• billurları* idrarda bulunabilen ve idrar yolunda taş yapan kalsiyum oksalatın kısa yazılışı
 • ıspanakta ve kepek ekmeğinde bol miktarda bulunur. rejim yaparken böbrekleri elden çıkartmakla sonuçlanabilir.
 • iskandinav bişeylerinin ya da rus bişeylerinin, kısaca kuzey bişey bişeylerinin türk bişey bişeylerinden güzel, uzun, büyük, kutlu, tatlı, mırmır, yenilikçi, akıllı, varoluşsal, şekilli vs. ve bunun gibi tüm iyi sıfatlarla bezeli olmasının sebebi budur.

  bir entry'mden alıntı: ülkemiz kuşağında havada bolca bulunan mantar ve bakteriler solunum yoluyla akciğere girip ıslandıklarında hemen oksalat üretirler. oksalat yapısı gereği bulduğu kalsiyumu hemen kapar, kalsiyum oksalat oluşturur. bu coğrafyalarda bulunan insanların vücutlarındaki kalsiyumun bir kısmı bu oksalat savaşına gider, bunun sonucu kalsiyumun tamamı iş yapamaz, nedir o işler, başta tabii ki kemik gelişimi. ayrıca kalsiyum nöronlarda da bulunur, beyinsel düşünsel işlere de yardımcı olur. kuzey ülkelerinde havada mantar ve bakteri daha az olduğu için orada yaşayan insanların vücudunda oksalat az oluyor ve kalsiyumları tam anlamıyla işini yapabiliyor, daha çok serpiliyorlar. burada ise kalsiyumlarımızın bir kısmı oksalata gidince burada birçok açıdan güdük kalıyoruz, bunu kabul etmek lazım.

  bir daha iskandinav erkeklerin türk erkeklerden, yok efendim rus kızlarının türk bilmem nesinden falan diye başlık açarken dikkatli olun.

  bunu da bilin: sahra tozu. mantar ve bakterilerin sebebi bundan ülkemizde çok olması. kuzeyde ise bu tozdan yok.
 • hiperoksalüri yani böbrek hastalığını tetikleyen veya neden olan bir bileşimdir. kalsiyum oksalat olarak da bilinir. yeşil sebze ve bitkilerde bolca, hayvansal gıdalarda azca bulunur. vücutta fazla olursa, garanti, böbrek destroyuna neden olur.

  bugün aldığım ağız bakım ürünü içeriğinde de bu bileşimden varmış ve uyarmışlar, açıkça, böbrek hastalığınız varsa geri durun diye.
  ürün adını merak eden suserlere :
  listerine son hassas diş sikici.
 • sekonder oksalüri yapıp taş oluşturan durumlar:

  1- piridoksin( b6 vitamini) eksikliği

  2- c vitamini fazlalığı

  3- etilen glikol(antifriz) içimi

  4- metoksifluran anestesizi

  5- inflamatuar barsak hastalıkları

  6-aşırı bağırsak rezeksiyonu.
 • düsürdügüm taslarin yapisini olusturan madde. son 15 ay icerisinde 5 kere tas tüsürdüm. en ufagi 3mm en büyügü 8mm. ıctigim suyun markasina kadar degistirdim. yukarda yazan bir yazarin dedigine göre kepekli ekmek sebep olabiliyormus. ekmegim tam tahilli ve ben ekmegi degistirmemistim. ekmegi degistirip sonuclari buraya yazacagim.

  ek :
  yaklaşık 2 senedir hiç tas olusmadi. analize yolladığım 4 tastan 3'ü farklı cikti. 3'unu oluşturan yapi taşlarının bolca yer aldığı yiyecekleri tuketmiyorum

  kepekli ürünler kesinlikle yemiyorum, muz , armut, cilek çok nadir tüketiyorum. bol su tüketiminin yanında cikolatayi ayda 2 defa tüketiyorum.( haftada 3-4 defa yerdim)
 • glisin metabolizma hastalıkları ve c vitamini fazlalılığı idrarda oksalat taşı oluşturur özellikle.
 • turkiye’de en sık rastlanan taş tipleri kalsiyum oksalat taşlarıdır. bu nedenle böbrek taşı hastalarının beslenmesinde alınan oksalat miktarı büyük önem taşımaktadır.

  oksalat alımında en önemli etkenlerden biri siyah çay tüketimidir. siyah çay oksalattan çok zengindir, o nedenle direkt olarak etkiler.

  çay dışında fazla kahve tüketimi, suyun yetersiz tüketilmesi, tuzun fazla tüketilmesi, oksalattan zengin sebzelerin, hayvansal kaynaklı proteinin fazla alınması riski artıran faktörlerdir.
 • bir araya gelip böbreklere yerleşebilen ve insanı duvardan duvara halı yapabilen maddenin kimyasal adı.
 • oksalat içeriği yüksek olan besinler şunlardır
  pancar yaprağı
  ıspanak
  ravent
  pancar
  pazı
  kakao tozu
  hindiba
  tatlı patates
  şalgam
  yer fıstığı
  yıldız meyvesi
  porsiyon boyutlarını küçültmek, yüksek oksalatlı yiyeceklerin düşük oksalatlı olarak kabul edilebileceği anlamına gelir.
hesabın var mı? giriş yap