şükela:  tümü | bugün
  • taciz, tecavüz gibi risklere karşı çocukları eğitmek ve sağlıklı cinsellik hakkında çocukları eğitmek için bana göre en büyük gereksinimdir.
  • ilk olarak kız çocuklarına regl sürecini anlatacakları zaman erkekleri sınıftan çıkarmamakla başlasalar, o bile yeter.
  • sağlıklı koşullarda, bilinçli, zamanı geldiğinde nasıl sevişmek gerektiğini anlatacak bir dersin okullarda zorunluluğudur.
  • katildigim durum.

ancak tek basina yeteriz ve etkisiz olmaya mahkumdur. aile icinde, arkadaslar arasinda, icinde yasadiklari ve etkilesime girdikleri toplumun her alaninda bu ogretiler desteklenmezse okullarin tek basina kurek cekmesi bir ise yaramaz.
  • aslında vardır. hatırlarım 5. sınıfta rehber öğretmeni erkekleri ayrı kızları ayrı sınıfa toplamıştı. elinde bir kitap vardı, yavaşça açtı ve ilk cümle duyuldu " gençler, mastürbasyon..."

sınıfta bir kahkaha tufanı, şakalar komiklikler derken o ders böyle piç edilmişti. işte türkiyede cinsel eğitim bundan ibaret. lanet olsun ebeveynler bize cinselliği gülünç ve tabu bir olay diye aşıladığınız için. ayrıca onların da ebeveynlere lanet gitsin, onların da, onların da.
  • bu konunun ilk denendiği pilot nesiliz adeta, erkekler ve kızların gruplar halinde okulun salonunda haftada ortalama 1 saat süren dersler verildi yanlış hatırlamıyorsam 2 yada 3 defa oldu sonra sessizce bitti. tabi kimse soramadı "ne oldu bizim cinsellik" diye, "sapık" derler falan diye sanırım.
  • sonra velinin teki kalksın kızıma penis demişsin diye öğretmeni vursun.
    olması gerekiyor ama toplum bunu kaldıramaz.
  • cinsellik değil insanlık dersi şart!

ilkokulda güzel eğitim veriliyor da bu eğitim ailede desteklenmeyip sosyal hayatla da çelişince sapık saptal bir gençlik ortaya çıkıyor.
  • eğitim sistemin boktan olduğu için yaşanıyor zaten bunca sıkıntı.
  • geçenlerde, tamamı kız öğrencilerden oluşan okula bir ekip gelmiş. okul rehberlik öğretmeni olan hanımefendi sınıfıma girdi ve ‘hocam çocukları konferans salonuna alacağız müsadenizle’ dedi. ‘hayırdır hocam?’ dedim. ‘seniner verecekler’ dedi. ‘ne semineri hocam’ dedim, kadın utandığı için bana seminerin konusunu söyleyemedi lan. sonradan öğrendim cinsel eğitim ve ergenlik ile ilgili seminermiş. ertesi gün aynı hocayla karşılaştık koridorda, dedim ‘hocam dün cinsel eğitim veren ekip kimdi nerden gelmişlerdi?’ falan dedim. ‘blmyrm’ diye ağzının içinde geveledi koşarak uzaklaştı neredeyse yanımdan. rehberlik ve psikolojik danışman güya bir de bu kadın.

öğrencilerin ilerde ‘cinsel sağlığı’ bu kadın gibi tabu haline getirmemesi için gerekli olan eğitim.