şükela:  tümü | bugün
  • bütün okul tipleri ve bölümler düşünüldüğünde, ilkokuldan profesörlüğe kadar alınan eğitimlerin hemen hemen hepsinin sadece genel kültürden ibaret olma, günlük hayatta hiçbir işe yaramaması durumu.

mesela ilokukuldan lise sona kadar işe yarayan 3 şey;
    -türkçe okuma yazma
    -matematik 4 işlem
    -avrupa dilleri

vallahi yazık ya, bunlar dışında bir sürü salak saçma şeyler öğretiliyor.

bu konuda insanlar ne zaman birlik olup " kral çıplak " diye bağıracak cidden çok merak ediyorum.

ayrıca şu okul denen kurumun işleyiş sistemi ,- yani öğrencilerin belli bir saatte kapalı bir yere girmesi, orada kendilerinden yaşlı birini saatlerce dinlemeleri vs..- de değişmeli artık.
  • eğitimin değil de müdredatın boş olması ile değiştirilmesi gereken başlık. zira eğitim, meb’in verdiği müfredat doğrultunda gerçekleşmektedir. kendimden yola çıkarak şunu belirtebilirim; bizim zamanımızda ilkokulda bütün matematik konuları gösterilirdi. polinom, trigonometri, olasılık, kombinasyon falan hariç. ama şimdi bu konular lisenin sonlarına kadar yayıldı. meb, öğrenci başarısını arttırmak için konuları hafifletiyor, ama sağolsun bizim öğrencilerimiz yine de başarısız oluyor. tembellik ruhumuzda var. eğitimde öğrencileri derse sevketecek bir etmen bulunmuyor. çünkü öğrenciyi korkutacak bir etmen yok. veli profili de zaten zayıf. öğrencilere, velilere öyle yetkiler verildi ki, veli öğretmeni sorgular oldu. bazı veliler de buna çanak tutuyor. öğretmene saygı kalmadığından bu eğitimin kalitesine de yansıyor.
  • hiçbir zaman okulumun, eğitimime engel olmasına izin vermedim
  • (bkz: ilokukuldan) sana birşey veremediği kesin.
  • katıldığım önermedir.
  • just another brick in the wall diyerek katıldığım önerme.
    hepimiz malesef bu yollardan geçtik ve kabiliyetlerimiz törpülendi, hayallerimiz gömüldü, işe yaramaz çarkın dişlileri olarak sefil maaşlı kölelik hayatlarımıza devam ediyoruz.
  • ergen serzenişidir. okul eğitimi genel kültür ve daha özelleşmiş ilimlere yönelmeden önce mantalite ve kapasite olarak çocuğun hazırlanmasını içerir. tam tersine yeterli değildir. ergenlerdeki "ne gerek var yaaaa" bakış açısı elitist bir yaklaşımdır bu bakışın izdüşümü "ara eleman yok yaaaa" dır. ara eleman iyi bir kaynak ustası bile olsa insanların genel kültür , sanat , coğrafya bilgisi fark katar. herşeyden önce etrafınızdaki hayatı güzelleştirir.
  • yüzde ikisini ise devamsızlık oluşturuyor.
  • evet ülkemizdeki eğitim sistemi için konuşursak doğruya yakın bir tespit her ne kadar %98 olmasada şu anki eğitim sisteminin %80 i boş gencecik beyinler bir daha kullanılmayacak ,önemsiz bileğilerle dolduruldu.eğitim sisteminin ve müfredatın değişmesi gerekiyor.durum sadece bizde böyle değil yabancı ülkeler için de aynı. elon musk bile çocukları için abd’deki okulları beğenmeyip kendine yep yeni sistemi olan okul kurdu hatta haberlere göre bu okula zenginler çocuklarını kayıt ettirebilmek için bir birlerini yiyorlar.
  • yıllık ücreti bilmem kaç bin dolar seviyesinde olan kolejlerdeki eğitim kalitesini kıstas alırsak, katılmanın zor olduğu önerme.