şükela:  tümü | bugün
 • sazli ve bilhassa sozlu bir grup. her sarkilari baska bir hikaye.
  (bkz: the war criminal rises and speaks)
  (bkz: westfall)
 • grupta bir edebiyatcı var sanki. kalkıpta "fall is my favorite season, like falling to reasoning why you crashed from on high" denmez ki. albumun adı da kulaga küpe olacak cinsten:
  "don't fall in love with everyone you see"
 • shearwater da aynı ekibin diğer bir güzide grubudur, alaka gösteriniz.
 • isimlerini tatyana tolstaya'nın bir hikayesinde st. petersburg'da var olan bir nehirden esinlenmiş grup.

  - önce orjinalliği bozmamak adına nehirin gerçek ismi okkerut river kalsın demişler.
  - bu zamanla önce 'occerville river' sonra 'okkerville river' ve son olarak da bugünkü isimlerine kadar evrim geçirmiş.

  ilk başlarda bright eyes'ın biraz daha cesur olanı gibi algılasam da zamanla aslında bir türev olmaktan ne kadar uzak olduklarını ispatlamışlardır bana. evet bir saddle creek grubu değiller ama bir two gallants kadar başarılı sözlere, birleştirsen roman olacak kalıplara ve en az bir bright eyes kadar heyecan verici melodilere sahiptirler.

  anlatmak istediklerini şarkının hemen başında iletirler. giriş gelişme sonuç yoktur. kaç parça olduğu bilinmeyen yap-boz gibidirler. bazen ne kadar birleştirirseniz birleştirin asla tamamını göremezsiniz bazen de daha tek parça yerine oturmadan kendinizi bırakırsınız. ne fazla ne az, duymak istediğiniz kadar size seslenir okkervil river.
 • turlarda kaydedilmiş şarkılardan oluşan golden opportunities mixtape albümlerini kendi web sitelerinden sunan, bu kervana katılmaktan çekinmemiş, yaşayan en anlamlı grup.

  (bkz: http://www.okkervilriver.com/)
 • kuruldukları yıl 1998'de:

  will sheff - vokal, beyin
  jonathan meiburg - vokal, gitar
  zach thomas - bas
  seth warren - davul

  gibi bir dizilişe sahip olan grup:

  davulcuları seth, california'ya taşınma gerekçesiyle ayrılmaya karar verir, yıl 2003. sonra will sheff bir konserlerinde gördüğü swearing at motorists grubu davulcusu travis nelsen'i down the river of golden dreams albümü kayıtları için davet eder gruba, aynı yıl. o da sağolsun kırmaz. zaten daha sonra grubun full-time davulcusu olur, halen de öyledir. yine bir başka davulcu olan mark pedini'de sadece don't fall in love with everyone you see albümünde çalmak için grupla beraber olmuştur bir ara.

  grubun günümüz dizilişi de şöyle:

  will sheff - vokal, beyin
  jonathan meiburg - vokal, gitar
  brian cassidy - gitar
  patrick pestorius - bas
  travis nelsen - davul
  scott brackett - klavye

  bu listede; brian cassidy yakın zamanda gruptan ayrılma kararı aldığından halen devam eden turlara katılmıyor. onun yerine the wrens grubu gitaristi charles bissell geziyor dünyayı. yakın zamanda da grubun full-time gitaristi olacakmış kendisi.

  yine grubun turlarında yer alan klavyecisi scott brackett değil justin sherburn, kasım 2007'de gruba dahil olmuş. ama scott gruptan ayrıldığı için değil, o da halen içinde projenin, klakson çalıyor falan.

  jonathan meiburg da shearwater ile kafasını iyice bozduğundan turlara çıkmıyor. zaten will sheff varken kendisine de pek iş düştüğü söylenemez.

  öyle böyle mükemmel bir şekilde kotarıyorlar olayı, helal olsun hepsine.
 • benim mi algı yollarım kapalı yoksa kulaklarımda mı bir sorun var bilmiyorum ama duyduğum en iğrenç soliste sahipler. ya istemeyerek söylediği bir şarkıya denk geldim ya da hakikaten berbat.

  (bkz: okkervil river song)
 • her şarkısının üzerine ayrı ayrı eğilmek gerekilen, hem müzik hem de lyric bakımında dolu dolu bir grup. çok bilinmiyorlar belki ama böyle bilinmemeleri de ayrı hoşuma gidiyor.
 • (bkz: call yourself renee) şarkısıyla kendisine aşık olduğum grup. bence vokalin sesi ile sarkılar çok uyumlu çok soft . bir süredir aradığım tadı ve şarkıyı artık bulmuş gibi hissediyorum .