şükela:  tümü | bugün
 • başarılı bir ekonomi gazetecisi. sabah gazetesinin ankara bürosunda çalışıyor.
 • az önce ntv'de kılıçdaroğlu'nun konuşmasını yorumladı. neymiş kılıçdaroğlu böyle giderse bölünmenin ortasında kalıcakmış, henüz lider olamamış. anlamadığım olay şu, bu ne korkudur yahu hemen devreye giriyosunuz? biraz objektif olun be arkadaş, nasıl gazetecisiniz anlamadım ki.
 • arapça teşkilat kelimesinin türkçe karşılığı olan "örgüt" kelimesini sol terminolojiye ait olarak tanımlamıştır *.

  sanırım onu da tırnak içerisinde kullandı *, sola mesafeli durma kaygısı yaşıyor.
 • ekselanslarının köşe yazarı. ekselanslarının protesto edilmesinin terör eyleminden farklı olmadığını söyleyebilecek kadar alçalmıştır.
 • şimdi balyoz davasından tututklu bulunan (bkz: serdar öztürk) ile aynı yıl kara harp okulu'na girmeye çalışmıştır. niye girmedi veya giremedi bilmiyorum. o zaman da şimdi yandaşı olduğu
  teşkilatın neferi mi idi acaba ?
 • vergi denetim birimleri ile ilgili isabetli tespitleriyle göz dolduran yuvarlak gözlüklü insan.

  --- spoiler ---
  vergi denetiminde stratejik tercih
  seçim için geri sayım başladı. bir süredir ertelenen yapısal düzenlemeler artık raftan indiriliyor. bugün için iki kritik konu masada. "yeni bakanlıklar kurulması" ve "vergi denetimi reformu." hemen belirtelim, devlet bakanlıklarını fonksiyona göre icracı bakanlıklara dönüştüren kanun hükmünde kararname taslakları hazır. ancak, siyasiler sandığa odaklanmışken, kafa karışıklığına yol açılmaması için 13 haziran sonrasına bırakılmış durumda. vergi denetimini konsolide eden çalışmanın da şekillendiğini söyleyebiliriz. görünürdeki yaklaşım maliye müfettişleri, hesap uzmanları, gelirler kontrolörleri ve vergi denetmenlerini tek çatı altında toplamayı esas alıyor.
  ***
  maliye bakanlığı'nda, vergi denetimi konusu açıldı mı şöyle çetrefilli bir yapı karşımıza çıkıyor:
  doğrudan bakana bağlı maliye müfettişleri ve hesap uzmanları.
  gelir idaresi başkanlığı bünyesindeki gelirler kontrolörleri.
  ve vergi denetmenleri. burada mesele, "amiral gemisi"nin kaptan köşkünde kimin bulunacağı ile ilgili. kaptan köşkü konjonktüre göre hesap uzmanları ile müfettişler arasında el değiştiriyor. son iki yılda ise belirgin şekilde gelirler kontrolörleri ön plana çıkmış görünüyor
  hesap uzmanları kendilerini, vergi denetimi için oluşturulmuş özellikli kurul olarak tanımlıyor. müfettişlerin, vergi denetimi dışındaki işlere de baktığını ileri sürüyor. gelirler kontrolörlerini yan kulvarda konuşlandırıyor. denetmenlere taşra ölçeğinden teğet geçiyor.

  buna karşın maliye müfettişleri, bakanlığın kuruluşundaki asli unsur olmalarını avantaj olarak sunuyor. gelirler kontrolörleri de mesleğe giriş ve yetki açısından diğer birimlerden eksiği olmadığını anlatıyor, hatta son dönemdeki raporlarını da performans örneği olarak sunuyor.
  ***
  pozisyonlardaki farklılaşmaya rağmen, "denetimde çok başlılığın giderilmesi" tezi siyasi taraftar bulunca, hesap uzmanları ve müfettişler "ortak kurul"da buluşma aşamasına kadar gelebildi. kontrolörleri de bir geçiş döneminden sonra yeni modele katabileceklerini söylemeye başladı. netice olarak üç kurul'un birleşmesi artık kanıksandı. bu iç rekabet ortamı içinde maliye bakanlığı üst yönetimi, kurul reformunun geciktiğini ama ileride tamamlanacağını gözeterek vergi denetimini işlevsel açıdan birleştiren altyapıyı aylar önce tamamladı. bir manada, iş yapma biçimindeki değişimin temeli atılarak dirençli çevreler by pass edildi bile.
  şimdi hassas konu vergi denetmenlerinin yeri ile ilgili. kabul etmek gerekir ki merkezi denetim elemanlarının gerçekleştirdiği ve kurul'una mal ettiği büyük çaplı vergi incelemelerinin çoğunda lojistik desteği denetmenler sağladı. ama adları anılmadı. şimdi, haklı olarak varlıklarının fark edilmesini istiyorlar. ancak vergi denetiminin "büyük mükellef ve sektör" bazı ile "taşra" bazında ayrı ayrı ele alınması ülke gerçekleri ile daha uyumlu gibi. denetmenlerin özlük haklarının takviyesi, merkezi idarede rol alma kapılarının açılması, merkezi denetime geçme fırsatı tanınması birçok sorunu aşmaya yardımcı olabilir.
  son olarak benim iddiam şu: denetim birimlerinin birleştirilmesi sorunu kökten çözmez. yeni kurulacak kurul'a yeni isimler başladıkça asıl değişim tamamlanabilir!
  --- spoiler ---
 • tayyip erdoğan'ın minik gazete temsilcisi. bu sabah akp'yi çok coşkun övüyordu, chp'ye ise tavsiyeler veriyordu. diyelim akp'ye de övgülerinin yanında ufak bir tavsiye vermek istedi. "tüm kesimleri kucaklayıcı olsanız ne güzel olur sayın başbakanım" dedi mesela. napar başbakan? açtırır bir telefon danışmanına, "sen kim oluyorsun da bana tavsiye veriyorsun" diye öttürür. o da o yüzden sadece övdü bugün ve her gün.
 • chp ile ilgili soylemlerini duzenli tekrar ettigini farkettik, ntv deki chp kurultayini izlerken. chp sahsimi temsil etmese de, sanirim soyledikleri okan beyin dileklerini temsil ediyor.
 • 659 sayılı khk'nın doğurduğu haksızlığı sonuna kadar dile getirmiş gazetecidir.
 • müderris gibi konuşan kişi.

  dersine iyi çalışmış. ama uyanık öğrenci karşısında bocalayan müderris demek lazım. gazeteci olmadığı uslubu ile belli. akp'nin medya temsilcisi olarak rozeti eksik.