şükela:  tümü | bugün
  • 16 yasindaki cocugun 13 yasindaki cocugu optugu olayda hakimin 4.5 yil hapis cezasi vermesi.

ama ayakkabi kutularini doldurmak serbest beyler aklinizda olsun.

cumhuriyet gazetesi link

bir ortaokul ile liseden 6 öğrencinin isminin karıştığı 'öpücük davası' karara bağlandı. okul yönetimi, polis ve savcılığı harekete geçiren olaylar serisi aynı okulda okuyan a.ş. (13) isimli öğrencinin cep telefonu ile çektiği video ile başladı.

iddiaya göre kız öğrenci s.ö. ile a.k. sosyal medya üzerinden mesajlaşıp duygusal yakınlık kurdu. okul bahçesinin arkasında buluşan öğrenciler birbirlerine sarılıp öpüştü. bu sırada aynı okulda okuyan a.ş., s.ö. ile a.k.'nin videosunu çekti. a.ş., cep telefonuyla çektiği videoyu olaydan bir gün sonra facebook üzerinden s.ö'ye gönderdi. s.ö. de videoyu 2 arkadaşı ile paylaştı. aynı görüntü 2 çocuk arasında daha paylaşıldı. görüntünün yayılmasının ardından okul müdürü ve sınıf öğretmenleri devreye girdi.

soruşturma sonunda görüntüyü çeken 13 yaşındaki a.ş. hakkında müstehcen yayınların üretiminde çocukları kullanmak, 16 yaşındaki a.k hakkında kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, çocuğun cinsel istismarı, görüntüleri kendi aralarında paylaşan 4 çocuk hakkında ise çocukların kullanıldığı müstehcen yayınları nakletmek suçlamasıyla dava açılmıştı.

"hakim bilirkişi raporundaki 'ergenlik' vurgusunu dikkate almadı"

hakim karşısına çıkan yaşları 13 ile 16 arasında değişen 6 çocuktan 5'i beraat ederken, lise 10'uncu sınıf öğrencisi a.k., 7'nci sınıf öğrencisi s.ö.'ye karşı basit cinsel istismar suçunu işlemekten 4.5 yıl hapis cezası aldı. karar sonrası hürriyet'ten salim uzun'a konuşan avukat sevcan aydın uzun, "çocukların oyun olarak gördüğü bir hadise ağır cezaya kadar geldi. neyse ki 5 çocuğumuz için beraat kararı aldık. lise öğrencisi a.k. ile ilgili çıkan bilirkişi raporunda ergenliğin vermiş olduğu dürtülerle bu eylemi gerçekleştirdiği, cezaya gerek olmadığı vurgusu yapıldı ancak savcı ve hakim bu talebi dikkate almadı. duruşma sonunda a.k. basit cinsel istismardan ceza aldı." dedi.
  • ilgili videoyu görmediğim için bir şey diyemem ama 30 yetişkinin 10 yaşındaki çocuğa tecavüz edip beraat ettiği bir ülkede, biraz ağır bir ceza olduğu kanaatindeyim.

zorunlu edit: ilgili video olmalı demedim, görmeden yorum yapılabilecek bir durum değil dedim. bu yaşta 4.5 yıl cezayla sınırlı kalmayıp, geri kalan hayatı da heba olacak bir gençten bahsediyoruz. nerenizle okuyorsunuz. ikisi de çocuk. empatiyi tek taraflı yapmayın.
  • çok tuhaf bir karar. görüntüyü çekenler ve yayanlar beraat ederken öpen 4,5 yıl ceza almış. sanirim kız ‘zorla öptü ‘ deseymiş hepsi beraat de edebilirmiş.
    edit: düzeltme icin teşekkür. 4,5ay diye okumuşum. 16 değil 30 yaşında olsaydi ve tecavuz etseydi 4,5 ayda çıkardı ama.
  • giriş entry si fetöcü entry lerine benzeyen başlık.

edit: entry nin devamını okudum. tamamen manipulasyon amaçlı atılmış başlık. tespitimde haksız olmadığımı gösteriyor.
  • hımmm okuldaki hocalardan birisi o çocuklara taciz veya tecavüz etmiş olsaydı, gözaltına alınıp daha sonra serbest bırakılacak olan haberdir.
  • asmaları gerekirken beslemişler. dua etsin bence.
    edit: arkadaşlar mesaj kutuma birçok güzel dilek mesajı ilettiler. demek ki ben ironi işini beceremiyorum. okulun müdürü yapsaydı tez zamanda merkeze çekilir oradan da şube müdürlüğüne sürülürdü. çocuk gene iyi kurtarmış.
  • haberde o kadar çok a.k, s.ö. a.ş. var ki kim kimi öptü, kim ceza aldı tam anlamadım ama sanırım cezayı öpüşen çift almış. ben de tam "eee ama şantaj için çektiyse ceza alması doğal" diye çıkışacaktım. ne yazık ki götümün üstüne oturup kaldım. yaşasın adalet diyebiliyorum şuan sadece!
  • iğrenç bir ülke. bunda senin de katkin var.
  • siz ciddi misiniz gerçekten? iki tane çocuk öpüştü diye 4.5 yıl hapis cezası mı verilir? sizin ahlak anlayışınıza ben!

edit: ergenlik çağındaki çocukların böyle duygular hissetmeleri gayet normal. böyle bir durumda okulun; çocukları uyarması, aileleri bilinçlendirmesi gerekir, çocukların hayatlarını karartması değil. bu kararı verenlerin insanlıklarını sorgulaması gerekiyor!
  • suçun cezası fazla mı az mı bilmem ama bunun suç olduğu ve işleyenin cezalandırılmasının doğru olduğu işleyen kişinin 16 yaşında mı yoksa 40 yaşında mı olduğundan bağımsız olarak bir gerçektir. nasıl ki işleyen kişi 40 yaşında olsa rızası vardı cümlesini hazmedemiyorsak bu 16 yaşındaki kişi için de geçerli. ha 40 yaşındaki adam bu suçu işlediğinde ceza verilmiyorsa o ayrı bir konu onu her zaman eleştiriyoruz, orada yanlış yapıldı diye burada da yanlış yapılmasını beklemek mantıksız.

gerizekalı çaylak ve yazarlardan gelen mesajlar üzerine edit: öncelikle suçun ne olduğunu sözlük manasından başlayarak öğrenin ondan sonra cinsel istismarla ilgili kanun ne söylüyor ona bakın. bunları öğrendikten sonra hala 16 yaşındaki kişinin bu işi yapmasıyla 40 yaşındaki kişinin yapmasının (suçluluk açısından) aynı şey olduğunu göremiyorsanız gidin biraz da türkçe ve mantık öğrenin.