şükela:  tümü | bugün
  • amerikanin 24 adet nukleer fuze tasiyan balistik fuze denizaltisi sinifi. deniz dibinde hareket edebilen en buyuk kutlelerden biridir hatta kutledir. (bkz: usn ohio class ssbn)
  • bazi insanlar oha yerine bööle derler.
  • abd'de kuzey dogu civarlarinda bir eyalet..
  • amerikada ilk trafik isigi ve polis arabasinin kullanildigi eyalettir.
  • ohio kelimesinin anlami iroquois kızılderili dilinde genis veya guzel nehirdir.
  • indiana,kentucky ve ohio eyaletlerini birbirinden ayiran nehirdir. kisin oldukca yukselir ve kiyi sehirlerinin nehre bakan yuzleri su altinda kalir.
  • kendine ozgu kelimeleri vardir ohio'da yasayanlarin. ornegin kutu kolaya 'pop' denir, ayni zamanda cok sayida baskan cikmistir ohiodan... baslica sehirleri cleveland, columbus ve toledo'dur, ve abd'nin en buyuk devlet universitelerinden biri olan ohio state university'ye ev sahipligi yapar. gidip gormeye deger mi? hayir! yazin nemli ve basik, kisinsa kicinizi donduran iklimi, 2 ay yerden kalkmayan kari, ve sokaklari bos sehirleriyle gorulmesi cok lazim biryer deildir bence. ancak abd'de en cok amish bulunduran iki eyaletten biridir. digeri pennsylvania...
  • ntv'deki "rock cagi" programi sayesinde duydugum guzel sarki. programda neil young'in bir arkadasi soyle diyordu: "<neil gitariyla sessiz bir yere gitti (tam olarak nasil soyledigine hatirlamiyorum>. when he came back he was playing ohio."
    ondan sonra, punk floyd arkadasimdan neil abinin top gibi dondugunu ogrendim, pek bi uzuldum.
  • ohio dümdüz, hiçbir yükseltinin olmadığı bir eyalettir. birsürü mısır tarlası vardır.
    ohio plakalarında ya "the heart of it all" ya da "birth place of aviation" yazar.
    eyaletin merkezi columbustur. cleveland ve cincinnati de ohio'ya bağlıdır.