şükela:  tümü | bugün
 • ben senin yaşındayken diye başlayan her cümleye yapıştırabileceğiniz cevap.
 • "aynen moruk" çevirisi olan cümle. birgün profesöre diyeceğim, ağzıma o kadar yapıştı
 • ilk yeni zelandalı 25 yaşındaki vekilin demesiyle ünlendi, valla son zamanlarda politik atışmalarda duyduğum en orijinal yanıt.
 • "they always say 'ok boomer' but they never ask 'are you ok, boomer?'"

  komik meme'ler bütünü.
 • 'millennial'lar (80 ve 90larda doğanlar) hayatını kurma yaşına geldi ama ekonomik olarak önceki nesillere (örneğin 50-60larda doğan 'boomer'lara) göre çok daha zor şartlarda bulunduklarından bunda zorlanıyorlar. bir önceki nesil ise yeni neslin içinde bulunduğu şartları göremiyor ve bu zorlanmayı genç neslin tembelliğine, aptallığına, ciddiyetsizliğine bağlıyor. artık iş bulmanın, ev-araba sahibi olmanın eskisi gibi kolay olmadığını, ekonomi başta olmak üzere toplum şartlarının -önceki nesillerin de katkısıyla- çok daha kötü durumda olduğunu anlatmaktan yorulmuş yeni nesil, yaşlıların suçlama ve kendini övmeyle karışık tavsiyelerine artık "ok boomer" diye cevap veriyor.

  türkiye'de bir önceki nesil için de işler pek o kadar kolay olmadığından abd'deki dinamikleri buraya genellemek doğru değil. yine de örneğin bir 20 sene öncesine kıyasla ev-araba sahibi olmak burada da çok zor. şu an üniversiteden mezun olanlar, 5-10 sene önce mezun olanlara göre çok daha fazla zorlanıyor iş sahibi olmakta. ancak bu, özellikle önceki nesiller tarafından çok anlaşılamıyor. "kafanı telefondan kaldır da iş bul artık!" uyarısı yapılırken iş bulmanın artık o kadar da kolay olmadığı göz önüne alınamıyor. dahası telefondan, bilgisayardan, internetten çalışabileceği hiç kabul edilemiyor.

  iyice açıklayıcı olmak adına şu örneği vereyim: ortaokuldayken öfke problemleri olan yaşlıca bir hocamız olur olmadık zamanlarda sınıfa sinirlenir ve ne zaman sinirlense "ben sizin yaşınızda ev aldım!!" diye bağırırdı. bizim ortaokulda ev sahibi olamamamız bizim tembelliğimizdi, yetersizliğimizdi. işte yeni nesil "zaman değişti. şu zamanda nasıl ev alayım ben bu yaşta" demekten yoruldu. "ben sizin yaşınızda ev aldım!" azarına bu cevabı veriyor: ok boomer.

  tabii kalıp sadece ekonomik mevzularda da kullanılmıyor şu anda. hızla başka bir boyuta evrildi. özellikle abd'de ırkçılık ve cinsiyetçiliğin korkunç düzeylerde olduğu önceki nesiller, dünyanın bu konularda gelişme göstermeye başlamasına alışmakta zorlanıyor. özellikle internette, bu konularda yapılan tartışmalarda da aynı kalıp kullanılabiliyor.

  genel olarak dünyanın yeni halini değil de eski dinamikleri baz alan, öfkeli ve "geri kafalı" beyanlara "ok boomer" cevabı veriliyor.
 • immanuel tolstoyevski tarafından doğru ve yanlış kullanımlarını öğrendiğimiz yeni nesil ifade. böyle böyle kuşaklar arası bağlantıyı sağlam tutuyoruz.

  ok boomer
 • yeni devrimlere hazır olmalıyız. hikaye devri bitiyor. atalarımızdan duyduklarımızı çocuklarımıza aktaramayacağız artık. çünkü onlar bilgi harmanının içinde doğdular. eski hikayeleri doğrulamakla uğraşacaklarını da sanmıyorum.

  internet çağına girdiğimizde elimizde ne vardı:

  dünyadaki kara parçalarının tamamı birileri tarafından sahiplenilmişti. eskilerden kalma koloniler o koloniyi yönetenlere haraç veriyorlar böylece diğer kolonilere karşı ve içlerindeki isyancılara, suçlulara karşı korunuyorlardı. kurulu sistemin içine doğanların büyük bir bölümü sistemi sorgulamaya yeltenmiyordu bile. yeltenenler ise çoğunlukla başarısız oluyor ve fikirlerini yayamıyorlardı.

  televizyon vardı. yurt dışındaki yaşantı ile ilgili bilgi edinebiliyorduk. ancak fikirsel etkileşim pek yoktu.
  para avcıları genelde koloni yöneticilerini ele geçiriyor ya da bizzat koloniyi kendileri yönetiyordu. eskilerden kalma dil bütün dünyaya hakimdi. köle ve efendilik teoride yasaklansa da, güçlü olanlar kendilerine bazılarını köle gibi kullanma yetkisi görüyorlardı. sınıfsal ayrım hala devam ediyordu. güç, insan onurundan daha etkiliydi.

  (gelecekte )peki sonra ne oldu: internet dünya üzerinde yayılan ve baskın gelen bir grup insan kolonisinden oluştuğumuzu herkese anlatmayı başardı. besiyerimizi tamamen yersek düşüş fazına geçecek ve yok olacaktık. bu çok açıktı. herkes bunun farkına vardı. ama artık çok geçti. besiyerimiz çok ısındı. düşüşe hazırlanın.
 • tam olarak kimlere, hangi durumda söyleneceği güzel bir özetle 6:39-7:24 arasında mevcut.
  https://youtu.be/fxlljpyxdy8?t=399

hesabın var mı? giriş yap