şükela:  tümü | bugün
  • norveç'te yayın yapan tv2 adlı kanalın yeni yayın döneminde iddialı bir şekilde yayınlamaya başlayacağı bir televizyon dizisi. dizide rusya'nın norveç'i işgali gibi ilginç bir tema işleniyormuş.

http://tr.sputniknews.com/…20150827/1017382133.html
  • rusya ile norveç arasında kriz oluşturacağı düşünülen dizi.
  • bu aralar artenin de yayinlamakta oldugu dizi. ilk bolumler itibariyle izlenimim gayet olumlu.
    zengin petrol kaynaklarinin cikarilmasina alternatif cevreci politikalar yuzunden karsi cikan norvec ab'nin de destegiyle bu kaynaklari rusya'nin isletmesine izin vermek durumunda birakilir.
    hazirliklari ukrayna'daki son gelismelerden ve kirim ile donbas bolgelerindeki ayrilik hareketlerinden once baslasa da bu dikkat cekici diziyi guncel dunya siyasetinden ayri dusunmek zor.
    turkcesi isgal olan dizide rusya yavas yavas norvec'i fiili olarak isgal etmeye dogru gidiyor. gerilim de buradaki belirsizliklerin ulkeyi ve halkini korumak icin tavizler veren basbakan ve isgale acikca karsi ve ortulu olarak destek cikan gruplarin farkli tavirlari sonucu ulkeyi goturdugu yer.
    izlemeyi siyasi diziler sevenlere ozellikle oneriyorum.
  • yeni bitirdim ilk sezonu. taze taze izlenimlerim: bolca spoiler olabilir entryde baştan belirteyim.

politik bir dizi. rusya'nın norveç'i işgal etmesi üzerine dönen bir kurgusu var. norveç çevreci politikalarından ötürü fosil kaynaklı enerji üretmek istemez, toryum santralleri üzerinden enerjisini sağlamaya karar verir. rusya başta olmak üzere ab ülkeleri norveç'in üzerine adeta çullanır ve olaylar gelişir.

dizi iskandinav ülkelerinde demokrasi, direniş, devlet otoritesi, politika ahlakı, siyaset yapanların uslubu gibi konuları irdeliyor. buna mukabil iskandinav meraklılarını; insan ilişkileri, gündelik hayat babında doyurmuyor. karakterler ucuk kacık deli dolu farklı soğuk ülkelere has tuhaf değişik diyebileceğim tipler değil. gayet normal aklı başında sıradan abiler ablalar.

diyeceklerim bu kadar sözlük,
    soguk ülkeleri merak edenler izlese çok doyurmasa da, bir şey de kaybetmez. *
  • appeasement policy'nin ne menem bir denyoluk olduğuna dair güzel bir dizi. gerçi işgale direniş gösterenleri de tavizkarlar kadar hatta daha kötü gösteriyor.
  • aylar oldu bekliyorum yeni sezonu, çekecekseniz çekin onun bunun çocukluğunun anlamı yok. genel olarak avrupa yapımı politik dizileri seven birisiyim, bunda ise ilk 2 bölüm sıkıldıktan sonra gündelik hayat, konular, bireyler arası iletişim açısından diğer dizilerden aldığımdan daha fazla keyif aldım.

dizi norveç başbakanı ve onun koruma polisi üzerinde dönerek norveç'e yapılan ab destekli rusya müdahalesini anlatıyor. birkaç üstteki entry'de deli dolu, uçuk kaçık tipler yok denmiş de zaten dünyanın her tarafında bürokrasiye bulaşan insanların bir ağırlığı ve sıradanlığı vardır; mavi renk saçlı devlet başkanı ya da boydan boya dövmeli küpeli koruma polisi hiç görmedim zaten :)
  • ikinci sezonun daha ilk bölüm altyazıları sanki sansüre uğramış.. büyüksün rasputin saldığın korkuya bak.. vay anasını sayın seyirciler diyorum
  • gayet başarılı bir dizi.

öncelikle senaryo konusuna değinirsek; iskandinav ülkelerinin politikaları konusunda çok detaylı bir bilgi birikimim yok, ama bazı kaynaklarda, özellikle finlandiya ve norveç'te bir rus işgali korkusuna denk geliyorum. her iki ülke de, her an yanı başlarındaki süper gücün işgali ile karşı karşıya kalmaktan, kendi iskandinav sosyal demokrasisi ile aşırı yatırım yapılmaktan çekinilen orduları ile rus ordusuna karşı koyamamaktan oldukça korkuyor. hatta söz konusu ülkelerin ab ve nato üyeliklerinin, olası bir rus işgaline karşı kendilerini koruma amaçlı yapıldığı da savunulabilir. okkupert, norveç'in bu korkusunun güncel enerji konusu ile de gayet güzel harmanlanarak senaryolaştırılmış halini sunuyor.

dizi olarak da neyse ki, hollywood dizilerinde konu ne olursa olsun çok yaygın görülen o mıy mıy dramlar, kişisel duygu sahneleri yok. okkupert bir politik gerilim dizisi, ve olması gerektiği gibi sadece politikadan bahsediyor, oturup saçma sapan aşk hikayeleri, beylik laflar ve drama unsurlarına maruz kalınmıyor.

belki tek eleştirim, giriş* görüntülerinin gayet güzel olmasına rağmen müziğin diziye pek uymaması.

özellikle diplomasi ile ilgilenenlerin bu dizini ayrıca döndüre döndüre izlemesi gerekir.
  • house of cards gibi rusya'yı kötüleyen dizi çok zaten ama bu norveçliler çıtayı yükseltmiş. çok da güzel yapmış. zamanında finlandiya'ya işgal düzenleyen eşcinsel düşmanı faşist bi ülke rusya. göte göt demişler. kendilerini kutluyorum.

--- spoiler ---

yalnız dizinin tarafları çok belirsiz. klasik abd dizi ve filmlerinde iyi ve kötü taraf belliyken bu dizide ben hangi tarafı tutacağımı şaşırdım. rusya zaten saf kötülük.

ülkesini işgal eden rus diplomatları koruyup rus çıkarları adına iş yapan ve bunun sonucunda rus torpiliyle norveç'in emniyet müdürü olan djupvik denen vatan haini sanki dizinin esas çocuğuymuş gibi gösteriliyor. üstelik bu tip norveç gibi hukukun üstünlüğü ile yönetilen bi yerde onlarca polisin önünce adam infaz edip delil karartıyor falan. çok enteresan.

karşı tarafta da ülkesinin rus işgaline tepki koyan ve askerle beraber direnişe geçen temiz kalpli bi abi var. adamın düşmediği bok çukuru kalmadı. koskoca norveç başbakanı adam defalarca kaçırıldı, ayrılıkçı polonlarca norveç'e satılmaya çalışıldı vs sonra infaz edildi algısı yaratıldı, terörist başı ilan edilip kırmızı bültenle arandı falan da filan da. sonunda fransa'da aihm'e gitti de siyasi sığınmacı olarak kaldı.

senaristler vatan haini djupvik'i ihya ederken başbakanı resmen itin götüne sokmuşlar. ben bi türk olarak üzüldüm norveç'e, rusya'ya beddua yağdırdım.* olayı nereye bağlayacaklar çok merak ediyorum.

--- spoiler ---