şükela:  tümü | bugün
 • guzel bir iskambil oyunu.. (bkz: king) (bkz: kanli king) tadinda bir koz oyunu..
 • once bir, soora iki, soora üc kagıt felan dagıtılır. oole oole gider. kagıtlar dağıtıldığında herkes sırayla kac el alabileceğini soyler. keyiflidir.
 • 4 el sirayla koz oynanir.. alabileceginiz elin sayisi karesi olarak tabelaya yazilir.. el almaz dersenizde 13 elden sonra 25 puan olarak yazilir..
 • bir iskambil oyunu, kozlu oyun türlerinin hepsini arka arkaya oynama ve bir daha 3 sene iskambil oynamama esasına dayanır.
 • iskambil yolu ile matematigi sevdirme cabasidir.
  kare alma ile yesil cuhayi, standart sapma ile sinek valesini kaynastirir.

  sah bir oyundur.

  (bkz: ohel tiyoları)
 • babamın dedesi ile anneannesinin boşanma noktasına gelmesinin müsebbibi olan oyun. muzip adamın bir esprisi yılların evliliğini bitiriyormuş az kalsın. olayın vuku bulma tarihi 40ların sonu, yer istanbul. şahitler halam, babam. bundan ötürü bizim ailede bu oyun gizli kapaklı oynanmış uzunca bir süre, cici annenin koyduğu yasaklar bağlamında. ne zaman ki ikisi de ebediyete intikal etmiş, ohel de alenen oynanır olmuş...
 • kurallar geregi bir elde herkesin birden soyledigini yapmasi mumkun olmadigi icin, ve eger bir elde herkes batarsa o elin yerine bir sanzatu eli oynanacagi icin; her turlu ipneligin dalaverenin kol gezdigi bir iskambil oyunu.

  yedi alirim dediginiz elde hic birsey alamamaya, el almaz dediginiz eli 5 alarak kapatmaya, gerektiginde kizininizi papazin ustune atmaya, gerektiginde 2-3-4 serisini asla ezmeye, ve dahi bunlari (benzeri baska itlikler de dahil olmak uzere) sizin icin gerekmedigi halde bir tane daha insanin fazladan batmasini saglamak icin yapmaya hazirsaniz buyrun efendim kurun bir ohel masasi.

  yok eger ben butun bu strese, belirsizlige gelemem diyorsaniz bataktan pistiden sasmayiniz.

  bir miktar hirs sahibi yakin arkadaslar arasinda oynandiginda ortaya cikan geyiklerdir bu oyunun en guzel tarafi.
 • bi zamanlar 222 numaralı bir odada her aksam saat 11.30 da oynanan, ve oyun sonunda bir arkadasimizin agladigi oyundur. hem hizlidir hem egelenceli hemi de zeka kadar sans gerektirir. oyunu masa da iyi bilmiyen bir oyuncu varsa digerleri de onun yuzunden batarlar.
 • www.koaka.com'in puan hesaplama sistemine yeni bir bakis acisi getirdigi; hangi birinin dogru oldugunu tahmin etmekte zorlandigim, bazen king'den daha eglenceli oldugunu dusundugum mukemmel kagit oyunu.

  soyle ki; "oyun sonunda dediği kadar yapamayan oyuncu ile dediği sayıyı aşan oyuncu dedikleri sayının 10 katına batarlar. batmayanlar ise söyledikleri sayının 10 ile toplamının söyledikleri sayıyla çarpımı kadar puan alırlar. oyunun son dört eli koz belirlenmez,oyuncular ellerini kozsuz düşünerek yapacakları el sayısını belirlerler. " demistir koaka.com
 • 222 de oynancağı zaman dolap kapağını hemen yerinden cıkartıran(masa niyetine), sırası gelip te uzun süre düşünenlere 'is---tas---yon, is--tas--yon, is-tas-yon, istasyon' dedirten, bazen adamın asabını bozan, bazen ağlatan ama hep eglendiren oyun. ayrıca eskişehirde harabe kafede oynanmaması gereken zaten istesen de oynayamayacagın oyun.