şükela:  tümü | bugün
 • beyin korteksinin bölümlerinden biridir. görme merkezi olarak bilinir.
 • ensede yer alan beyin lobu.
  işlevi ise: görme ve eşyaların tanımlanmasından sorumlu olması.
  sinemaya gitmek kitap okumak değişik yerler gezmez bu lobu çalıştırıyormuş.

  egzersizi ise: aklınızda bir cismi sabitleyip tüm zihninizi kaplamasına izin vermek bu lobun egzersiziymiş.

  ek olarak
  (bkz: oksipital lenf nodları)
  (bkz: oksipital kemik)
 • beynin görme , görsellik, uzaysal konum, okuma gibi işlemlerini sağlayan lobudur.
 • şizofren hastalarda kalınlığı azalan lobdur. ayrıca, yaygın anksiyete bozukluğu, obsesif-kompulsif bozukluk gibi hastalıklarda bu bölgede kanlanma ve aktivite artışı söz konusu olur.
 • beyindeki dört lobun en küçüğü olan oksipital lob, gorme(vizyon) üzerine odaklanmaktadır. bu bölge görsel korteks ve görsel ilişki alanını içerir. bu bölgeler, gözle gordugunuz görüntüleri işlemek ve gördüğünüz seyin şeklini, rengini, derinligini ve açılarini yorumlamak için birlikte çalışırlar ve beynin diğer kısımlarıyla da birlikte çalışırlar.

  başınızın arkasına el koyduğunuzda, oksipital kemiğe, oksipital lobun yanına dokunursunuz.

  hasar:

  kafa travması, lezyonlar, felç, enfeksiyon veya oksijen eksikliği (hipoksi) görme ve görsel algılamayı etkileyebilir. oksipital lob yaralanması olan bir kişi okuma, renk belirleme, yakınlardaki nesneleri bulma, çizimleri yorumlama ve hatta kelimeleri tanıma konusunda zorluk çekebilir. bazen, kişi bir cismin bir yerden diğer yere taşınmasını göremeyebilir. carpık görüş ve görsel varsanılar görülebilir. aşırı hasar körlüğe neden olabilir.

  beyin lezyonları, parietal ve oksipital lobların (parietal-oksipital kavşak) birleştiği yerdeki yaralanma veya "çapraz kablolama", sinesteziye neden olabilir. bu durumdaki insanlar duyuların bir karışımını yaşar. orneğin, müzik dinlerken veya numaraları okuduklarında renkleri görürler. onlar için farklı müzik notaları gerçekten bir renk senfonisi üretebilir. yazarken 5 sayısı mavi, 6 yeşil olabilir.
 • insan beyni öyle ilginçtir ki görme için görevli bölge kafanın en arkasında bulunur.

  görsel