• -hangi keki istiyosunuz bagyan? üzümlü? bu mu?
    -ehhghgh evet evet okek.. sarin evde yiycem.
  • (bkz: kek)
  • iş yemeğinde rastlanılabilen bir "hıçkırık" ünlemi... ulan çok aşağılık duruma düşürür insanı... kimseye dilemem.
  • bulmak icin: ilgili sayilarin asal carpanlarina ayrilmasi; bahsi gecen asal carpanlardan ortak olanlarindan ussu en buyuk olanlari ve ortak olmayanlarin carpilmasi gereken matematik hedesi.. ornek olarak 12 ile 90 in okekini bulmak icin 12=2^2 * 3^1, 90=2^1 * 3^2 * 5^1 yazilir, bunlardan "2^2 * 3^2 * 5^1" hesaplanarak okek 180 olarak bulunur..
  • okek(a,b) * obeb(a,b) = a * b olduğu için öklid algoritmasıyla kolayca bulunabilen hede.
    (bkz: öklid bölme algoritması)
    (bkz: euclid algoritmi)
  • (bkz: lcm)
  • genelde obeb ten daha cok sevilir. ilginc bir karizmasi, aurasi vardir, sempati yaratir, dile pelesenk olur.
  • başıma bir şey gelmeyecekse, bunun da obebin de allah belasini versin. cok agir konusucam sozluk.

bolme carpma asal sayilar falan bitti ama bu noktaya kadar bi sey anlamayanlar bunlari bir potada eritsin dedin. tamam cok guzel dedin ama arkadasim sana bi sorum var: "neden kisaltma?". bu konulari o ana kadar anlamayanlar sayilarda rakamlarda kendini kaybederken, bir grup sanssiz genc beyin de gecesinde gunduzunde bu ikisini kelime sanarak sozluklerde arayip heba oldu yaziktir ya.

ruyalarimda cumle icinde kullanmaya calistim ben bunlari anlam yuklemeye calistim. ilkokul askima obeb dedim ben ya. lan adam gibi tek tek soylesen olur musun, nereye yetisiyosun! kib!bye!

(bkz: çocukluk dönemi sanrıları)
  • ortak katların en küçüğü'nü anlatmak için kullanılan kısaltma.
  • isminden dolayı hiç ciddiye alıp da öğrenemedim, öğrensem de hep geçici hafızaya aldım ben bunu. nerde bir hipotenüsün, bir integralin karizması, nerde tırt okek-obeb.
hesabın var mı? giriş yap