şükela:  tümü | bugün
 • oksijen doymuşluk düzeylerini ve nabız hızını girişimsel olmayan bir biçimde elde etmemize yarayan becerikli bir araçtır. eğer bir doktor yada hastaneye gittiğinizde parmağınıza küçük, kalın kumaş iğnesine benzeyen bir alet takıldıysa bu muhtemelen oksimetredir. birçok şekil ve boyutta çeşitli kullanımlara hizmet vermektedir ve hepsinde aynı sonuç için yani oksijen doymuşluk oranlarını görüntülemek için kullanılır.

  bir puls oksimetresi vücudun bir bölgesine (genellikle bir parmağa bununla birlikte kalın yapay tırnakların ya da derin koyu renkte tırnak ojesinin olması durumunda ayak parmağına ve kulak memesine) gönderilen ışık dalgasını kullanır. işık dalgası kanın oksijenli olup olmadığını saptamak için onun rengini kullanır. kırmızı kan hücrelerinin yeteri kadar oksijenli olup olmamasına bağlı olarak kan rengimiz değişir.

  bol oksijenli kan genellikle parlak kırmızı renktedir, ve oksimetreden gönderilen ışığın çoğunu soğurur. az oksijenli kan daha koyu kızmızı-mor renktedir, ve ışık dalgasını soğurmaz. oksimetrenin bir diğer etkileyici yönü ise venous kan seviyeleri ve atardamar kan seviyeleri arasında ayrım yapabilme yeteneğidir. bu muhteşem teknolojinin mekaniği onun titreyen venous kanın ve atardamarla taşınan kanın sabit akışı arasındaki ayrımı yapmasını sağlar.

  puls oksimetre kullanılarak elde edilen oksijen seviyesi ölçümleri, daha girişken kan alımı ile elde edilen ölçümlere son derece yakındır. kullanılan ünite ne olursa olsun (hastanelerde kullanılan, koşu bantlı, büyük, masa üstü üniteleri ya da daha küçük parmak ucu, pilli üniteler) teknoloji aynıdır.

  http://www.baskent.edu.tr/~bmeweb/20494423.htm
 • pulse oksimetre olarak sunulan, minik bir mandal şeklinde olan ve arter kan gazı ölçümü yapan cihaz. kan gazı ölçümü için kan vermenin zahmeti düşünülünce parmağa takılan mandal çok sempatik geliyor ancak ölçümleri ne derece doğrudur, hastanedeki ölçüm kadar güvenilir midir bilmiyorum. sorularıma cevap bulursam editleyeceğim.
 • kalp ritmi hakkında fikir verir. ekranda, kalp ritmi normal ve ekg'si bozuk kişi arasında hayli fark görünüyor.
 • kandaki oksijen yüzdesini ( en azından benim anladığım bu şekilde, uzmanı değilim) ve kalp ritmini ölçmeye yarayan ölçü aleti. eve bunlardan bir tane almak istiyorum. tavsiye vermek isteyen suserlar varsa yeşillendirirseniz çok sevinirim.
 • covit vakalarında evde oksijen kontrolünü yapabilirsiniz. riskli gruptaysanız edinin muhakkak derim.
 • arkadaşlar eczanelerde satılıyor mu bu cihaz ? bilenler acil mesaj atabilir mi ona göre gidip alacağım.
 • eczanelerde bulunabilecek cihazlardır. netten de sipariş etmek mümkündür. (bkz: #117617039)
 • xiaomi mi band 6 ve honor band 6 gibi akıllı bilekliklerde var olan özellik...
 • bir hassasiyeti yok sanılıyor, oysa pratik, yaygın olarak el altında, her yerde var. her evde bulunmalı bile diyebilirim. sigaracı can arkadaşım oksimetrenin onda 98 çıkmasına şaşırmış. sigara öyle görünse de doğrudan hastalık değil. akciğeri, solunumu etkileyen bir hastalıkta doygunluk derhal düşebiliyor.

  günlük kullanımdaki değeri hakkında bir acı anı: ev tipi bir pulse oksimetreyle covidli kadın hastanın oksijen doygunluğunu 57 mi ne görmüşler. kız kadeşi ünlü bir göğüs cerrahı. 57'yi gören eczacı kayınbirader "çabuk yoğun bakıma götürelim!" dediyse de göğüs cerrahı "alet yanlış almıştır," demiş. yoğun bakım geciktiği için covid'li abla ölmüş, kurtarılamadı.

  (bkz: pulse oksimetre)