• bana hayatımın en komik datelerinden birini yaşatmış uygulama. şimdi uygulamada şöyle bir şey var, karşı tarafla uyum yüzdeni veriyor. benim eşleştiğim çocukla uyum oranım yüzde 95. yani saçma biliyorum ama, adamla mantıken ruh eşi falan olmamız lazım. neyse biraz sohbetin ardından baktım çocuk gayet efendi ve tatlı bir kahve içelim dedik. karşılıklı oturduk, laf lafı açıyor. havadan suda başlayan sohbet, sanattan politikadan devam etti. ben biraz şaşkınım, gerçekten de çok uyumlu gibiyiz çocukla. sonra benim aklıma bir anda dünyanın en klişe sorusu geldi. “son zamanlarda ne izledin ne tavsiye edersin”. çocuk kısa bir an düşündü ve şu cevabı verdi: “diriliş”. bir an inanamadım “neden” diye sordum. dedi ki: “tarihi hikaye, aksiyon var, oyuncular iyi” vs.

evet, yüzde 95 uyumlu olduğum adam bana “diriliş”’i izlememi tavsiye etti. tabi kısa bir an sessizlik oldu. ben bir su içtim, ne yapacağımı bilemedim. kafamda filmler uçuşuyor. netflix, hbo, iran sinemasından kısa sahneler görüyorum. içimden bir ses “sende sorun var, çocukla yüzde 95 uyumlusun, sen de diriliş izle” diyor. kendimden şüphe etmeye başladım.
    neyse sohbet devam etti. ama çocuğun hareketleri de bana batmaya başladı. şaka yollu ölçüyorum çocuğu “tesphin var mı” diyorum mesela. çocuk “ne alaka” gibisinden bakıyor. durduk yere soruyorum: “hesabı kim ödeyecek, erkek mi öder sence” diyorum. çocuk “kalkıyor muyuz” diyor. işler iyice karıştı. diriliş beni bitirdi. acaba buraya doblo’yla mı geldi? nargile cafeden arkadaşlarıyla mı bulaşacak? ortak facebook hesabı mı açacağız vs.

bütün iç ızdırabım toplam 1 dk falan sürdü. çocuk bana baktı. dedi ki: “ingilizcesi aklıma gelmedi o an, the revenant: diriliş. oscar ödüllü film, dicaprio oynuyor”….

bir anda toparladım, kendime geldim, çocuk benim az önce neler yaşadığımı anladı ama çaktırmadı, çok kibardı, sakindi. doblosu yoktu, nargile sevmezdi. sonuç: yüzde 95 uyum :)
  • bu uygulamayı nedir ne değildir bakmak için dün akşam indirdim. kurdum, baktım bir sik anlamadım. ne fotoğraf koydum, ne profilime bir şey yazdım. hiçbir şey yok bak. neyse telefonu şarjda bıraktım, tuvalete gittim geldim, 6 dakika içinde 9 adet mesaj gelmiş hepsi erkek. ulan noluyor gay mi yaptım acaba kendimi demeden baktım cinsiyetimi female. 9 tane mesajı fotoğrafsız, yazısız profile ne tür insanlar atar?
    dün geceden beri öyle duruyor profil şu an 50'yi geçkin mesaj 160 like var anasını satayım.
    ya fotoğraf yok, bir kelime yazı yok. hiçbir yaşam belirtisi yok benim tarafımda. herif bana malafatın santimetresini söylüyor, öbürü "hiç grup yaptın mı?" diye soruyor. türk kızının götü neden kalkık diye soran arkadaşlar nerede? merak eden indirip cinsiyetlerini kadın yapıp bıraksınlar öyle, başka bir şey yapmasınlar baksınlar neler oluyor, neden götleri kalkıkmış. ahahahaha.

ertesi gün gelen edit: hayatımın hiçbir döneminde bu kadar ilgi görmedim. uygulamayı silemiyorum. öyle bıraktım duruyor... gelen mesajları okuyorum.

haftalar sonra gelen edit: burak diye biriyle tanıştım, şu an çok mutluyuz.

aylar sonra gelen edit: burak'la ayrıldık.
  • profilinde "merhaba! veya nasılsın? diye mesajlaşmaya başlayacaksanız, hiç mesaj atmayın daha iyi" yazan kadınlar var. bunları okuyunca, insan ne yapacağını şaşırıyor. "dolar 4.5 olur, yatırım tavsiyesi değildir" falan mı yazacağız? konuşmaya nasıl başlıyoruz anlamadım?
  • imajtahtalarının* feel topaklarının birinde gördüm. herif çok yalnızım, nabıcam ne edicem falan diyordu. birisi de bu siteyi önermişti. lan dedim ben de yalnızım, ben de sıkılıyorum. zaten komuniti fiilin dedim, aynı bu herif gibiyim diye kendi kendime söylendim. sonra ver elini siteye girip profil açma. açtım açmasına, yazdım bi' şeyler. öyle tırto, laf olsun torba dolsun şeyler. sonra manitalara baktım, güzeller yalan yok. bi tane gördüm, vay dedim bakayım hemen fotosuna. açtım tam bakacaktım... hayır dedi, olmaz güzel kardeşim. bu site öyle senin bildiğin sitelerden değil. önce koy fotonu, sonra bak kimin fotosuna bakacaksan. yok öyle anonim anonim dolanıp, çok karanlığım, çok farklıyım, kimse beni anlayamaz mesajı vermene de hiiiç gerek yok dedi. senden çok var burada diye de ekledi. neyse fotoyu da koyduk. manitaya baktık, iyi lan çok güzel. sanıyorum ya amk mesaj atacağım hemen cevap gelecek oo selamlar merhabalar buluşmalar içki kola sonra seks. yok ya, cevap da vermedi ablamız. sonra niye vermiyor* diye geldim sözlüğe baktım. burada da bi kaç kenkem demiş, profil dolu olcak hacı olmuyor orada işler öyle. yonja mı sandın sen orayı diye. dedim he lan doğru diyorsunuz, yazdım da yazdım yazdım da yazdım. ama ne yazma, artlı thoulu thereforlu falan cümleler kurdum*. sonra başka birine yazıldım. yok yine cevap yok, lan sonra bi şey oldu. geldi biri profilime baktı. vuay profili doldurduktan sonra resmen çik megnıt, fuuliş kazanova falan oldum diye düşündüm, yok o da yalan. ta japonyadan 36 yaşında bi makikosanmış. dedim uzaksın, olmaz. neyse yine araştırıyoruz, ne olcak halimiz. yalnızız tabi, siz bilmezsiniz bunun ne demek olduğunu. derken sonra başladım soru cevaplamaya. yaklaşık 400 küsür soru cevapladım. ben cevapladıkca metçmeyking hedesi düşmeye başladı. benim tru peyır, sağl meytim benden uzaklaşmaya başladı. lan olm yalan mı söylesem acaba diye düşünmeye başladım. yapmadım tabi, itliğimden, snobluğumdan ödün verir miyim? hayır elbette vermem. neyse devam dedim yine bakınıyorum, sonra biri gözüme çarptı az göz gezdirdim falan en son yine mesaj attım. sonradan gördüm ki o da yahudiymiş. lan dedim, bende şans olsaydı zaten önümde sikle doğmazdım. sonra çıktım siteden. nabim amk, hem cevap vermiyolar hem essay yazar gibi doldurduk bi ton. bi sike de yaramadı. sikeyim, yine 31 yine 31. anlayacağınız o ki oradan da ekmek yok efendiler.

not: din dil ırk gözettiğimi sanmayın, nefes alsın yeterciyim. *

edit: yok amk. uc kıza mesaj attım bi kızdan mesaj aldim. kizlardan biri yabancı digerleri türk idi. türklerden biri hoş diye cevap almak için ugrastim sonra siklemedi ben de hesabı kapadım. yok arkadaş karı kız bizim işimiz değil demekki. sikimi de kesip aticam zaten.
  • male/female olayını kavrayamayacak kadar ingilizce fakiri insanlarla dolu.
  • erkeğim ve gelen önerilerin en az yarısı gerizekalı erkekler. başta seçiliyor ya male female diye. onu kiminle seks yapmak istiyorsunuz diye algıladı heralde salaklar.
  • adeta bir ülkem laboratuvarı, çok ilginç duygulara gark eden bir platform.

üzerine alınıp çemkirecek olanlara peşinen bildiriyorum, topluluktan bahsederken kendimi de ayırt etmiyorum. son tahlilde aralarına girdiğime göre, benzeri bir şeyler bende de vardır belki, neden olmasın?

- bazı insanlar var, öğretilmiş cinsiyet kalıplarının ötesine asla çıkamıyorlar. erkekler kendi kudretlerini sergilemeye çalışıyorlar mesela: bacaklarını yayıp kasık seviyesinden çekilmiş fotoğraflar mı dersin, araba anahtarını sallayanlar mı dersin, açıklama bölümüne atarlı giderli maçoluk saçanlar mı dersin...

- bazı insanlar var, ne kadar renkli bir hayat yaşadıklarını göstermeye ant içmişler sanki. bir fotoğrafta yamaç paraşütünden selam çakıyor, öbüründe snowboard yapıyor, bir diğer fotoğrafta louvre müzesinin önünden sesleniyor. ama sanki o anları yaşamamışlar da bulundukları yerlere zımbayla tutturulmuş gibiler. garip bir eğretilik... bir anı sırf "yaşadım bak gör beni" demek için yaşamışlar da orada olmanın tadını pek de almamış gibiler.

- bazı insanlar var, entelektüel birikimlerini göstermek için çabalıyorlar. profil fotoğraflarında sevdikleri, etkilendikleri yazarların fotoğrafı duruyor en başta. kendilerini tanıttıkları yazıda uzun uzun neler bildiklerini anlatmaya çalışıyorlar. ama öyle bir duruşları var ki sanki gönderme yaptıkları kitapları okurken onu okumanın hazzına varamamışlar da yalnızca "bak, ben bunu da biliyorum" demek için okumuşlar, o bilgiyi ezberleyip beyinlerine zımbalayıvermişler. yine, bir garip eğretilik.

bu grupların dışında insanlar var mı? vardır elbette. gel gör ki insan yığınımız nasıl yaşanacağını bilememişler de gördükleri, yüksündükleri hayatların replikasını yaşıyor gibiler.

ilginç, gerçekten çok ilginç.
  • açık ara favorim olan arkadaşlık sitesi.

hem ciddi ciddi kullanmak amacıyla, hem de merak ettiğim için aşağı yukarı varolan tüm arkadaşlık sitelerini kullanmışlığım var.

okcupid'e 3 sene kadar önce üye olmuştum, nitekim 10 ay kadardır birlikte olduğum* ve hayatımın en anlamlı ilişkisi olan hatunla da buradan tanıştım.

pek çok başka siteye 1 hafta bile dayanamadım.
    -
    arkadaşlık sitelerinin kalitesini ve kullanılabilirliğini belirleyen bence temel 2 faktör var:

1) sitenin arayüzü, yani kullanım kolaylığı
    2) hedef kitlesi, yani kullanan kişiler
    -
    okcupid kullanımı gerçekten kolay olan bir site, sayfaları fazla kalabalık değil, mavi-beyaz tertemiz bir arayüzü var.

profillerde "essay" diye geçen, kendinizle ilgili bazı bilgileri uzun uzun doldurabileceğiniz kısımlar var.
    buna ek olarak ilişki durumu, boy, kilo, din, dil, etnik köken vs şeyleri seçebileceğiniz bir kısım var.

benim favorim ise "match questions" kısmı. sitede binlerce soru var, ben 2600 küsur tanesini doldurmuştum zamanında ama hala vardı.

size örneğin, "aşağıdakilerden hangisi sizin için en romantik buluşmadır?" diyor. siz kendi cevabınızı işaretliyorsunuz, aynı zamanda karşınızdaki kişinin hangisini işaretlemesini istediğinizi yazıyorsunuz. (birden fazla seçenek olabilir)

bu sorular doldukça, sitedeki diğer kullanıcılarla aranızda bir "match percentage"* bir de "enemy percentage"* oluşturuluyor. buna göre insanlarla konuşabiliyor, tanışabiliyorsunuz.

"essay" kısımlarının sonunda "you should message me if..." yani "bana mesaj atmalısınız, eğer..." diye bir bölüm var, burada kişiler genelde tanışmak istedikleri kişilerin kriterlerini yazıyor.

dünyanın her yerinden güzel arkadaşlıklar kurdum bu siteden, yukarıda belirttiğim gibi hayatıma giren en önemli kişiyle buradan tanıştım, buna ek olarak kısa süreli birlikteliklerim de oldu. detaylı bir profil doldurma ve uyum yüzdesi sistemi olduğu için kafa yapımın uygun olduğu insanlarla tanışma olasılığım çok yüksek ve çok keyifle kullanıyorum.

-

türkiye'deki özellikle erkek kullanıcıların ciddi bir kısmı, profillerindeki "essay" kısımlarını boş bırakıyor ve hiç soru cevaplamıyor, ya da 5-10 soru cevaplıyor.

karşısındaki kişinin profilini de okumuyorlar, "20-25 yaş arası kadın" diye aratıp önüne gelen herkese dümdüz mesaj atıyorlar.

şimdi bir tarafta kendini güzelce ifade eden, kendini iyi bir şekilde tanıtabilen ve karşısından ne beklediğini bilen bir adam var; diğer tarafta profilinizdeki hiçbir şeye bakmamış olan "slm nbr" yazan davar var. siz olsanız hangisine yazarsınız?

"bu site de, x, y, z siteleri de işe yaramıyor" diyen arkadaşlar lütfen dönüp bir kendinize bakın. burada kesinlikle fiziksel çekicilikten bahsetmiyorum, hal tavırlarınızı inceleyin.

site değişince karşınızdakilerin size tavrı mucizevi olarak değişmeyecek tabii ki, sizin de biraz sitenin gerekliliklerine göre davranmanız gerek.

-

tl;dr - okcupid güzel bir site, ama ingilizce bilmek lazım, hem kendi profilinizi doldururken hem de karşınızdakine yazmadan önce onun profilini incelerken vakit harcamanız gerekiyor. çoğu kişi mesajlarda sıfırdan tanışıp konuşmayı sevmiyor ve profillerini okuyup yazmanızı tercih ediyor.
  • gördüğüm en sofistike dating aplikasyonu. bir hayli çetrefilli ve karmaşık filtreleri mevcut. arayışlarınız, yönelimleriniz vs.'yi çok detaylı biçimde belirleyip karşınıza çıkacak ve sizi görmesini/görmemesini istediğiniz insanları buna göre filtreleyebiliyorsunuz. bunun haricinde yine çok dallı budaklı bir profilleme sistemine sahip. cinsellik, randevulaşma, ahlak, yaşam stili, din vb. kategorilerde yüzlerce soru cevaplayarak profil oluşturuyorsunuz. üstelik bu çoktan seçmeli sorulara açık uçlu cevaplar da yazarak profilinizi daha da kişiselleştirmek bile mümkün. dating aplikasyonu değil üniversite giriş sınavı mübarek. işte bu sorulara verdiğiniz cevaplarla aplikasyon sizi diğer kullanıcılarla eşleştiriyor ve kiminle % kaç uyumlu olduğunuzu görebiliyorsunuz. bunun haricinde aplikasyon sizi verdiğiniz yanıtlara göre çeşitli sıfatlarla da etiketliyor: seks düşkünü, romantik, muhafazakar, aç gözlü, tutumlu, dost canlısı, agresif, merhametli, kibirli, vb. etiketler profilinize yapışıveriyor ve herkes bunları kabak gibi görüyor. tinder vb. app'lerde olduğu gibi sağa sola kaydırarak profilleri elemek ve sadece karşılıklı beğendiğiniz kişilerle sohbet etmek de mümkün ancak kimseyle eşleşmeden de istediğiniz herkese mesaj atabilirsiniz. ancak dediğim gibi aplikasyon ve kullanıcı profilleri o kadar sofistike ki insanları incelemeye vakit ayırmadan heyecanla sağa sola koşmaya başlar, her önünüze gelene yazarsanız avucunuzu yalama olasılığınız o derece artıyor. o profiller boşuna doldurulmamış, insanlar oturup okumanızı bekliyor.

gelelim benim deneyimlerime. geçtiğimiz ay bir hesap açarak binin üzerinde soru cevapladım, kişilik profilim oluştu. önce izmir sınırlarında bakındım. karşıma çıkan profilleri pek gözüm kesmedi açıkçası. sonra dünya geneline açıldım ve 3-4 hafta içerisinde yüzlerce like birikti, birikti birikmesine ama ücretsiz sürümde sizi beğenenleri göremiyorsunuz, sadece profilinizi ziyaret edenleri görmenize izin var-gerçi onu komple kaldırdılar ben şu satırları yazarken- bu sırada bolca tanışma mesajları da aldım fakat ilk başlarda nezaketen hepsine yanıt versem de bir süre sonra çoğu "selam" ya da "hi" şeklinde giriş yaptığı için üzülerek hiçbirine dönüş yapmamaya başladım. gerçekten bir süre sonra mesaj kutunuz birbirinin aynı selam mesajlarıyla dolup taşıyor ve kalabalıktan sıyrılan birilerini arar oluyorsunuz. yani zaten şunu senelerdir bütün dating app'leri için söyleyip duruyorlar, kuru bir "selam"'la giriş yapmayın diye ama dinleyen yok. neyse.

bir süre sonra sıkılıp işleri biraz renklendirmeye karar vererek dayanamayıp premium paket satın aldım ve çok büyük kısmı yabancı olan 500 civarı talibimin profillerini inceleyip tek tek elemeye başladım. yurtdışından birkaç tanesini geri beğendim. kanada'dan bir tanesine dibim düşünce ilk kez birine ilk adımı atasım geldi ve esprili biçimde "ne zaman evleniyoruz?" temalı uzunca bir mesaj attım. amacım tamamen gırgırdı tabii ki. okyanus ötesindeki elin kanadalısıyla nasıl olsa bir şey yapamam, bari geyiğine flörtleşeyim diye düşündüm açıkçası. derken yakışıklı kanadalım "mesajın çok hoştu. ay sonunda arkadaşımın düğünü için türkiye'ye geliyorum, gelince görüşelim, bu da whatsapp numaram" demesin mi? o an elim ayağıma dolandı. girdiğim şoktan çıkar çıkmaz telefonunu kaydedip tekrar mesaj attım ve "hay hay, görüşelim" dedim. dalga geçerken resmen yanlışlıkla kanadalı date ayarladım kendime yahu. şayet ekmezse ay sonunda yakışıklı kanadalımla mürüvvetime eriyorum sayın suserlar. belki beni dönüşte bavuluna koyup götürür buralardan. gerçi sesi soluğu çıkmadı kaç gündür, kesin başkasını buldu hain herif. halbuki türk misafirperverliğini göstermeye hazırlamıştım kendimi şlsdkf. neyse ben gideyim de biraz daha soru cevaplayayım. belki şurada küçük bir isveçli vardır.

edit: entry'yi yazdığımdan beri kanadalı'yla ilgili çok fazla mesaj geldiği için artık bir basın açıklaması yapmak mecburi oldu. kanadalı tekrar mesaj atmadı maalesef. ben de son mesajı atmış kişi olarak daha üstelemek istemedim. ondan ses çıkmayınca bayramı fırsat bilip tatile çıktım zaten. tam bir ne bileyim sen mesaj atmayınca evlendim ben de vakası oldu anlayacağınız dşdjşsf. sağlık olsun. umudumuz norveçlilerde.
  • erkeklerin cidden bokunu cikarttigi site.

4 gun once kadar eski ciktigim hatunlardan birinin profiline bakmak icin fake hesap acmistim. killanmasin amaciyla hatun profili actim, google images'tan da "hot girl" yazinca cikan ilk fotograflardan birini koydum.

az once girdim baktim ki;

455 like, 71 msg.

mesajlari actim karistiriyorum; cogunlugu "wanna fuck?"

ulan olm cosmos belanizi verecek lan. online dating dediysek de bu kadar degil.

son yarim saattir bir elemanla konusuyorum. eleman, gecenin 2'sinde bir kizin hic tanimadigi bir erkegin evine gideceginden ve ona her turlu zevki yasatacagindan o kadar suphesiz ki, "ben gelemiyorum sen gel ahan da adresim bu" diyip bos araziye gonderseniz tipi$ tipi$ gidecek..

online dating sitelerinde erkeklerin konuyu direkt olarak sekse getirdiklerini biliyordum ama bu kadarini da beklemiyordum.

not:
    birlesik devletlerde dijital yollarla islenen taciz suclari federal suc kapsaminda yanlis hatirlamiyorsam. buna ragmen erkeklerin gozu donmus durumda. bir kadin icin ise bu tip erkekleri avcunda oynatmak cok kolay. ben bile su erkek halimle neler neler anlattirdim adamlara..

tl;dr:
    her onunuze gelene inanmayin bu sitede. kalbiniz kirilir, bobreginiz eksilir. *
hesabın var mı? giriş yap