şükela:  tümü | bugün
 • 50'ler türkiye'sinde çıkmış bir çocuk neşriyatına verilebilecek en manidar isim..
  (bkz: günün dergi ismi)
 • 1955 yilinda en iyi muzik oscarini almis olan ciftciler ve kovboylar arasindaki surtusmeyi, federasyona henuz katilan oklahoma eyaleti baglaminda konu alan muzikal film.
 • muzikal olanin bestecisi richard rogers'dir.
 • ismi, kirmizi insan anlamindaki kizilderili 2 sozcukten turemi$, texas'in hemen kuzeyindeki amerikan eyaleti. hortumlariyla unlu bu eyalet, twister filmine de evsahipligi yapmi$tir.
 • balina avlamanin kanunen yasak oldugu eyalet.
 • 2000 yılında 60,3 ü busha oy vermiş olan abd eyaleti. görünen o ki,bush tan çok memnun kalmışlar ve bu seçimlerde %63 ü busha oy vermeyi planlıyormuş
 • darkest hour'un hidden hands of a sadist nation albümünden bir parça.
 • "the sooner state" olarak da bilinen amerikan eyaleti. bunun sebebi de 1889'da bu kızıldereli bölgesi yerleşimcilere açıldığında, herkes sınıra dizilmiş ve verilecek işaretle yarışa başlayıp arazilerini seçmek için beklemeye başlamışlar. ancak bazıları erkenden gidip arazilerini seçmişler. bunlar "the sooners" olarak adlandırılmış. sonra da bu ad eyalete kalmış. (tamamen gerçektir)
 • abd'nin orta-guney bolgesinde, guneyinde texas, dogusunda new mexico, batisinda arkansas ve kuzeyinde kansas bulunan eyaleti. baskenti oklahoma city'dir, diger onemli kenti okc kadar kalabalik tulsa'dir. eyalet, diğer tüm orta-batı eyaletleri gibi dümdüzdür, 3 metreden yüksek tek bir "tümsek" dahi göremezsiniz. kıta amerika'sının birliğe en son kabul edilmiş eyaletidir(1908) çünkü o bölge beyazlar tarafından "aha burada hiç bi poh yok burayı da kızılderililere verelim, dolansınlar burada" denilmiş ve koca eyalet bir reservation area olarak bırakılmıştır. sonra 19.yy sonlarında petrol keşfedilince, kızılderililerin elindeki bu son özgür alan da istilaya uğramıştır(bkz: land rush). yine de bu eyalette arabaların plakalarında "indian heritage"(kızılderili mirası) yazılmaktadır ironik-trajik bir şekilde.

  petrol dışında tarım ve hayvancilikla geçinir. çok önemli sanayi tesisleri yoksa da gene de görürsünüz tek tük. eyaletin okc'den batısı oldukça kurak olmasına rağmen okc'den doğusu inanılmaz ağaçlıktır. eyalet şeklinden dolayı "frying pan"(tava) olarak adlandırılır. insanları da diğer amerikalılar gibi, güleryüzlü, kibar ve kendi işlerine bakan tipler.

  eyalet biraz middle of nowherede gibi, etrafında fazla gezilecek görülecek herhangi birşey ya da büyükşehir falan yok. dallas gene en yakını ama orada okc'den veya tulsa'dan farklı pek birşey yok. okc de tulsa da kocaman şehirler ve oldukça gelişmişler ama gene de iç sıkıcılar(zaten amerika'da iç sıkıcı olmayan kaç şehir var allasen).

  iklimi karasal diye geçiyor ama yazı da kışı da bizim ankara karasal ikliminden daha sert. yazın inanılmaz sıcak(ama hakkaten arabistan sıcağı) kışları da oldukça soğuk oluyor(ama kutupsal soğuk değil). iki tane büyük üniversite var oklahoma university ile oklahoma state university. ikisi de eyalet üniversitesi ama ou daha büyük bir üniversite.

  sonuçta illa kaliforniya'da ya da doğu kıyısında okuyacağım demiyorsanız gelinmeyecek, kalınmayacak bir yer değil. amerika sonuçta, her yeri gelişmiş.
 • axl rose tarafindan 1995 oklahama bombalama eyleminden etkilenilerek yazilmis bir parca. bombalama eyleminin oldugu gun axl rose eren everly'nin actigi dava nedeniyle mahkemedeymis. sarkinin da bu olayla ilgili olmali. henuz piyasaya surulmese de chinese democracy albumu ile dinleme sansimiz olacak.

  erin everly kim diye sorulacak olursa, o da axl rose'un eski kiz arkadasi. sweet child of mine sarkisini onun icin yazmis. sonra kavga edip ayrilmislar.