şükela:  tümü | bugün
  • net olarak 3 tl'ye düşmesiyle yaşanacak gelişme olacaktır. ülke 2 yıldır ohal'de. başımızdan bir sürü kriz geçti. sakinleşmeye başladı ortalık. ohal kalkınca yatırımcılar yavaştan geri gelmeye başlayacaktır böylece doların seviyesi düşecektir. fed doların faizini de düşürebilir. ytd.
  • ülkedeki dolar miktarı mı?

tanım: yanlış tespit.
  • hani ohal günlük hayatımızı etkilemiyordu diye sorarlar adama.
    tanım: troll beyanı.
  • adının şuhal olması dışında pek bir şey değişmez.
    adaletli olduğu takdirde ohal ile bile düşer.
  • doların deep yapması
  • (bkz: tabii lan manyak mısın)

bakarsın 1in altını bile görür ha.
  • ohal nasıl kalkacak lan? geçici ohal kalksa bile c.b. hükümet sistemiyle kalıcı ohal geldi. tüm kurumlar lağvedilip kurum isimlerinin yerine cumhurbaşkanı ifadesi getirildi. ohal bunun yanında bayağı bir demokratikti!

tanım: gerzek ötesi bir tespit.
  • istanbul’da son iki ayda 71 tane fabrika yangını çıktı. bu fabrikalar ohalden dolayı iflasını açıklanamayan kurumlar. ki iflasını açıkladığında yasal bazı avantajlardan faydalanacak sahipleri ancak ohal var ve iş yok. yakıyor fabrikayı. ohal kalktığında şirketler birer birer iflaslarını açıkladıkladıklarında bakalım dolar düşüyor mu yükseliyor mu. ben de bilmiyorum belki ekonomi krize girdiğinde dolar 3 liraya düşecek.

edit: entryde yazım hataları için uyaran thebigcamellere teşekkürler. ayrıca iflas yasak değil iflas erteleme yasakmış. bunun için uyaran maskot kişisaygılar.
  • oğlum sizi siparişle mi gönderiyorlar diye sormamın çok gerizekalıca olduğunu düşündüğüm önerme.

ben sana söyleyeyim mi nolacak?

1) önce ohal nedeniyle iflas açıklayamayan şirketler tek tek iflasını açıklayacak.
    2) iflas eden şirketlerde çalışan kişiler işsiz havuzuna eklenecek.
    3) bu işsiz havuzuna eklenmiş kişiler düşük faizle verilmiş ev kredilerini ödeyemeyecek hale gelecek.
    4) yüksek sayıda kişinin kredi ödeyememesinden bankalar nakit sıkıntısı problemi yaşayacak ve insolvent durumuna geçecekler.
    5) krediye karşılık ipotek yapılan evler bankanın ana parasını kurtarma amacıyla ucuza satılacak.
    6) zengin olanlar ucuza evleri toplayacak ve ilerde daha da zengin olacak; fakir daha da fakir olacak.
    7) bazı bankalar bu durumdan yırtacak, bazıları da uzun süreli insolvent kalmaktan dolayı bankruptcy durumuna geçecek.
    sonra da domino etkisi gibi tek tek dökülecek her şey.

yani dolar dip değil pik yapar bu durumda. ama siz yine kendinizi kandırabilirsiniz tabi. millet kıraathanelerinde gerçekleşebilir o karşılıklı kandırılma olayları.
  • bu saatten sonra düşecek tek şey gelecek için umudum.
    yükselecek tek şey ise sıkıntılarım.