• başiktaşta bursa iskender'in ordaki küçücük sevimli kahve.
    güleryüzlü çalışanları, sıcak ortamı, keyifli müzikleri ile evde gibi çay - kahve içilebilecek bir mekan.
    fiyatları uygun menüdekiler leziz.
    e daha ne olsun!
  • osmanlı'dan günümüze taşınan ''okkalı kahve'' tabiri kahvesi bol ve büyük fincanda servis edilen türk kahvesi olmakla beraber, bol köpüklü , eski deyişle bol kaymaklı kahve isteğini dile getirmek için de kullanılır.

osmanlı saraylarında okkalı bir kahve için , suyun daha önceden kaynatılıp oda sıcaklığında iken kullanıldığı bilinmektedir...
  • beşiktaş'ta kahveleri ve tatlıları lezzetli, çalışanları ve işletmecisi itici mekan. hele o işletmecinin yanınıza gelip en yapmacık ses tonuyla, ezberlenmiş cümlelerle kahveleri anlatması dayanılmaz.. eskiden daha sık giderdim ama laubali çalışanları ve itici işletmecisi sebebiyle yakınındaki kahvecilerde yer bulamazsam uğruyorum artık.
  • beşiktaş şubesi kapanmıştır ve ziyadesiyle çok üzmüştür, yerine kallavi kahvecisi açılmıştır. deniyorum kahvelerini şu an kervansaray 250 ml olarak geldi ve kalbimi fethetti.

edit: merhaba arkadaşlar izninizle edit yapacağım. çalışan arkadaş ulaştı ve şubenin sadece ismen değişikliğe gittiğini, okkalı zincirinin kallavi olarak yalnızca isim olarak değişip, işletmecisi ve işleyiş şeklinin aynı olduğunun bilgisini verdi. sevgiler
  • bir fincan başına 5 gram türk kahvesi ile yapılan, normal kahvenin biraz daha ağır olanı.
  • profilo alışveriş merkezinin altında nefis kahvesi ile tiryakisi olunan makul fiyatlı mola mekanı.
  • --- spoiler ---

beşiktaş'ta pek de özelliği olmayan daracık bir sokak, küçük sayılabilecek bir dükkan...ilk oturduğunuzda kafanızda "pek de memnun kalkmayacağım galiba ben buradan!" önyargısı baskın! derken daha önce adını bile duymadığınız pek çok kahveden oluşan zengin bir liste geliyor önünüze, karşınızda samimi bir merhaba ve sımsıcak bir gülümseme ile...liste şaşırtıcı derecede zengin;
    menengeç, dibek, kakuleli, damla sakızlı, yumuşak/sert içimli türk kahvesi gibi hepimizin bildiği alternatiflerin yanı sıra hatay kahvesi (içimi oldukça sert bir kahve, masaya damlasa deler geçer o derece), tatar kahvesi (üzerinde bir parça kaymakla servis edilen türk kahvesi), yandan çarklı (yanında kıtlama şekeri ile servis edilen bir kahve), adana gar kahvesi, kervansaray (keçiboynuzu tozu içeren ve oldukça lezzetli "tatlı" bir kahve) gibi "daha az bilinen, hatta benim bazılarını daha önce hiç duymadığım pek çok çeşit var seçenek olarak...

benim gibi, türk kahvesini seven ama miktarını az bulanlar için güzel bir yöntem geliştirmişler, kahvenizi seçerken, "okkalı" olsun derseniz, çok cüzi bir fark ödeyerek daha büyük fincanla servis alabiliyorsunuz, kesinlikle artı puan!

"40 yıllık hatır, 400 yıllık gönül dostunuz: kahve!" sloganı ile hizmet veren bu sevimli "yeni mekan", hizmet kalitesini, makul fiyatlarını ve samimiyetini kaybetmediği sürece yıllarca müdavimi olunabilecek kadar özel bir yer gibi durmakta

kendilerine okkalı bir selam çakıyor, en kısa sürede tekrar görüşmek üzere diyorum!

merak edenler için adres;

ıhlamurdere cad. yenihamam sok. no:3 (sinop mantı'nın karşısı) beşiktaş
    --- spoiler ---

kaynak:
    http://www.egemen.org/okkali-kahve-besiktas
  • beşiktaş ın minik molalanma noktası. filtre kahvesi dahil her bişeyi pek bi nefis pek bi tadılasıdır.
  • gidin, görün, kahvelerden tadın. her yöreden degişik türde kahveleri ayagımıza getiren hos, calısanlarıyla sıcak gidilesi mekan.
hesabın var mı? giriş yap