şükela:  tümü | bugün
 • başı pullu, boyu 2 m kadar olan, zehirli ve tehlikeli bir yılan.
 • mardin ve civarında, özellikle ömerli'de bulunan bir yılan* bir rivayete göre, insanları ok gibi deler geçermiş... vee insanları kevgire çevirirmiş.
 • latince ismi; coluber najadum. (ince yilan, ok yilani)

  morfolojik ozellikleri;
  ince vücutlu ve total boyu 140 cm. kadar olabilir. preocularia 2, nadiren 1 veya 3, postoculare 2, supralabialia genellikle 8, bazen 9 veya 7 olabilir. göz bebekleri yuvarlak, vücut etrafındaki pullar düz, gövde ortasında sayıları genellikle 19, nadiren 17 sıralıdır. ventralia 200-236, subcaudalia 100-140 arasında değişir. vücudun ön kısmında sırt rengi gri veya mavimsi kahverengi, arka kısımlarda ise sarımsı veya kırmızımsı kahverengidir. boyun yanlarında kenarları açık, içi siyah leke sıraları bulunur. bu lekeler geriye doğru küçülür ve gövde yarısından önce kaybolurlar. gözlerin ön ve arka kenarları sarımsı ince bir bantla çevrilidir. alt taraf lekesiz sarımsı beyazdır.

  biyolojik ve ekolojik ozellikleri;
  genellikle taşlık ve çalılık kuru ortamlarda yaşar. bazen bahçe araları, tarla kenarları ve evlere yakın yerlerde de görülürler. çalı ve ağaçlara tırmanabilir. kertenkele ve böceklerle beslenir. bir dişi 3-5 yumurta bırakır. çok süratli hareket eder, hızla giderken gövdenin on kısmını yukarı kaldırır. bu nedenle halk arasında “ok yılanı” adı da verilir. zehirsiz ve gündüz faaldir

  kaynak :
  http://bornova.ege.edu.tr/…bgocmen/hc_yilanlar.html
 • yıllar önce katıldığım trt'nin bi çocuk programında taklidini yaptığım hayvan. ailemin sonradan detaylı anlattığına göre bölümün konusu korkularımız. bana sahneye çıkmak ve oyunlara katılmak için gereken, üzerinde çeşitli meyve resimleri olan kartlardan gelmemiş. benim kafam rahat o yüzden ama biraz da sahneye çıkıp oyun oynasam diyorum. sonra sunucu "sen ne güzel gülüyorsun"* deyip beni sahneye çıkartıyor.

  -sen nelerden korkarsın farkob'cuğum?
  -rüyalarımdan (hayatımı belli dönemine gerçekten de damgasını vurmuş bi konu)
  -ne görüyorsun rüyalarında?
  -ok yılanından (bunu da rahmetli dedem anlatmıştı, orada bu bilgiyi verdim mi bilmiyorum)
  -nasıl bir şey ok yılanı?

  işte burda ok yılanı taklidi yapmışım sevgili okurlar. bu anı hatırlıyorum vücudumu ok yılanı gibi gerip ileri doğru savurduğumu. utanç dolu anılarımdan da olsa beni çok da rahatsız etmez, neden bilmiyorum.

  bu olaydan sonra muz adam adlı çizgi film gösterilmiş. sonra sunucu adam yine bana sormuş: "nasıl buldun çizgi filmi, beğendin mi?"
  -hayır.
  -neden?
  -çünkü çok adi.

  bu da böyle bi anımdır.
 • dedemin anlattığına göre, babaanneme gıcık olan bir tanesini, havadayken* çifteyle kafasız bırakmış kendisi. türkiye'de en korkulan humanoid dışı canlı türlerindendir.