şükela:  tümü | bugün
 • cigerdeki havanin solunum yollarindaki rahatsizliklar sebebiyle gurultulu sekilde disari verilmesi
  insanin cigerlerini sokup eline verebilir alimallah
 • tıksırık'da neredeyse aynıdır, vakt-i zamanında öksüren bir bağyan arkadaşa;

  - tıksırığın dursun, acele etme !

  cümlesini söyledim, eğlencelik olsun diye, kalktı gitti kız, artiz kesildi...
 • öksürük
  aslında daha çok ciğer hırlaması
  eski sevgiliyi hatırlatıyo bana

  (bkz: sözlük olmak)
  (bkz: icq replikleri)
 • iyi bir oksuruk, oksuren bedeni sarsmali ve ayni zamanda akcigerlerin dibinden bir hiriltinin gelmesine yol acmalidir. ve dahi bu oksuruk yaklasik olarak bir kac gun kesintisiz olarak devam etmeli ve diyafram cevresini muteaddit oksurukler nedeni ile yipranarak agritmalidir.
 • bir erkin koray çalışması, bazı konserlerinde fln söyler baba, hatta öhhö öhhö, erkin koray tutkusu ve tek basina konser de direk kaydı bulunur, kiminde bir şiir gibi, kiminde arkada müzikle...

  geliyor
  sırıta sırıta
  iki yüzlü soytarı gibi
  geliyor
  salına salına
  sahte yosmalar gibi
  haber vermeden
  gürültü etmeden
  öcü gibi
  umacı gibi
  acımadan
  yüreği sızlamadan
  geliyor gene
  üstüme çullanmaya
  boğazıma sarılmaya
  geliyor gene
  öksürük geliyor
  öhhö öhhö öhhö
  melun öksürük
  öhhö öhhö... * *
 • çok saçma bir hastalık*
 • soğuk algınlığımsı her hastalığın demirbaşı. ilk belirtilerinden ve de. nefes borusu, gırtlak ve sonra da damağın iğrenç bi şekilde kaşınması üzerine daha fazla dayanamayarak dünyaya getirilir. ve her defasında ta içinizden bir şeylerin koptuğunu, göğüs kafesinizin paramparça olduğunu, ciğerlerinizden bir dikiş attığını hissettirir. bazen ağzınıza sığmıyormuş, yakında kulaklarınızdan birini patlatarak yol almaya devam edecekmiş gibi gelir; bazen de bir dahakinde iç organlarınızı kusmaya başlayacakmışsınız gibi. kulak uğultusu yapar, duymayı kısıtlar..
  arada sırada abartır, her dakikanızın 25 saniyesini kendisine ayırmak zorunda bırakır; ki böyle durumlarda tiyatro, sinema, sınıf, konferans salonu falan gibi bir yerdeyseniz feci kasmanıza, kendi kendinize anlamsız bir baskı uygulayıp sonunda mosmor olmanıza neden olur. nitekim böyle vakitlerde bulunulan mekanda kendisinden başka her şey duyulamaz bir hal aldığı için insan kendinden rahatsız olur, kaçıp gitmek ister.
  kahkahaların baş düşmanıdır, gülmenizi engeller. çünkü kahkaha atma esnasında kesik kesik alınan nefesler gırtlak ve nefes borusu gibi uyuz bölgeleri "gıdık"lar, böylece öksürüğü önüne geçilemez bir hale getirir. böylece her espriye öksürülür. insanlar "nedir?" şeklinde bakar.
  genel olarak kötü bir şeydir. kötü adamların “öksürme be yeter artık!” şeklinde çığırıp saf küçük çocukları önce mor, sonra da psikopat etmelerine vesile olur.
  burun akıntısısız düşünülemez bir vücut olayıdır. (bkz: sümük)
  ve tanrısı için (bkz: boğmaca)
 • (bkz: osuruk)
 • insanın elini garç diye ağzından içeri sokup saatlerce ciğerlerini kaşıma arzusuyla yakıp tutuşturan işkence. baş ağrısı ve dönmesine ilginç bir sebep. belli bir noktadan sonra öğürtücü bir rol üstlenip önce mide bulantısına, sonra kastırıp kastırıp mide ağrısına neden oluyor. karın kası sağlayıcı olarak kullanmak da mümkün gayet.. çok işlevli bir hava kütlesi kendisi.
 • (bkz: aksırık)