şükela:  tümü | bugün
  • üniversitelerin nasıl bir işlevi olduğunu birinci ağızdan itiraf gibi söylemiştir tayyip erdoğan. yani üniversiteli iş bulur mu, kariyer yapabilir mi, birikim yapabilir mi, ailesine yük olur mu, millete yük olur mu.... hiç önemi yok. yeter ki ezik kindar nesli üniversite okudum deyip kahvehanede 101 oynasın.

"herkesin atanmasını beklemeyin, öğretmenlik dışında şeyler de düşünün, biz yavrularımız 'üniversite okudum' diyebilsin diye herkesi üniversiteli yaptık."
    link
  • yıllardır biz söylediğimizde bizi kınayan kişilerin, liderleri tarafından onaylanan gerçek. anlayana gerçekleri çok güzel özetler bu açıklama. üniversiteleri laf olsun diye açtık, aslen bir işe yararlılığı yoktur olarak yorumlayınız. gerekçeleri ve sonuçları sözlükte farklı başlıklarda binlerce kez açıklandığı için yazma gereği duymuyorum.

ilk 5-10 üniversite dışında okula giden ve mezun olan nesillere yazık olmuştur.
  • 1) okudum demek için üniversite okunmaz.

2) meslek sahibi olmak için de üniversite okunmaz.

3) üniversitenin asıl görevi eğitim verdiği insanlara çeşitli konularda yetkin hale getirmektir.

mesela gıda mühendisi gıda konusunda lisans düzeyinde bilgi sahibi kişi demektir. yani "bu kişiden şu, şu ve şu konularda bilgili olmasını bekleyebilirsiniz" demektir.

4) meslek sahibi olmak apayrı bir konudur, devletin kısıtlamadığı alanlarda herkes her işi yapabilir. hiçbir üniversite kişiyi meslek sahibi yapmaz. bu konuda tek istisna, türkiye' de ciddi personel açığı olduğu için tıptır.
  • (bkz: o konuda sabahattin zaim üniversitesine ben de kırgınım)
  • "diplomasız" birinin, eğitim hakkındaki görüşüdür.
  • yıllar önce uni. sinavi stresi yüzünden intihar vakalari meydana gelirdi. "bizde neden herkes universiteye gidemiyor. amerika'da herkes gidiyor ama" diye tepkiler yükseliyordu sürekli. hem de bu gençler atanır mi iş bulur mu diye sorgulamadan. elbette istihdam oluşturmak iktidarın işi ancak yillar once şuursuzca herkes üniversite okumalı diye tepki gösterenler şimdi neden herkes üniversite okuyor diyor.
  • kendi okuyamayınca içinde ukte kalmış cumhurbaşkanı deyişi.

ona sorulunca "okudum" diyemiyor zira diplama yok...
  • açıkçası o 2 katlı binada üniversite okuyan kindar nesil bizim sikimizde değil.

en iyi üniversitelerde yine biz varız.
  • haklı bir ifadedir. halk bunu istedi ve iktidar istenileni verdi. herkes üniversiteli artık.