şükela:  tümü | bugün
 • türk metal sendikası başkanı pevrul kavlak açıklama yapmış efenim yaklaşık 200 bin işçiyi ilgilendiren sözleşmeleri an itibariyle ara bulucu sürecini geride bırakmış ve uzlaşmaya varılamamış bunun ne anlama geldiğini özetlemek gerekirse grev kapıda dostlar

  200 bine yakın işçiden bahsediyorum düşünsenize fabrikaların üretimi durduğunu bence hepimiz elimizi taşın altına koyup bu sözleşme sürecine destek atmalıyız

  haberin detayları
 • sözleşme sürecine destek attığım(bu ne demekse artık) şey(ney?).

  yüzde 38.28 zam isteyen sendika son derece haksız. yasal olarak 6 gün önceden bildirdikleri takdirde istedikleri gibi greve gitsinler, tehditlerine boyun eğmeyeceğiz, yaşasın fabrika, yaşasın o kadar insana ekmek veren işverenler. yüzde 38 ne lan. 60 gün sonra komisyonun belirleyeceği yüzde 5 zammınızı alır paşa paşa iş başı yaparsınız artık.
 • işçi sayısını görünce gözlerimin büyümesine sebep olan olay. böyle bir eylem gerçekleşirse türkiye genelinde üretimin sekteye uğraması söz konusu olacaktır. umarım çözülür, yoksa ülke ekonomisini etkileyecek nur topu gibi yeni bir krizimiz var demektir.
 • işçinin anasını siktikleri yetmedi mi. yüzde 38 gayet normaldir market-pazar fiyatlarıyla. ulan her fabrikatör vergi kaçırıyor biriniz gık diyor musunuz. adam 2000 tl maaş veriyor 1603 bankaya 400 elden. niye biliyor msun? vergi ödememek için. ayrıca bunu yaptığında işçi emekli olduğunda aldığı maaş da düşüyor. sigortası a.ü. üzerinden gözüktüğü için. ya %38 ya kriz! yeter amına koyayım.

  peşin edit: yüksek lisans mezunu 1603 tl ile çalışan fabrika işçisi.
 • bahse konu açıklamayı disk’e bağlı birleşik metal iş sendikası yapsaydı dahi zor derdik.zira ohal en çok grev hakkı elinden alınan işçiyi etkiledi.

  binaen türk metal sendikasının dünü bugünü ve yarını bellidir. sendika kurulduğu dönem için disk’in etkinliğini kırma amacı güdülerek devlet tarafından kurulmuştur.sendikanın başında yıllar yılı işçi üzerinden semiren sendika ağlarının organik bağları ise bugünün siyasal iktidariyla içiçe geçmiştir.

  ne zaman ki türkiye işçi sınıfında sınıf bilinci belirir işte o zaman bu ülkede emekçiler lehine birşeylerin değiştiğini görebiliriz.
 • devlet-patron işbirliğine karşı 'ferman sizinse fabrikalar bizimdir' diyen işçilerin restidir. greve çıkmaları, grevlerinin ertelenmesi, ıvır zıvır işlerin önemi yoktur artık. bu korku patronlara yeter zira metal sektörü ülke ekonomisinin 3te 1'ini teşkil ediyor. işler yavaşlamasın diye istenilen zammı vermeseler de kesenin ağzını açarlar diye tahmin ediyorum.

  ne güzel konuşmuş lan: “bizim ohal endişemiz yok, greve çıkacağız. diyelim ki hükümet greve izin vermedi, erteleme kararı aldı. iş yüksek hakem kurulu'na gitti. kurul da düşük zam verdi. işverenler sanıyor mu ki o fabrikalar aynı verimlilikle çalışacak? bir iki fabrikada işi yavaşlatmamız bütün sektörün tıkanmasına yeter. patronlar sakın ohal'e güvenmesin. işçinin hakkını verin, fabrikalarınız huzurlu çalışsın” dedi.
 • geçen çok çılgın bir fikir duydum. eğer grev erteleme verirse hükümet, o zaman tüm işçiler olarak istifa etmeyi öneriyordu biri. çok mantıklı değil mi? yasadışı değil sonuçta. 6 bin kişilik renault fabrikasındaki tüm işçiler istifa etse aynı gün, fabrikanın toparlanıp tekrar üretime başlaması 2 aydan fazla sürer, yapamazlar.
  bunu 200 bin kişilik sendika yaparsa türkiye durur.

  (bkz: olamaz mı olabilir)

  grev denilen şey haktır. temel insan hakkı. sen ellerinle büyüttüğün cemaatlere savaş açtın diye işçiyi skeceksin. sonra vay efendim devletin bekası... yok ya!
 • şimdi öncelikle %38'e karşı çıkan arkadaşlara söylemek istediğim birşey var. bunu 1 yıllık zam gibi görmesinler lütfen. 3 seneyide deviren imzalanan eski tis'ten sonra asgari ücrete abanınca hükümet, mevcuttaki kıdemli işçilerin maaşı 1500-1600 tl'lerde kaldı. şirketler bütçesinin büyük bir çoğunluğunu asgari ücret zammına ayırdığı için tecrübeli işçilerimiz ya düşük maaşla, ya da iş değiştirerek ve haklarını kaybederek çalışmak zorunda bırakıldı. o yüzden bu geçtiğimiz 3 seneyi kapsayan bir sözleşme gibi düşünün.

  burada diğer söylemek istediğim konu ise patron tutumu. kötü niyetli akp zihniyetine sahip patronlar, ohal var diyerek işçinin greve çıkmayacağını söylüyor. dolayısıyla mess tarafından bu konuyu komisyona götürme niyetiyle hareket ediyor. bu da aslında kısa vadede sorun yaratmayacak olsa bile, uzun vadede bütün işçilerin gidip güvenlik görevlisi olmasını sağlar. çünkü emeğin para etmediği bir ülkede, tak şapkanı bütün takıl. yine aynı maaşı alıyorsun.

  türk metali duruşundan ötürü tebrik ediyorum. muhalefet zaten korumuyor işçiyi, allah'tan siz varsınız.
 • haklı isyandır.%38'e çok diyen çok bilmiş sayın götveren arkadaşlarım,açlık sınırı kaç lira,yoksulluk sınırı kaç lira, aç incele biraz.halkların uyanışı ,işçilerin uyanışı ile birlikte olur.umarım vazgeçmezler sike sike alırlar.
 • %38 zammın krize neden olacağını bilmeyen(bilmezden gelen) ekonomi özürlülerin grev yapıp kriz çıkarmak ile toplumu tehdit etmesi çok komik.