• bu resimlerden bazıları mesaj kaygısı ile ev halkına kendilerini suçlu hissetmeleri için çizilebiliyor..

6 yaşındaki yeğenim evimizin hemen yanındaki parka gitmek istiyor, mutfaktaki annemin yanına gidiyor.. annem de tam o esnada yemek yaptığı için götüremiyor o'nu parka, "annen işten gelince gidersiniz" diyor.. gudik de hayli sinirleniyor.. ağlıyor, zırlıyor ama annem "ben mutfaktan çıkamam" diyip son noktayı koyuyor.. bizimki bir süre mutfakta sabit duruyor, sonra bir hışımla alıyor eline defteri kalemi, gidiyor balkona resim yapmaya başlıyor.. çok geçmeden biten resimle annemin yanında alıyor soluğu.. çizdiği resmi, defterinden koparıyor.. alıyor eline mıknatıslı bir buzdolabı süsü, yapıştırıyor resmini buzdolabının üstüne.. sonra da annemi çağırıyor yanına..

- anneanne gel bak ne çizdim..
    - bakayım.. (bakar resme) park bu!
    - evet anneanne.. beni götürmediğin park.. (resmi göstererek) baaak çocuklar çizdim, ne kadar mutlular görüyor musun?
    - gördüm oğlum.. yemek yapıyorum diye götüremedim seni.
    - tamam anneanne, yap sen.. ben de buzdolabına astım işte, yemek yaparken hep gör diye..

çakaaaaal!
  • yeondoo jung kişisinin toparlayıp süper bi projeye dahil ettiği resimler.
    bu arkadaş gitmiş 1000 adetten fazla resim toplamış çocuklardan. bunların arasından seçip 'what children actually draw-wonderland' başlığı altında realize etmiş bu kareleri.
    şahaneli süperli olmuş. sanki çocuklara fotoğrafları gösterip aynısını çizin demişler gibi. gördüğüm en iyi tümdengelim bu proje sanırım.

buyrun burdan görülebilir haldeler.
  • gelişimsel döneminin özelliklerini gösterir:

şematik öncesi dönemdeki çocuk 4-7 yaşlar arasındadır.
    bu yaştaki çocuk için resim, çevreyi algılama ve iletim aracıdır.
    resimlerde “röntgen” ve “düzleme” özellikler görülür.
    çocuk yaptığı resimleri gösterme gereği duyar.
    çocuk esnektir.
    simgeler ortaya çıkar. ilk simgeler genellikle insandır.
    3 ana rengi kullanmaya başlar.(sarı-kırmızı-mavi)
    yer-gök çizgisi vardır.
    çocuk resmi kopya etmekten hoşlanmaz.
    bu devirde çocuk dış dünya ile kurduğu ilişkisini zenginleştirmeye koyulur.

insan resmi: vücut hareketlerinin ittiği düz çizgi karalamaları insan kol,bacak ve gövdesidir.
    yuvarlak çizgiler baş,gövde ve yüzdür.
    biçimi bilinçle ortaya koyabilme olanağına kavuşan çocuk böylelikle değişik bir resim anlatımına girmiş olur.
    bunu elde etmek için sürekli biçim simgeleri bulmaya çalışarak bir gün çizmiş olduğu adam resimlerini ertesi gün değişik olarak yapmaktadır.
    bu simge çeşitleme coşkusu 6 yaşa yaklaştıkça durulur, çocuk kendine has bir insan tipi yaratma isteğine girer.
    çocuk resim ve düşünüş arasında ilişki kurma çabasına girer.
    boşluk: duydusallıktan öteye hiçbir boşluk anlayışı görülmemektedir. örneğin bu bir masa, bir kapı, bir pencere, iskemle, bu benim bebeğim gibi yalnız coşkuya dayanan bir ilişki kurmaktadır.
    renk: nesne ve rengi arasında ilişki yoktur. renk coşkunun verdiği yönde kullanılır. istediği rengi kullanır. kullandığı renkten bir anlam beklenmez. 4 yaşındaki bir çocuk genellikle
    mutluysa -----sarı
    hüzünlüyse----kahverengi kullanır.
    dizayn: bilinçsiz bir biçimdedir.
    coşturucu konular: çocuğun öz yapı ve coşkularına bağlı ve bilinçli konular verilmelidir.
    konu: bu dönemdeki çocukta “ben” vardır, “biz” yoktur.
    örneğin: ben ve annem- ben ve evim- dişlerimi fırçalıyorum- sütümü içiyorum- salıncakta sallanıyorum- çiçek topluyorum- doğum günü hediyem….vs.
    teknik: çocuğa resim yapması için boya kalemi, mum boya, kil, toz boya, kalın geniş fırçalar, büyük boyda emici kağıt, basılmamış büyük boyda gazete kağıdı gibi malzemeler sağlanmalıdır.
    bu dönemdeki çocuğa öğretmenin de yapması gerekenler vardır: örneğin öğretmen konuyu coşturacak nitelikte olan, nerede- ne zaman-sonra-ne-nasıl sorularını yöneltmesi gerekir.
  • naz yas 3: bir yılan cizmis boynuna da zil takmis.. soruyoruz
    biz: naz guzelim bu nedir?nie zili var bunun bıdı bıdı?
    naz: e iste cıngıraklı yılaan????
  • 3 yaşına kadar karalama, 4-5 yaşlarında ben odaklı calışma( resmin ortasında insan), 5-6 yaşlarında cevresi ile ilgili resimlerdir.
  • üç boyutlu hale getirilebilir;

http://crayoncreatures.com/
  • buzdolabinin uzerinde yerini alacak olan resimlerdir. bazense tum azarlara ragmen renkli pastel boyalarla duvarda yer almayi basarabilendir.
  • bilhassa, 3 ila 7 yaslari arasindaki donemde cizdikleri, cocugun zeka gelisimi, psikolojik durumu ve aile iliskileri hakkinda oldukca detayli bilgiler veren resimlerdir. bu olay hakkinda en detayli arastirmalar da, haluk yavuzer'e aittir.
  • bizlere çok önemli hususlarda bilgi verebilecek olan resimlerdir. her ne kadar çocukların yaptığı resimlerden kesin yargılara varmak mümkün olmasada oldukça önemli konularda bizlere ipucu verebilirler. çocukluk çağı istismarı durumlarında çocuk bunu kendince saklamak isteyebilir. böyle durumlarda dile dökemediklerini resimlerine yansıtabilirler. aile içi şiddet, çocuğun rol model aldığı davranışların kaynağını bile görebilmek mümkün olabilmektedir. tabii bu yorumlama becerisi bir iki kitap okumakla olmuyor, etkili bir eğitim sonucunda elde edilebiliyor.

konuya ilgi duyanlar için prof. dr. haluk yavuzer'in kitapları faydalı olmaktadır.
hesabın var mı? giriş yap