şükela:  tümü | bugün soru sor
 • malzemesi yay ve ok olan, keskin goz ve hassas sinir gerektiren bir spor. ata sporu oldugu da söylenir...
 • malzeme listesine sadakta eklenmesi gereken, güç kuvvet sporu
 • kolay gibi gözükmesine rağmen gerçekte hiçte çocuk oyuncağı olmayan spor dalı, yayı belli bir açıda tutmadığınızda kiriş kolunuzun derisini yırtıp kaslarınızı zedeleyebiliyor. birde uzun kollu insanlara göre bir spor olduğunu belirtmek lazım.
  branş hakemi olmanın en kolay olduğu spor dallarından biri.
 • elif eksi ve huriye eksi kardeslerin isimlerini bilmemizi saglayan spor...
 • yayin uzerine takilan, cogu zaman uzaktan abuk subuk gorunen ama cok yararli aygitlarla okcunun isi kolaylastirilir. vizorle milimetrik atis yapar, uca takilan denge saglayici sopayla daha saglam tutus elde eder. nitekim onemli olan konsantre olmak ve kuvvetli kol kaslarina sahip olmaktir, bir sure sonra yay acaip titremeye baslar cunku. yorucudur da, en basta paso 12den vururken 1 saat sonra oklariniz sariyi bile gormeyebilir.
 • ben yaptim. cok eskiden. hatirladigim tek sey kirisi germeye calisirken edep yerlerinize dikkat etmeniz gerektigi...:-)
 • disaridan kolay gozuken ama icinde ilginc bir disiplin barindiran spor dali.

  * yayi hicbir zaman baskasina dogrultmamaniz gerekiyor. (bos olsa bile)
  * hedefe direk bodoslama yaklasmamak gerekiyor. yandan yaklasacaksiniz. allah muhafaza ayaginiz filan kayar, sonra gozunuzde veya yanaginizda bir ok ile hastaneye goturulmek pek ic acici bir goruntu olusturmuyor.
  * oku her zaman kicindan tutacaksiniz. iki parmaginiz ile hatta. gene ayaginiz kaydiginda o karbon $ey karniniza girebilir
  * hedeften oku cikartirken bir elinizi hedefin ustune acarak koyup oku koydugunuz elinizin bas ve isaret parmaklarinin arasina koymali, degier elinizle oku cekip cikartmalisiniz.. arkanizda kimsenin bulunmamasina dikkat etmelisiniz.
  * atis yapilirken butun partinin oklarini bitirmesini beklemeli hedefe daha sonra yaklasmalisiniz. ok size gelirse saplanmayip delip gecebilir bile.. gotunde bir ok ile hic bir insan hic cool olmaz.
  * yayin gerilimi insana gore ayarlanir. gereksiz gergin yaydan kacinin, eliniz titrer yalandan yere hedefi sasirirsiniz.
  * yayi germe islemi sadece kirisi cekmekle olmaz sol elinizle yayi iterken sag elinizle kirisi gereceksiniz.
  * gereksiz kahramanlik yapmayin sol kolunuza mutlaka koruyucu takin, o kiris kolunuza gelirse en kolay 5 cm2 lik bir morlukla kurtulursunuz.
 • 12'den vurulmaz, hedefteki en büyük rakam 10'dur; içten dışa sarı, kırmızı, mavi, siyah ve beyaz renklere, bu renkler de birer çizgiyle ikiye ayrılarak on parçaya bölünmüştür. (ok çizgiye denk gelirse büyük sayı yazılır.)
  ben yaparken erkekler 90,70,50,30 m'den, hatunlar 70,60,50,30 m'den atardı, şimdi değişti mi bilmem.
 • universiade 2005 de izleye izleye bir hal olduğum, spor olarak nitelendirilmesine bir anlam veremediğim satranç türevi aktivite...
 • ankara'da nerede ogrenilebilecegini, hakkinda nereden bilgi alinabilecegini merak ettigim sey.