şükela:  tümü | bugün
  • yeni deri oluşumunu destekleyen ve cildi kurutan losyon ve merhem serisidir. losyonu yetişkinler içindir. (bkz: gül hastalığı) vb. için kullanılır.
  • bunun losyonunu bulamadığımdan pomadını aldım dün aceleyle, baktım bide %40 çinko daha ne isterim. bu rahatlıkla başka bişeye dikkat etmedim. yatmadan, büyük bir alana yaydığım gibi felaketin kokusunu aldım. bu koku ağır bir balık kokusuydu. baktım içinde balık yağı varmış. neyse dedim bu kadar sürdüm ne kaldı, allah ne verdiyse süründüm. ne de olsa ben artık bir balıktım ve battı balık yan giderdi. sabah alıcam duşa güvenip, yine de biraz huzursuz ve karışık rüyalı bi uyku çektim.

sonra ne mi oldu? aldığım zibilyon duşa rağmen koku gitmedi ve pomadın öncesinde yararı olduysa da kokudan kurtulmak uğruna verdiğim çabalarla cildim eskisinden beter oldu. derken otobüse, metrobüse bindim ve terledikçe farkettim ki ben bir balıktan daha çok balık kokuyorum (deniz kızları da balık kokar mı? kokmaz mı? balık adam mıydı o? neyse). bu arada balık kokusu nasıl çıkıyodu mesela elden, tuzla mı ovuyoduk, olmadı akşama tuzla ovup sirkeli suya falan yatırırım kendimi. en kötü yarın da balık turşusu gibi kokarım.

bu entryle de gün içinde, bu sıcakta yaydığım kokuya maruz kalan herkesten özür diliyor, kullandığım pomadın evde kalan yarım tüpünü lanetliyorum (markayla bi derdim yok, evdeki gittiğimde yok olmuş olsa bana yeter, kullananlara yarasın efenim).
  • sudocrem ile iyileşmeyecek derece ileri durumlarda kullanılabilecek %40 çinko oksit içerikli parabensiz pişik kremi.
  • cilt için sudocrem’den daha işe yarar olan krem. bunun içinde de çinko var (%40) ekstra olarak balık yağı da var. cildi pammuk gibi yapıyor, maske niyetine kullanılabilir haftada bir iki.