şükela:  tümü | bugün
  • "öğrenemeyen öğrenci yoktur, öğretemeyen öğretmen vardır" diyor amerikalı eğitimci bloom. katılırsınız, katılmazsınız size kalmış. ama daniel pennac'ın yazmış olduğu okul sıkıntısı adlı kitap, sanıyorum çoğunlukla bu öğrenme modeli üzerine yazılmış. ya da bu modeli destekleyen bir kitap diyelim.

kitap, yazarın kendi yaşamından esinlenerek oluşturmuş olduğu bir içeriğe sahip. bütün söylemlerini kendi hayatıyla somutlaştırarak okuyucuya sunuyor. dili oldukça sade, hatta çabucak bitirebileceğiniz bir kitap. herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. hele ki çocuğunuz varsa, mutlaka... tabi bunun yanında bilhassa eğitimcilerin okuması gereken bir kitap olduğunu da düşünüyorum. çünkü küçücük insanların hayatlarını kim ne derse desin ailesi kadar eğitimciler de şekillendirmekte. eğer iyi bir sanatkar değilseniz eğri büğrü eserler ortaya çıkacaktır. elbette ki her sanatçı her zaman kusursuz eserler ortaya çıkaracak değildir; ama eğitimciyseniz kusursuz eserler ortaya çıkarmakla yükümlüsünüzdür. çünkü şekillendirdiğiniz her eser kalıcı şekillere evriliyor ve daha sonra başka bir şekil vermek fazlasıyla güç.
    kitap içeriğinden pek bahsetmemeye çalıştım. sanırım genel bir izlenim için yeterli olabilir yazdıklarım.

son olarak...
    kırlangıçlar yollarından sapabilirler, yanılabilirler. onları alıp doğru yola ulaştırmak bilhassa eğitimcilerin ellerinde...
    ne olur görün, dokunun tüm kırlangıçlara.