumludurlar. kendilerini ön plana çıkarmaya çalışmazlar. başka insanların katkılarındaki değeri görme konusunda oldukça yeteneklidirler. uyumlu ilişkilere çok değer verirler. başka insanların hislerine karşı duyarlıdırlar. çok haraketli ortamları sevmezler. ince ve düşündürücü espiri anlayışına sahiptirler. kendileriyle barışıktırlar. çok rahattırlar. çatışmadan çok çekinirler. doğal arabulucudurlar. çok sabırlıdırlar. içlerinde fırtınalar koparken dışarıdan sakin görünebilirler. kimseyi kırmak istemezler.

  sarı karakterlilerin temel özellikleri:
  sarı karakterli kişiler, bu 4 ana kategori içinde en hareketli karekterdir. ilgi çekici ve karizmatik yapılıdırlar. dışarıdan bakılınca sevimli, kıpır kıpır, hikayeler anlatıp güldüren ve gülen birini görüyorsanız onları hemen tanırsınız. birebir ilişkilerde çok aktiftirler. yabancılarla kolaylıkla ve özel bir çaba göstermeksizin ilişki kurarlar. geniş bir tanıdık çevreleri vardır. hayaller kurmaya yatkındırlar. vizyonları çok geniştir. bir organizasyon içerisinde büyük projeler hayal edebilen, çok daha büyük ve parlak bir geleceği düşünebilen kişilerdir. ancak bunları hayata geçirme konusunda büyük sıkıntılar yaşayabilirler. bu karakter grubunun genel özellikleri; girişkendirler, ayrıntılar üzerinde düşünmezler, çalışma alanları dağınıktır, onları toparlayacak birine ihtiyaç duyarlar, eğlenceli ve hareketlidirler, mutluluk ve enerji yayarlar, dikkatsizdirler, hazır cevaptırlar, ikna edicidirler, sorunlara ilginç çözümler bulurlar, meraklıdırlar.

  günlük hayattan örnek verecek olursak eğer birisi size rahatsız olduğu bir konuyu başkasına iletmenizi söylüyorsa bilin ki o yeşil karakterlidir.en basit olarak yemekte garsona söyle de bir kola getirsin diyen kişi yeşildir.
 • kendi reklamını abartan bi abi. tamam iyi hoş da biraz tevazü azizim..
 • aslında atatürk düsmanı menzilci bir köpektir.