şükela:  tümü | bugün
 • pek bilinmeyen bir başlık. tam olarak ne arandığında sözlük tarafından yönlendirildiği sadece bazılarınca bilinen, ancak söz konusu şey ile başlık ismi arasında kurulan bağ bir türlü çözülemeyen bir başlıktır ayrıca. bu başlığı ilginç yapansa @2 mi yoksa başlık sahibi mi olup olmadığını hatırlamadığım “ianism” nickli yazarın ulysses alıntısıdır. söz konusu entry sözlükteki en uzun entrylerden biridir ayrıca.
  bir inci sözlük efsanesi olan “işten çıkarken adama...” kadar ünlü değildir elbet ancak unutulmamıştır. çözülmeyi bekleyen bir problem gibi saplanıp kalmıştır beynime.
  hiçbir anlamı olmasa dahi güzeldir. özellikle ulysses alıntısı ve bilinç akışı; anlamsızlığa bir anlam katarak başlığı daha da anlamsızlaştırmış, garipleştirmiştir.
 • gavur arbelestin zombi istilası sonrası hayatta kalma el kitabında geçen bir söz. tarih m.s 2523

  gavur arbelestin, kısaca gavurun ermeni sanatçı ve kemanist dilioyogli öymer'e zombi istilasından sonra aç kalmaları sonrasında ölmüş bir kediyi yemeye çalışması üzerine bağırıp, ardından dilioyogli öymer'in rezene koparıp yemesi üzerine çıkan seslere karşı sitemidir.

  gavur dilioyogli ömeri, dilioyogli öymer şeklinde telaffuz edebiliyordu ancak.

  dilioyogli öymer'in rodos'un balçıklı kıyılarında rezene yemesine sinirlenmişti gavur. mübadele sırasında istanbulda bir yahudi gibi gizlenmiş dilioyogli ömer'in kaderi nasıl buraya gelmişti ?

  bu eser gerçekten vardır ve bu söz gerçektir. orjinal hali budur türkçe yazılamazdı. moderatör iç işlerine karışmasın.

  gelecekte elimizde sadece rezene ve ölü kediler kaldığında,
  rezene çıtlamasından da rahatsız oluyorsak
  etik değerler kedi yememize engel olduysa ölüsünü dahi,
  dilioyogli öymer'i tanıdıysak, bir gavursak,
  ona şöyle deriz

  ''oh dilioyogli öymer, stop swallow yellowing fennel''
 • aynısından bende de olan.
 • nihai kuram arayışına benzer bir şeydir.

  --- spoiler ---

  "kozmoloji bizi çok derinden etkileme potansiyeline sahiptir, çünkü her şeyin nasıl başladığına dair bir anlayışa vardığımızda -en azından kimimiz- neden başladığını da anlamaya en yakın noktada hissederiz kendimizi. bu, modern bilimin nasıl sorusuyla neden sorusu arasında bir bağlantı sunduğu anlamına gelmiyor -böyle bir bağlantı ortaya koymaz- ve böyle bir bilimsel bağlantının hiç bulunmaması da söz konusu olabilir pekâlâ. fakat kozmoloji çalışmaları, neden sorusunun alanına -evrenin doğuşuna- dair daha eksiksiz bir kavrayış sunmayı vaat eder, bu da en azından soruların sorulduğu çerçeveye bilimselliğe dayalı bir bakışla yaklaşmayı mümkün kılar. kimi zaman, bir soruya çok güçlü olan aşinalığımız sorunun cevabını gerçekten bilmenin yerine koyabileceğimiz en iyi şeydir.

  nihai kuram arayışı bağlamında, kozmolojiyle ilgili bu yüksek fikirler, çok daha somut değerlendirmelere kapı açar. evrendeki şeylerin bugün bize görünme biçimi, zaman çizgisinin iyice sağ tarafı kuşkusuz fiziğin temel yasalarına dayanır; fakat en derin kuramın bile kapsamının dışında kalması mümkün olan, kozmolojik evrimin zaman çizgisinin iyice sol tarafında kalan yönlerine de dayanıyor olabilir.

  bunun nasıl olabileceğini düşünmek çok da zor değildir. örneğin, havaya bir top attığınızda neler olduğunu düşünün. topun bundan sonra nasıl hareket edeceğini kütleçekimi yasaları belirler, fakat topun nereye düşeceğini yalnızca bu yasalardan hareketle kestiremeyiz. topun elimizden çıktığı sıradaki doğrusal hızım da bilmemiz gerekir. yani, topun hareketinin başlangıçtaki koşullarını bilmemiz gerekir. benzer şekilde, evrenin tarihsel rastlantıyla ortaya çıkmış olabilecek yönleri de vardır. bir yıldızın neden şurada bir gezegenin neden orada ortaya çıktığı, en azından ilkesel olarak, her şeyin başlangıcında evrenin durumuyla ilgili bir özellikte izlerini bulabileceğimizi düşündüğümüz karmaşık bir olaylar dizisine dayanır. fakat evrenin çok daha temel özelliklerinin, hatta temel madde ve kuvvet parçacıklarının özelliklerinin bile tarihsel gelişime, yani beklenmedik olaylarla evrenin ilk koşullarına dayanan gelişime doğrudan bağlı olması mümkündür."
  (bkz: the elegant universe)
  (bkz: brian greene)

  --- spoiler ---
 • alakasız bambaşka bir şey ararken geldiğim başlık. yazmıyorum çümki kimse yazmamış ne aradığını , ben de esansını kaçırmak istemem sonuçta sonradan gelmişim, misafir sayılırım. hadi bakalım.
 • hortlatmak istediğim, ekşi'nin "karanlık" yanlarına ait delice başlık.
 • bir rivayete göre alakasız bir şey ararken bu başlığa denk gelen insan kalmadığında kıyamet kopacaktır.

  adam o kadar uzun bir entry girmiş ki internette ne aratsam bir şekilde bu başlığa geliyorum.
 • burası ne amk dediğim.
 • bu başlığın gizemini o kadar merak ediyorum ki. saçma sapan bir şey aratıp sonuna ekşi yazdım ve bu başlık çıktı. hayır entry daha da acayip. bu başlığı aratınca çıkan şeyler daha da acayip. velhasıl ekşi sözlüğün deep web'i varsa eğer başlangıcı bu başlıktır.