şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gavur (bkz: eugenic) der buna..
 • ojesel.
 • kökleri platon'a kadar geri giden, fakat esas olarak francis galton'un çalışmaları ile ortaya çıkan, insandaki kalıtsal özellikleri iyileştirme ya da geliştirme uygulaması; insan türünün genetik potansiyellerini korunmayı ya da iyileştirmeyi amaçlayan uygulamalı bilim.
 • soy silahı.
  nazi almanyasi üstün alman teknolojisi ile üstün aryan ırkı yaratma peşine düşmesi en güzel örnektir.
  (bkz: judgment at nuremberg)
 • öjenik uygulamalar; avrupa

  öjeniyi almanya'da ilk benimseyen ve yayan kişi ise, ünlü evrimci biyolog earnst haeckel oldu. haeckel, darwin'in yakın bir dostu ve destekçisiydi. evrim teorisini desteklemek için, farklı canlıların embriyolarının birbirine benzediğini öne süren rekapitülasyon adlı iddiayı ortaya atmıştı. haeckel'in bu iddiayı ortaya atarken çizim sahtekarlıkları yaptığı ise daha sonra anlaşıldı.
  haeckel 1919 yılında öldü. ama fikirleri naziler'e miras kaldı. adolf hitler iktidara geldikten kısa bir süre sonra, resmi bir öjeni politikası başlattı. alman toplumu içindeki akıl hastaları, sakatlar, doğuştan körler ve kalıtsal hastalıklara sahip olanlar, özel sterilizasyon merkezlerinde toplandılar. bu kişilere, alman ırkının saflığını ve evrimsel ilerleyişini bozan parazitler olarak bakılıyordu. nitekim bir süre sonra toplumdan soyutlanan bu insanlar, hitler'den gelen gizli bir talimata dayanılarak öldürülmeye başlandı.
  benito mussolini de italya'yı emperyalist ve faşist temeller üzerine oturtmak için aynı sosyal darwinist kavramlardan ve iddialardan faydalandı.
  1935 yılında etiyopya'yı işgal ederek 1941 yılına kadar 15 bin insanı katlettirdi. etiyopya işgalini, ırkçı görüşleriyle destekleyerek makul göstermekten de geri kalmadı. mussolini'ye göre etiyopyalılar siyah ırktan oldukları için aşağıydılar ve italyanlar gibi üstün bir ırk tarafından yönetilmek onlar için bir şeref olmalıydı.
  1900'lü yıllarda fransız hükümeti, psikolog alfred binet'e zihinsel özürlü çocukları diğerlerinden ayırma görevi verdi.

  öjenik uygarlık; amerika

  evrimci ırkçı teorisyenlerin başında gelen henry fairfield osborn, insan ırklarının evrimi başlıklı bir makalesinde ortalama bir zencinin zeka yaşı, homo sapiens (günümüz insanı) türüne ait on bir yaşındaki bir çoçuğun zekasına ancak ulaşabilir diye yazıyordu.
  yakın zamanlarda 'eugenics' abd’de de uygulanmıştır.
  1907’de ındiana eyâletinde kabul edilen bir kanunla zekâ özürlü, sağır ya da körler zorla kısırlaştırılmaya başlanmıştır. benzer bir yasayı 1909'da washington ve kaliforniya eyaletleri kabul etmiştir. 1927’de virginia eyâletinde zekâ özürlüler kısırlaştırılmışlardır. yasa, amerika’nın pek çok eyâletinde 1960'lara kadar yürürlükte kalmıştır. toplamda 67000 insan kısırlaştırılmıştır.

  kaynak:bir şuursuzluk devrimi olarak öjenik atılımlar!

  aferin la hitler, aferin mussolini, aferin darvin'in kankası haeckel... bu kadar şuursuz bir harekete bile bu kadar sıkı sıkıya tutunan insanlar sizi. akıllı olun oğlum. ben örneğin sizin gibi insanların yok edilmesini istemiyorum. ben de mi sorun var lan? neden ben her sevmediğim unsuru yok etme gayesine sahip olmuyorum?
 • sir francis galton'in 1883 yilinda 'dogustan iyi' anlamina gelen latince 'eugenes' sozcugunden turettigi/literature kattigi insan irkinin iyilestirilmesi/islah edilmesi anlamina gelen sozcuktur. öjenik tarihine bakildiginda 20. yuzyilin ilk donemlerinde amerika'da "yenilikci" dusunce olarak uygulamalarinin goruldugu, genetik olarak insan soyunun islahi olarak tanimlanabilen dusuncedir. soy islahi disinda, suc ve fakirlik gibi sosyal problemler ile savasmanin da icinde bulundugu bircok carpikliga cevap aramak adina bu dusunce akimindan dogan uygulamalar sonucu, o donemin terimleri olan 'gerizekali' ve 'deli' sifatlarinin altinda birlesen bircok engelli insan (1900-1980 arasi amerika'da 20.000 kisi) sterilizasyon/kisirlastirma islemine maruz kalmistir. bu durumun sosyolojik acidan bakildiginda, donemin 'iyi' ve 'etik' terimlerinin tanimlarinin bugunden farkli oldugu dikkate alinirsa; ojenik dusuncenin 'yeni' bir dusunce oldugu gorulmektedir. ancak konunun, hala varoldugu uzere, topluluklardaki guc dengelerinin ve politik onculerin insanlari 'kategorize etme' konusunda obsesyona varan tutkulari ile direkt olarak alakali oldugu soylenebilir.
 • "almanya'dan önce amerika'da uygulanan" ırk ıslahı politikasını destekleyen zatlara verilen isimdir. modern zamanlarda terimi ilk olarak sir francis galton kullanmış ve galton'un daha iyi bir ırk fikrinden yola çıkılarak amerika'da öjenizm destek bulmuştur. ilk ciddi öjenik sayko, kendini doktor zanneden harry haiselden denen doktordur, haiselden sakat bir çocuğu "toplumun yararı" için tedavi etmeyi reddetmiş ve ölümüne sebep olmuştur bu da yetmemiş epey taraftar toplamış hatta bu tartışmaların üzerine abd'de 30 eyalette engellilerin kısırlaştırılması yasalarla kabul edilmiştir ve bu uygulama 70'lere kadar devam etmiştir. hangi eyalette yasa nasıl geçti kaç kişi kısırlaştırıldı ayrıntılı bilgi için :

  (bkz: http://www.uvm.edu/~lkaelber/eugenics/)

  ps: en büyük öjenik tartışmasız hitler'dir. kendisi dr haiselden'i sakat çocuğu ölüme terk etmesinden dolayı tebrik etmiş ve kolları sıvayarak engellilerin gaz odalarında katledilmesi talimatını vermiştir.
 • öjenik kavramı tek başına doğru ya da yanlış değildir.

  bilimi kullanarak yapılan bir hareket yanlış olsa bile bilimsel veriyi yanlışlamaz. öjenik sayesinde genler üstünde bazı değişiklikler yapabilme, insanın kendini istediği yönde evrimleştirme teknolojisi doğru ya da yanlış değildir. bu bir teknolojidir ve sadece vardır. bunu kullanan insanın kullanış amacına ve elde ettiği sonuca göre ortaya çıkan şey için doğru ya da yanlış denebilir. evinizde bir sürü bıçak var, bıçakla adam öldürülebiliyor diye tüm bıçakları yok etmiyorsunuz. bıçaklar başka amaçla da kullanılıyor çünkü. hatta adam öldürmekten çok meyve sebze kesmek gibi yararlı amaçlarla kullanılıyorlar. bıçaklar olmasa aç kalırdık.

  bu nedenle öjenik için çok yanlış, kötü bir şey diyemeyiz. geçmişte öjenik uygulamaları yapmaya çalışan nazilerin yöntemleri ve amaçları için yanlış diyebiliriz. gelecekte çok daha acısız, insan haklarını gözeten ve herkesin iyiliği için herkesin kabul edebileceği yollardan insan populasyonunun kontrollü evrimi mümkün olabilir. engellileri, istenmeyen özellikteki bireyleri öldürmek ya da kısırlaştırmak yerine onların çocuklarına "kötü genleri" aktarmalarını önleyecek, kabul edilebilir bir teknik bulunabilir.

  uzaya çıkıp etrafı kolonileştirmeye başladığımızda, gezegenlere uyum sağlamak için öjenik tekniklere ihtiyaç duymamız kaçınılmaz olacak.
 • öjenik yunanca iyi anlamına gelen eu ve soy, aile ,ırk anlamlarına gelen genos sözcüklerinin bir araya gelmeiyle elde edilmiş bir terimdir.

  ilk olarak plato milattan önce 400 yıllarında belirli özelliklere sahip insanların üremeleri sağlanarak koruyucu bir sınıfın oluşturulması fikrini ortaya atmıştır.
  milattan sonra 506 yılında katolik kilisesi'nin topladığı aege konsülünde aşağı seviyede insanların doğumuna engel olmak için kuzenle evlilik yasaklanmıştır.
  19. yüzyılda yaşamış amerikan jinekolof william goodell'in akli dengesi yerinde olmayan insanların kısırlaştırılması gerektiğini savunmuştur.
  öjenik modern bir fikir olarak ise darwin'in yarı kuzeni olan francis galton tarafından ortaya atıldı. galton toplumun iyileşmesi için iyi özelliklere sahip insanların üremesinin teşvik edilmesi gerektiğini savunuyordu. iyi ve kötü özelliklerin kalıtsal olduğunu düşünüyor ve kötü özelliklere sahip insanların kısırlaştırılarak toplumun genetik yapısının düzenlenebileceği fikrine inanıyordu. bu fikri darwin'in doğal ve seksüel seleksiyon üzerine yazdığı yazılarından edinmişti. darwin toplumun genetik yapısının düzene sokularak iyileşme sağlanacağına inanmıyor, iyi özelliklerin sadece kalıtsal olduğunu düşünmüyordu. bu yüzden 20 yüzyılın başındaki bir çok öjenik savunucusu her ne kadar kamuoyu tarafından aksi düşünülüyorsa da darwinist değildi.
  öjenik çok kısa bir sürede akademide kendine yer buldu. birçok üniversitede bu konuyla ilgili kürsüler açıldı ve açılan kürsüler mali olarak desteklendi. uluslararası öjenik dernekleri kuruldu. birçok ülke öjenik politikalarını benimseyerek çeşitli yasalar çıkardılar ve ruh sağlığı bozuk olan insanlar kısırlaştırıldı.
  öjenik ikinci dünya savaşından sonra nazilerin işledikleri insanlık suçları ortaya çıkınca insan haklarına aykırı bir fikir olarak görülmeye başlandı ve ilerleyen yıllarda birçok ülke bu politikayı yasalarından çıkardı.