şükela:  tümü | bugün
 • marmaris'e yaklaşırken önce tepeden görünen, daha sonra -artık- yanından geçilen yol.
  ben çocukken bu yoldan gidilebiliyordu. ve lakin otomobillerin ağırlığının yolda çökmeler meydana getirdiği ve bunun da ağaçların köklerine zarar verdiği gerekçesiyle yol kullanıma kapatılıp biraz uzağında yanında başka bir yol yapıldı. iyi de oldu.

  annem çocukken arkadaşlarıyla en büyük eğlencesinin o yoldan geçerken ağaçları saymaya çalışmak olduğunu söyler. kendisi 66 yaşında. kimbilir ağaçlar kaç yaşında...
 • eskiden marmaris'e gitmek için kullanmak durumunda olduğunuz yoldu ancak şimdi tam yanındaki anayol kullanmak suretiyle gidiliyor.
 • muğla'dan marmaris'e giderken ana yolun hemen kenarında bulunan, yaklaşık 2-3 kilometre uzunluğunda, geçerken yukarıya bakıldığında sanki insanın üzerine devrilecekmiş hissi veren devasa okaliptüs ağaçlarının bulunduğu yoldur.
 • yalnızca fotoğraflardan gördüğüm ve inanılmaz hoşuma giden yol. yalnız şu yolda yürümek için bile gidebilirim buraya.
 • ülke sınırları içindeki en güzel yollardan biri. gökova eski marmaris yolu olarak da bilinir. 1938 yılında, bölge bataklıklarını kurutup, sıtmayı önlemek amacıyla dikilen okaliptus ağaçlarıyla çevrilidir. sakar geçidinden cetvelle çizilmiş gibi gözükür.
 • halikarnas balıkçısı'nın manevi oğlu, yazar şadan gökovalı'nın zamanında gökova muhtarı olan babası mehmet gökovalı'nın girişimleriyle 1938 yılında avustralya'dan getirilen okaliptus fidanların dikildiği, tarihsel olarak önemli olan eski karayollarından biri.

  devamında akçapınar köyünün içinden geçerek marmaris'e doğru devam eden bu yol, 1996'da hemen yanından yeni bir yol geçirildikten sonra her eski karayolu gibi kaderine terkedilmiştir. akçapınar köyünün gelişiminin durması bu sebepten olmuştur diye düşünüyorum. yanındaki yol duble yola dönüşmüştür ama bu yolun üzerindeki asfalt pek yenilenmemektedir.

  ama halen birçok turist tarafından ilgi çekmektedir. hatta dondurmam gaymak filminde dondurmacı ali usta'nın dondurma sattığı yerlerden biridir. bu vesileyle de usta oyuncu turan özdemir'i saygıyla anmış olalım.