şükela:  tümü | bugün
 • uhud savaşında okçuların, savaşın kazanıldığını düşünerek terkettikleri tepedir. oysa ki;

  "herşeyin senin olduğunu görsen veya bittim artık deyip tükendiğini hissetsen de, hatta ölsen de okçular tepesini terketme.. ey insan.. ey yürek taşıyan, ey yüce yaratıcının ruhundan üflediği nefs.. bil ki bu sadakat davasıdır.sadakat olmazsa hayat da olmaz.. aşk da.." gözyaşı geceleri.
 • hz. muhammed'in sözüne kesinlikle uymak, uyulmadığı takdirde insanların muhakkak hüsrana uğrayacaklarını gösteren tepedir. medinenin uhud bölgesinde bulunur.
 • yenilgi konusunda okçulara fazla yükleniliyor.
  muhammed son peygamber ise tebliğ ettiği son kitap tamamlanmadan ölmemesi gerekir.
  bu durumda okçular tepeyi terk etse de muhammed, malkoçoğlu gibi tek başına düşman üstüne atılsa sonunda savaşı kazanması gerekirdi.

  muhammed neden savaşı kaybettiğini kabullenmiş? düşmanın üzerine yürüse kazanırdı, kazanması gerekirdi çünkü ölemezdi.
  hatta diğer müslümanların savaşa katılıp riske girmesine bile gerek yokmuş, nasılsa başlarında yakın zamanda ölmeyeceği kesin olan peygamberleri var, o tek başına savaşı kazanırdı.
 • tek sebep okçuların terk etmesi değildi. arkadan çevrilmesinin üstünden, birde hz muhammed'in öldüğü söylentisi yayıldı. o kargaşada, kimse ordu birarada tutulamazdı. frp dünyasında yaşasaydık, hz muhammed tek başına savaşı kazandırabilirdi ama, o gerçek dünyanın peygamberiydi.
 • okçulara fazla yüklenilmesi konusunda kadi ile hem fikirim. allah' ın kelamını yaymak için neden oka ihtiyacımız var?

  düşünün bir saniye. siz evreni yaratanın elçisisiniz ama komşu kabileleri bile yaratıcının sözleri ve mucizeleri ile ikna edemiyorsunuz. habala gübele liseli gibi kavga etmeniz gerekiyor.

  hiç savaş olmaz demek değil bu. ama bu aşamada kavga savaş mantıksız. sosyalizm ne kadar kanlı savaşlara neden oldu ama fikri ortaya atan adam insanları etkilemekten başka bir şey yapmadı. allah' ın sözleri bir kulu kadar bile mi etkili değil?

  okçu nedir lan? bir mesajcının bir filozofun okçuyla ne işi olur?