şükela:  tümü | bugün
11 entry daha
 • bu yıl için rafa kaldırılan uygulamadır!

  türkiye kantinciler güç birliği platformu sözcüsü ve ankara kantinciler odası başkanı bayram şahin, kantinciler olarak uygulamaya hazır olduklarını ancak okul gıdası logosuna uygun ürün temininde sorun yaşandığını söyledi. logo uygulamasının bu yıl hayata geçirileceğini ancak okul gıdasının 2016'da çıkarılan meb genelgesiyle uygulanmaya başlandığını hatırlatan şahin, şunları söyledi:

  "bu genelgeye uyarınca, ilgili bilim kurulunun belirlediği kriterlere göre, gıda ürünlerindeki katkı malzemeleri çıkınca raf ömürleri 12 aydan iki aya düştü. fabrikadan çıkan ürün, depo ve pazarlama aşamalarının ardından kantinlere gelince zaten neredeyse son kullanma tarihi geçiyor. bu sefer bu ürünlerin iadesi yapılırken, gıda firmaları da zarar etmeye başladı.

  konuyla ilgili düzenlemeler yapılırken bizden görüş alınmadı. biz uygulamaya karşı değiliz. öğrencilerin sağlığı üzerinden para kazanmaya çalışmayız ancak bu düzenleme realiteye uymuyor.
  tüm televizyon reklamlarında, bilbordlarda bu ürünlerin reklamı yapılıyor. çocuklara evinde, sokakta, markette, avm'de bununla ilgili yasaklama yok ancak sadece kantinde bu ürünü bulamıyor.

  çocuk, okulun karşısındaki bakkaldan ve zincir marketlerden yine bu ürünleri alıyor ve gelip okulda tüketiyor. okullardaki kermeslerde, yerli malı haftalarında kantinde yasaklanan kolalar, tatlılar, pastalar satılıyor. kantinde satışı yapılamayan gıdalar, okulun çevresinde yer alan belirli mesafedeki bakkal, fast food işletmesi ve büfelerde de satılmamalı. bu ürünlerin, söz konusu işletmelerde satışına sınırlama getirilmeli. avrupa'daki uygulama da bu şekilde. şekerli gıdaları satan bakkallar 365 gün açık, biz ise sadece 180 gün açığız.
  `:uygulama nedeniyle bakkal ve marketlerle rekabet edemiyoruz`.
  kantinde yüzde 100 meyve suyu zorunluluğu var. maliyeti 1 lira 25 kuruş olan bu ürün 1.5 liradan satılıyor ancak karşı markette aromalı ve nektar içecekler 50 kuruş. veli gidip onu alıyor ve yine çocuğunun beslenme çantasına koyuyor.