şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1100 odalı yetmediyse demek.

  --- spoiler ---

  8. cumhurbaşkanı turgut özal'ın dinlence yeri olarak kullandığı marmaris okluk koyu'ndaki 4 oda, 1 salondan oluşan 230 metrekarelik cumhurbaşkanlığı konutu yıkılarak yerine görkemli bir yazlık saray yapılıyor. doğal sit alanı ve öçk bölgesi olarak koruma altında bulunan bölgede yer alan koyda inşasına başlanan yazlık sarayda 300 kişi aynı anda konaklayabilecek. üç hilal şeklinde bir kumsalı da içeren proje için mega ve süper yatların yanaşabileceği iki iskele ve deniz içinde sabit bungalovların inşa edilebilmesi için yaklaşık 11 dekarlık deniz alanı doldurulacak. muğla çevre platformu üyeleriyle birlikte meclis'te basın toplantısı düzenleyen chp muğla milletvekili akın üstündağ, "yazlığın yapımı yasal değil. koy balıkçılığa bile kapalı. hukuk dışı mevzuata aykırı yazlık sarayı durdurun. bu bölgeye uygun olmayan yazlık kaçak sarayın yapılmasına engel olacağız" diye konuştu.

  özal'ın yazlığı yıkıldı, erdoğan'a yazlık saray yapılıyor

  8. cumhurbaşkanı turgut özal'ın, alışılmış devlet adamı görüntülerinin dışında, şortlu ve bornozlu fotoğraflarıyla hafızalara kazınan marmaris'teki okluk koyu, bundan böyle iskelelerinde lüks yatların demirlediği görkemli bir yazlık saraya ev sahipliği yapacak. cumhurbaşkanlığı için için inşa edilen 4 oda, 1 salondan oluşan ve toplam 230 metrekarelik yazlık konut yıkıldı, yerine ise cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan ve misafirlerini ağırlayacak olan görkemli bir yazlık saray inşa ediliyor.

  muçep ve chp'li üstündağ mecliste gündeme getirdi

  'yazlık saray' ifadesinin sahibi ise chp muğla milletvekili akın üstündağ. muğla çevre platformu (muçep) üyeleriyle birlikte önceki gün tbmm'de bir basın toplantısı düzenleyen chp'li üstündağ, seçim bölgesinde yapılması planlanan yıkım projeleri ve bunların neden olacağı tahribatlara ilişkin endişeleri basın mensuplarıyla paylaştı.

  tarih, doğa ve tarım termik santral tehdidi altında

  muğla'nın yatağan ve milas ilçelerinde bulunan mevcut termik santrallerin özelleştirildiğini ancak iki ilçede de yeni termik santrallerin inşa edilmesinin gündemde olduğunu vurgulayan üstündağ, antik kentlerin, ormanlık alanların ve zeytinliklerin tehdit altında olduğuna dikkati çekerek, yatağan ve milas'taki termik santral projelerinden derhal vazgeçilmesini istedi ve ekledi: "hiç bir şey insan yaşamından daha kıymetli değildir."

  erdoğan'a '300 odalı yazlığı ne yapacaksın?' sorusu

  basın toplantısında marmaris'te cumhurbaşkanlığı tarafından ikinci bir kaçak sarayın yapımına başlandığını dile getiren üstündağ, uzaydan bile göründüğünü belirttiği yazlığın inşa edildiği alanın imara açık olmadığını öne sürerek, "400 çalışanı olacağı belirlenen bir yazlık. denize dolgu yapılarak bu kaçak sarayın önüne, iskeleye yatların demirlemesi planlanıyor. soruyorum: 300 odalı yazlığı ne yapacaksın? sen bu sarayda bütün sülaleni mi tatil yaptıracaksın yoksa çoluk çocuğu çok olan katar prenslerine mi tatil yaptıracaksın? mega yatlar kimin için yapılıyor? katar'ın zengin arap şeyhlerinin yatları mı demirleyecek buraya?" diye konuştu.

  'alan sit olmaktan çıkarılmış'

  okluk koyunun birinci derece sit alanı olduğunu da anımsatan üstündağ, "500 metre mesafede planlama yasak buna rağmen inşaat başlamış yüksek duvarlar örülmeye başlamış. özellikle adrese teslim bir plan değişikliği olduğunu gösteren en önemli nokta ise yazlık sarayın olduğu gökova 1/ 25 bin planda değişiklik yapılmış ve sit alanı olmaktan çıkarılmış. çevre ve şehircilik bakanlığı oluruyla tescil edilmiş durumda. niye o kadar yer varken özellikle gökova bölgesi yazlık sarayın olduğu bölge tescil ediliyor. bu kamuoyundan özellikle kaçırılıyor. bunun nedeni yazlık sarayın bir an önce yapılmasını sağlamaya yöneliktir" iddiasında bulundu.

  'yazlık kaçak saraya engel olacağız'

  yasal olmadığını öne sürdüğü yazlık inşaatının çevreye de zararlar verdiğini kaydeden chp muğla milletvekili akın üstündağ, "söz konusu alanda yapılaşma yasa dışıdır. koy, balıkçılığa dahi kapalı. biraz ilerisi akdeniz foklarının yumurtlama alanıdır. yazlığı çevreleyen yüksek duvarlar uzaydan dahi görülme durumundadır. buradan sesleniyorum: hukuk dışı mevzuata aykırı yazlık sarayı durdurun. doğaya zarar veren yapılaşmayı ve çevre katliamını durdurun. bu çevre katliamını engelleyecek her türlü yasal girişimi yapaya kararlıyız. bu bölgeye uygun olmayan yazlık kaçak sarayın yapılmasına engel olacağız" diye konuştu.

  yazlık sarayla ilgili süreç nasıl işledi?

  tam adı 'marmaris cumhurbaşkanlığı devlet konukevi dolgu ve iskele projesi' olan yapılaşmayla ilgli çed süreci için çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından 28 şubat 2017 tarihinde 'çed nihai' kararı verildi ve ardından inşaat çalışmalarına başlandı.

  hazineye ait arazi, kasım 2016'da tahsis edildi

  projeyle ilgili hazırlanan tanıtım dosyasında 30 milyon tl bedeli olduğu belirtilen cumhurbaşkanlığı yazlığı için marmaris'e bağlı karaca mahallesi, küçükokluk mevkiinde mülkiyeti hazineye ait olan 644 parsel numaralı arazi, kasım 2016'da "cumhurbaşkanları ve misafirleri için dinlenme yeri olarak kullanılmak üzere" cumhurbaşkanlığı genel sekreterliği'ne tahsis edildi.

  cumhurbaşkanlığı yazlığı bittiğinde nasıl olacak

  proje tanıtım dosyasının eklerinde yer alan görsellerde ise inşaat tamamlanınca nasıl bir yazlık sarayın ortaya çıkacağı görülüyor. eski sadeliğinden eser kalmayan cumhurbaşkanlığı yazlık konutunda, deniz içerisinde lüks bungalovlar, yeme içme ve dinlenme üniteleri yer alıyor.

  işte erdoğan ailesinin yeni yazlık sarayının ayrıntıları

  toplam 113 bin 443 metrekarelik alanı kapsayacağı belirtilen proje kapsamında, 15 bin 295 metrekarelik alanda mega ve süper yatların yanaşabileceği iki ayrı iskele, plaj ve dolgu yapılması planlanıyor. hızla devam ettiği belirtilen inşaat çalışmaları kapsamında yaklaşık 11 bin metrekarelik deniz yüzeyi de doldurulacak. buna göre 3 bin 600 metrelik kumsal oluşturulurken, geri kalan yaklaşık 7 bin metrekarelik deniz yüzeyi ise kum ya da çakıl ile doldurulacak.

  kıyı yapıları için beton kullanılacak

  projeyle ilgili çed raporunda, inşaat sürecine ilişkin şu bilgilere yer veriliyor: "kıyı yapıları için gerekli olacak usturmaça, babalar ve merdivenleri içerecektir. kıyı yapılarının genişliği arttırılabilecektir. proje kapsamında inşa edilecek krişler, kazıklar, platformlar vb. elemanlar betondan üretilecektir. bu tarz ekipmanlar alan dışında üretilip getirilecektir. bu elemanların dışında inşaat faaliyetleri sırasında elemanların birbirine sabitlenmesi ve benzeri işlemler için de betona ihtiyaç duyulacaktır. proje alanı içerisinde beton santrali kurulmayacak olup beton ihtiyacı piyasadan satın alma yolu ile temin edilecektir.

  inşaat aşamasının 9 ayda bitirilmesi planlanıyor

  proje alanında inşaat aşamasında 9 ay, ayda 25 gün, günde 10 saat 1 vardiya olarak üretim faaliyetleri gerçekleştirilecektir. planlanan plaj içerisinde güneşlenme ve dinlenme amaçlı bungalovlar yer alacaktır. bungalovların ucunda iskeleler yer alacaktır.

  aralık 2016'da plan değişikliği yapıldı

  proje alanı; çevre ve şehircilik bakanlığı tabiat varlıkları koruma genel müdürlüğünün 06.12.2016 tarih ve 12574 sayılı olur’u ile onaylanan ve 30.01.2017 tarih ve 1107 sayılı olur’u ile kesinleşen gökova özel çevre koruma bölgesine ait çevre düzeni planı değişikliği ile, 'kamu hizmet alanı', 'yat yanaşma yeri' ve 'sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanları' kapsamına alınmıştır.

  zarar görecek canlılar daha uygun alanlara gidecek

  sucul flora ve fauna türleri açısından bakıldığında, denizde yapılacak dolgu faaliyetleri ile birlikte bir miktar habitat kaybı olması muhtemeldir. sucul fauna türleri nispeten daha hareketli olduklarından, inşaat sırasında yaşam alanlarını terk edecekler ve daha uygun alanlara gideceklerdir."

  yusuf yavuz

  odatv.com

  --- spoiler ---

  http://odatv.com/…ali-yeni-sarayi-1506171200_m.html
 • eğer inandığınız gibi karşılığını alacaksak bu dünyada yaptıklarımızın, yanacaksınız. hem de nasıl!

  işledikleri tonlarca günahtan bir toz zerresi
  ...
 • tayyo'nun yeni sarayı. kapalı first lady haşemayla girecekmiş denize.
 • - okluk koyu'nda inşa ediliyormuş.

  - 3 milyon liralık klima sözleşmesi yapılmış.

  - 300 odalı olacağı söyleniyormuş.

  - 4 metre yüksekliğinde duvarlarla çevriliymiş.

  kaynak

  barış dini islam'da müsrifliğe yer yoktur, biliyorsunuz, 3000 odalı da yapılabilirdi ama mütevazılık adına sadece 300 odalı planlanmış.
 • halkın sarayı orası. halk için yapılıyor. halk da devremülk gibi istediği zamanlarda gidip kalabilecek.
 • (bkz: kamp davut)
 • yurtdışına gidip bunlara zerre vergi ödemeyeceğim için şeyimde olmayandır.daha büyüğünü yapsınlar, yapın amk.

  yanarım da tarifeli uçakta uçan ecevit'e yanarım.

  edit: ah karaoğlan nereden nereye https://youtu.be/sgdr_glhim8
 • 170 metrelik yatların yanaşacağı liman da yapılmaktaymış.

  e tabi arap şeyhi 1 milyar dolara yaptırdığı 150 metrelik yatıyla gelince passat mı çekelim yanına? tabii ki 170'lik çekeceğiz biz de. kıskan almanya.

  hemen wiki'den bakıyoruz 170 metreden uzun yat sayısı neymiş dünyada: 1. evet yanlış duymadınız yalnızca yazıyla bir. sahibi de khalifa bin zayed al nahyan. dünyanın en büyük ikinci yatı ise abramoviç'in 163 metrelik yatı. sonra 162 metre ile el-maktum'un yatı, sonra usmanov'un, sonra umman sultanı'nın, sonra suudi kralı abdulaziz'in yatı geliyor.

  gördüğünüz gibi tüm liste rus, arap ve azerilerden oluşuyor. e demek ki tepeden giriş yapacağız listeye.
 • 300 odaysa saraycıktır o saray olsa duramazsın