şükela:  tümü | bugün soru sor
 • her okula gore değişir bu formalar fakat genelde soyledirler:
  kızlar için
  - koyu renk pilleli etek (bkz: okul etegi)
  - beyaz gomlek
  - yesil veya bordo hırka
  - beyaz veya lacivert corap* *
  - koyu renk ayakkabı
  erkekler için
  - beyaz gomlek
  - lacivert veya koyu renk ceket
  - kravat* (ustunde okul arması bulunacak)
  - gri kumas pantalon
  - koyu renk ayakkabı (spor ayakkabı olmaz)

  eveeet kurallar boyle olmasına ragmen bazı okullarda* pek uyulmaz ve ustune gomlek giymeden istediğin kazagı giyip gelebilirsin..*
 • öğrencileri aynı makineden çıkmı$ gibi fabrikasyon göstermeye çalışan, bana lisedeyken asker üniformasından farksız gelen, can sıkan, monotonlaştıran üniforma. tek iyi yanı sabahları elbise seçmek için kasmak gerekmemesi.
 • tepkisel olarak giymek istenilmeyen. uniforma kot ve t-shirtten olussa bile tepkisel olarak kurala uyulmayacaktır. (bkz: ogrenci psikolojisi)
 • kıyafet seçmeme kolaylığı olsa da her türlü 'uniform' şey kadar can sıkıcı
 • bir porno yıldızının üzerinde görmeden önce hiçbirşey ifade etmeyen giyisi.
 • öğrenciler arası eşitliğe nasıl bir katkıda bulunduğunu anlayamadığım kıyafet. amaçladığı şey eşitlik meşitlik değildir; giyen herkesi aynı şekle sokarak tektipleştirmektir (bkz: üniforma/#1276332), aynılaştırmaktır; bireysel farklılıkları, çeşitlilikleri törpülemektir ve bir kuruma aidiyet hissini empoze etmektir. elle tutulur tek faydası ise bugün ne giyeceğim diye düşünme zahmetini ortadan kaldırmaktır.
 • engin ardic'in konu hakkindaki guzel bir yazisi icin:

  http://www.aksam.com.tr/yazar.asp?a=94193,10,2
 • uygulamanın kaldırılması için, temcit pilavı misali, her yaz tatili döneminde üzerine çalıştaylar kurulan, fakat her seferinde bir bahaneyle "bu döneme yetiştiremedik, ama çalışmalarımız devam edecektir" nutukları ardında rafa kaldırılan sakız mevzudur. devlet büyüklerimizden biri fitili yakıp kaçar. önce "gün bugündür, terk edelim artık bu asker düzenini" şeklinde destek veren açıklamalar gelir. malum fitili yakan "heyy, bak yakıyorum, üfliceksiniz siz de, hazır olun" diye dürtmüştür çevresindekileri. ardından "serbest kıyafet toplumsal eşitsizliği okullara taşır, marka yarışını hızlandırır, yoksul çocukları ötekileştirir, bla bla.." şeklinde anti-tezler üretilir. ve sıra anarşist bünyelerindir: "okul üniformaları siyasal-sosyal totalitarizmin bir parçasıdır ve kaldırılmalıdır" şeklinde nidaları yankılanır. tabii ki bu, okullarda serbest kıyafet uygulamasına geçildiğinde okulların "üniform vatandaş" yetiştirme misyonunun bitmeyeceğini fark edemeyen piyonların hamlesidir..
 • tum dunyada geyigi donen nane...
  japonlar bile epey konusmaktadir bunu...
  http://www.japantoday.com/…school-uniforms-in-japan