şükela:  tümü | bugün
  • sanirim italya olduktan sonra ilan edecekler. bir manasi da kalmayacak cünkü zaten olan olmus olacak. gerizekali insanlarimiz grip bile olsalar hastanelere akin edecek ve corona olmasalar bile corona kapacaklar. sonra onu yayacaklar. bir süre sonra test olmayacak. hastane personellerinden kayip olmaya baslayacak. cünkü hepsinin asiri yorgunluktan bagisiklik sistemleri cökecek. 1 aydir olan virusu teshis etmeye bile yeltenmeyip, herkese „cok iyi önlem aldik“ diye yutturmus olmalari zaten her zamanki türkiye. maldivlere gelmis bir virusun ülkede olmadigini iddia etmeleri bile salakcaydi zaten.

her neyse... sokaga cikma yasagini herkes pozitif olunca ilan edin emi canlarim? devam böyle...
  • sosyal ve halkının sağlığını suriyeli asalaklardan daha çok düşünen bir devlet.
  • 15 temmuz da halk sokağa döken adam milleti evde zor tutuyor o bile uyulmayacağını biliyor
  • şimdi cibuti devlet yetkililerinin parazit olduğunu düşünmeyenimiz yoktur. bu ebleh parazitler bir önlem olan sokağa çıkma yasağını "halk anamızı sikmesin" diyecekleri oranlara gelene kadar açıklamayacaklar. bir sonraki seçimlerde analarının amını tersten göreceklerinin farkında değiller. ismail ömer gulle halkın gazını almaya çalışacaktır ama ölüm korkusundan cibuti cumhurbaşkanlığı sarayı'ndan çıkamıyor.
  • vatan haini uzun ömürlünün virüse bulaşması.
  • virüsün tüm ülkeye bulaşması
  • göstermelik olarak edileceği için nekadar geç ve kısa olursanın peşindeler.
  • suan tespit edilen vaka sayisi gercek sayinin cok azina denk gelmektedir. tabi tani koymadan ölen de cok insan var. bunu devlet de biliyor. atiyorum sayilari ama model boyle. 1 kisi 3 kisiye 3 kisi 9 kisiye 9 kisi 27 .81 243 729 2187 6561 19683 59049 177147 531441 1594323 diye katlanarak gider bu sayi. eger sokaga cikma yasagi koymazsan bu boyle olur. bu tablonun neresindeyiz onu bilmek zor. cunku test de yapilmiyor yeterince.
  • para
  • ohal ciddi bir organizasyon gerektirir. tane tane anlatalım.
    öncelikle ohal ilan ettiğinde çalışması gereken iş kolları vardır. fırın, market, çiftçiler, sağlık kuruluşları, nakliyeciler, ara dağıtıcılar, toptancılar, kabzımallar vs vs.

ohal ilan edildiğinde bir izinler silsilesi de gerekir.
    bunlar önce bölgeler bazında örgütlenme gerektirir, sonra en küçük insan biriminin yaşadığı mezraya kadar genişler.

83 milyonluk bir ülkede en temel unsur ekmek üretimini aksatmadan yapmak ve dağıtmak gerekir.

83 milyonluk ülkede tarımsal üretimin ekim, dikim, sulama, ilaçlama, budama, hasat işlerinin aksamadan yapılması gerekir.

83 milyonluk bir ülkede tarıma dayalı sanayiye hammadde temini için üretim yapan işletmelerin ve nihai ürün üretimi yapan işletmelerin çalışması gerekir.

83 milyonluk bir ülkede üretilen ürünlerin bir organizasyon ile sıkıyönetim koşulları altında dağıtılması gerekir.

şimdi tüm bu değişkenler için anında örgütlenecek bir planınızın olması gerekir.
    sanıyorum salgın hastalık durumunda sıkıyönetim ilanına ilişkin böyle bir planımız yok.
    kimlerin görev alacağına bu organizasyonun nasıl yapılacağına ilişkin bir çalışma yok.

askeri otoritelerin bu tip planları vardır ama muhtemelen onlar da bir savaş durumuna göre hazırlanmış olanlardır ama salgın hastalık için böyle bir karantinada 83 milyon insanı besleyecek bir organizasyon planımız yok.

nasıl 17 ağustos 1999 depreminde devlet tökezlediyse bugün de devlet tökezledi.
    topyekün bir karantina, ohal veya sıkıyönetim için bir organizasyon planımız yok.

kervan yolda dizilir. tüm dünya şu an kervanı yolda dizmekle meşgul.

tüm dünya topyekün karantinayı yeni öğreniyor, yeni planlar yapıyor ve pozisyonlar oluşturuyor.

nükleer savaşa, kimyasal savaşa, biyolojik savaşa karşı askeri planlar var ama pandemiye karşı dünyanın ve bizim de planlarımızın olmadığı çok açık ve net.

evet ohal, sıkıyönetim, topyekün karantina ilan edilmeli ama bunun teknik altyapısı olmadan yapılamaz.

tarlada biçecek buğdayımız, serada toplayacak domatesimiz, o buğdayı un yapacak, sonra ekmeğe çevirecek ve halka dağıtacak ağlara ihtiyacımız var.
    bu organizasyon oluşturulduğunda topyekün karantina ilan edilecektir.

kervan yolda diziliyor, en basit tanımımız bu.
    3 günlük bir sokağa çıkma yasağından bahsetmiyoruz, aylarca sürebilecek bir karantinadan bahsediyoruz ve bunun altyapısına sahip değiliz.

not: ohal taraftarıyım.